Kategoria prawa jazdy A2!

Autor: Żmija 2008.03.27, 11:08 257 Drukuj

Wiele wskazuje na powstanie nowej kategorii prawa jazdy uprawniającej do kierowania motocyklami!

Po pierwszych publikacjach na temat zmian w sprawie wieku uprawniającego do ubiegania się o kategorię prawa jazdy A, zamieściliśmy także nasze wstępne analizy nowego projektu ustawy. Jednocześnie obiecaliśmy zasięgnąć informacji u źródła i poinformować was o wynikach naszych kontaktów z Ministerstwem Infrastruktury. Przedstawiamy Wam zatem oficjalne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w sprawie proponowanych zmian oraz argumentację urzędników. Zwracamy uwagę na propozycję stworzenia zupełnie nowej kategorii A2 uprawniającej do kierowania motocyklami po ukończeniu 18 roku życia.

Biuro Informacji i Promocji wyjaśnia, że w projekcie ustawy o kierujących pojazdami, zawarto przepisy wprowadzające do prawa polskiego przepisy nowej dyrektywy nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy. W związku z powyższym projekt przewiduje wprowadzenie oprócz istniejących już kategorii prawa jazdy A1 i A dodatkowej kategorii A2. Poszczególne kategorie prawa jazdy będą upoważniać do prowadzenia:

1) kategoria A1:

- motocykli o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
- motocykli trzykołowych o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

2) kategoria A2:

- motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg oraz niepochodzące od pojazdów o mocy przekraczającej dwukrotność mocy takiego motocykla,

3) kategoria A:

- motocykli
- motocykli trzykołowych o mocy powyżej 15 kW

Nowy podział kategorii prawa jazdy niesie za sobą także zmianę minimalnego wieku upoważniającego do ich uzyskania, oraz wprowadzenie stopniowego dostępu do poszczególnych kategorii. Wiek niezbędny do uzyskania poszczególnych kategorii prawa jazdy został ustalony następująco:

1) kategoria A1 - 16 lat,
2) kategoria A2 - 18 lat,
3) kategoria A:
a. 20 lat - w przypadku jeżeli osoba, od co najmniej dwóch lat, posiada prawo jazdy kategorii A2. (dla motocykli trzykołowych o mocy powyżej 15 kW granica wieku wynosi 21 lat)
b. 24 lata - w przypadku jeżeli osoba nie posiada prawa jazdy kategorii A2.

Teresa Jakutowicz
Dyrektor
Biura Informacji i Promocji

Czy te informacje i argumentacja Ministerstwa Infrastruktury was satysfakcjonują? Czy zgadzacie się z proponowanymi zmianami? Zapraszamy do dyskusji.

UWAGA!
Najnowsze informacje dotyczące czasu wprowadzenia oraz szczegółów nowych kategorii prawa jazdy dostępne są tutaj.

Zdjęcia
Komentarze 166
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: Devil 18/03/2014 19:08

Nie

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali
na górę