tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak przygotować motocykl do sezonu po zimie
NAS Analytics TAG

Jak przygotować motocykl do sezonu po zimie

Autor: Artykuł sponsorowany 2018.04.23, 10:50 Drukuj

Motocykl po zimie wymaga troskliwego sprawdzenia kilku kluczowych elementów. Oto 7 ważnych punktów, które pomogą przygotować motocykl do sezonu po zimie.

Jak przygotować motocykl do sezonu po zimie - to pytanie, które każdy z nas powinien zadać sobie zanim przekręci kluczyk przed pierwszą jazdą. Podświadomie wiemy przecież, że naszym maszynom należy się coś więcej niż tylko włożenie naładowanego akumulatora.

Motocykl to maszyna, a maszyna lubi pracować. Aby przygotować motocykl do sezonu, trzeba zatem odświeżyć wszystkie mechanizmy i elementy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie jednośladu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę by po miesiącach bezczynności twój motocykl poczuł się jak nowo narodzony.

1. Przyjrzyj się klockom i tarczom

Przygotowując motocykl do sezonu, rzadko pamiętamy o stanie hamulców. To błąd, to dość wrażliwe elementy i zaniedbanie może mieć przykre konsekwencje. Jeżeli jeździsz do pierwszych opadów śniegu, może się zdarzyć, że hamulce będą miały kontakt z solą. Oznacza to ich szybką degradację. Sprawdź stan zarówno klocków hamulcowych, jak i tarcz hamulcowych. niewielki rdzawy nalot nie jest powodem do niepokoju - zniknie po pierwszych hamowaniach.

2. Sprawdź olej

Jest ogólna zasada dotycząca wymiany oleju przed lub po sezonie. Jeżeli motocykl parkuje w ogrzewanym garażu, można wymienić olej przed zimą. Jeśli twój sprzęt czeka na wiosnę pod chmurką, albo w miejscu, gdzie występują wahania temperatury, lepiej zrobić to po zimie. Dlaczego? Częste zmiany temperatury sprzyjają wytrącaniu się wilgoci wewnątrz silnika. Oznacza to, że wiosną zamiast oleju będzie jego mieszanina z wodą. Niezależnie czy wymieniasz, czy nie, sprawdź jego poziom.

3. Zadbaj o akumulator

Pozostawienie akumulatora samemu sobie na całą zimę to gwarancja, że motocykl wiosną nie odpali. Zdecydowanie lepiej wymontować baterię, zabrać do domu i podłączyć do automatycznej ładowarki. Można także zrobić to bez demontażu akumulatora, jeśli motocykl stoi w miejscu, gdzie można skorzystać z prądu. Zapomniałeś o baterii? Weź ją do domu i podłącz, może nie wszystko stracone.

4. Skontroluj opony i ciśnienie

Ciśnienie w oponach jest kluczową sprawą dla bezpieczeństwa. Nie jest niczym niezwykłym, że po długim postoju opony tracą ciśnienie. Co więcej - takie niedopompowane opony deformują się, co może skutkować charakterystycznym biciem podczas jazdy. Warto przed jazdą zwiększyć ciśnienie o 20% na czas jednej doby. Pomoże to pozbyć się ewentualnych odkształceń. Pamiętaj, aby po upływie doby powrócić do zalecane ciśnienie!

5. Sprawdź napęd

Złotą zasadą jest, że łańcuch motocyklowy smaruje się po jeździe. Jeśli po ostatniej przejażdżce w sezonie zapomniałeś go nasmarować, na wiosnę mogą czekać cię kłopoty. W zależności od stanu podczas ostatniej przejażdżki, ogniwa łańcucha mogą się zapiec, uszczelnienia sparcieć, a na powierzchni może pojawić się rdza. Jeśli łańcuch nie wygląda tragicznie, w ramach przygotowania motocykla do sezonu wyczyść go naftą lub specjalnym środkiem, a następnie porządnie nasmaruj sprayem do łańcucha. Przy okazji zerknij też na pozostałe części napędu motocykla, czyli zębatki.

6. Zbadaj działanie linek sprzęgła i hamulca

Jeśli twój motocykl ma rolgaz lub sprzęgło na lince, także sprawdź ich stan. Często zapominamy o tych elementach, choć pod koniec sezonu obiecujemy sobie, żeby je sprawdzić - przesmarować lub naciągnąć. Przy tej okazji warto również przyjrzeć się jak działa sprzęgło w motocyklu - jeśli się ślizga, łapie za wysoko lub są problemy z wrzucaniem biegów, a regulacja linki nie pomaga, warto sprawdzić, czy sprzęgło nie wymaga wymiany.

7. Nie zapomnij o elektryce

Akumulator to jedno, ale w czasie zimy w motocyklu mogły zaśniedzieć styki, albo wystąpiła tak zwana złośliwość rzeczy martwych. W efekcie podczas pierwszej przejażdżki zorientujesz się, że nie działa światło stop lub kierunkowskazy. Dokładnie sprawdź działanie wszystkich świateł i urządzeń elektrycznych.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    na górę