tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda między samochodami jest bezpieczna
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jazda między samochodami jest bezpieczna

Autor: Beavis 2014.10.27, 12:27 9 Drukuj

Kalifornijski Uniwersytet z Berkeley zaprezentował wyniki badań na temat bezpieczeństwa poruszania się pomiędzy samochodami.

Od 2012 roku Uniwersytet Kalifornii z Berkeley przeprowadza badania dotyczące przejeżdżania motocyklami pomiędzy samochodami. Kalifornia jest jedynym stanem w USA, który w jakikolwiek sposób filtrowanie (myślę, że powoli można wprowadzać ten termin, z racji idealnego oddawania meritum sprawy) reguluje. Stan podał listę wytycznych dotyczących zagadnienia, ale nadal budzi ono sporo kontrowersji.

NAS Analytics TAG

Uniwersytet z Berkeley zebrał do tej pory dane od prawie 8000 motocyklistów, w tym miesiącu prezentując wyniki badań zakończonych w sierpniu 2013. Według nich ponad 80% motocyklistów filtruje ruch na autostradach (w tym przypadku chodzi o mocno zakorkowane w Stanach autostradowe obwodnice miast), 70,4% na innych drogach, a 62,1% na jednych i drugich. I teraz ciekawa informacja. Zaledwie 4,7% motocyklistów uległo wypadkowi podczas wyprzedzania samochodów pomiędzy pasami na autostradzie, 7,4% na drogach innego typu. Społeczna akceptacja w Stanach może pochwalić się także przyzwoitymi wynikami, ponad 46% kierowców (motocykli i samochodów) uważa, że filtrowanie powinno być legalne.

Kilka ciekawych danych (z zaznaczeniem, że skrót MF określa "motocyklistów filtrujących"):

  • na 7,836 motocyklistów 22% nie posiadało prawa jazdy, w czym 18% motocyklistów deklarujących filtrowanie nie posiadało prawa jazdy i 22% motocyklistów nie deklarujących filtrowania nie posiadało prawa jazdy,
  • MF rzadziej brali udział w kolizji w której inny pojazd wjeżdżał w tył ich pojazdu (2,7%) niż inni motocykliści (4,6%),
  • MF częściej brali udział w kolizji w której to oni uderzali w tył innego pojazdu (36,4%) niż inni motocykliści (14,9%),

Logiczne jest, że motocykliści poruszający się pomiędzy innymi pojazdami rzadziej byli uderzani od tyłu. Logiczne też, że to częściej oni uderzali w inne pojazdy. Trzeba jednak pamiętać, że tylko kilka procent motocyklistów filtrujących ruch miało jakiekolwiek zdarzenie drogowe.

W Polsce poruszanie się motocyklem miedzy samochodami nie jest uregulowane. Warto przywołać cytat Inspektora warszawskiej drogówki, Wojciecha Pasiecznego:

Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie nie określa kwestii przejeżdżania między samochodami stojącymi w korku. W mojej interpretacji jestem jednak zdania, że motocykliści nie mają oficjalnie prawa do przejeżdżania między samochodami z uwagi na brak możliwości zachowania odpowiednich odległości od wyprzedzanych i omijanych pojazdów. Przed skrzyżowaniami i pasami znajdują się także linie ciągłe, które w przypadku jazdy motocyklem między samochodami najczęściej nie są respektowane. Stojąc jednak w korku zawsze ustępuję jednośladom miejsca.

Wyobraźmy sobie co by było, gdyby Włochom albo Hiszpanom powiedzieć, że filtrowanie jest niebezpieczne i nielegalne.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę