tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda TRX 420FA Rancher AT - mini Rincon
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Honda TRX 420FA Rancher AT - mini Rincon

Autor: Eristof 2010.03.16, 12:41 3 Drukuj

Honda TRX 420FA to nic innego jak model TRX 680 w mniejszej wersji, wzbogacony o innowacyjną przekładnię dwusprzęgłową DTC

Mówi się, że małe jest piękne, ale duże może więcej. Quady użytkowe spod znaku wielkiego skrzydła do najbrzydszych z pewnością nie należą (choć to tylko kwestia gustu), jednak w dziedzinie osiągów silnika zawsze pozostawały nieco w tyle za konkurencją. Model Rincon będący flagowym pojazdem przeprawowym Hondy, ma zaledwie 33 KM. W porównaniu do maszyn takich, jak Yamaha Grizzly 700, Kawasaki KVF 750, czy duży KingQuad od Suzuki, których liczba kucy rozpoczyna się od cyfry 5, wygląda dość mizernie. Mimo to 680-tka w wielu trudnych rajdach okazała się lepsza od konkurencji. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy mniejszy z modeli quadów użytkowych oferowanych przez Hondę - TRX 420 FA Rancher AT i który w ubiegłym roku przeszedł metamorfozę, ma również szanse stać się czarnym koniem w stawce średnich przeprawówek.

NAS Analytics TAG

Jak cię widza, tak cię piszą

Jak już wcześniej wspomniałem, ocena urody zależy tylko od gustu, nad którym, jak powszechnie wiadomo, się nie dyskutuje. W mojej subiektywnej ocenie Rancher wygląda bardzo dobrze. Jego stosunkowo niewielkie wymiary, sylwetka nadwozia oraz agresywny kształt reflektorów i masywnie wyglądający przedni zderzak, przypominają zadziornego nastolatka, który pomimo iż nie ma dużej siły, chce pokazać, że potrafi walczyć jak dorośli. W odróżnieniu od większych braci, Rancher nie posiada na krawędziach błotników fartuchów przeciwbłotnych, ale nie musimy się martwić o to, że zostaniemy obrzuceni czarną mazią podczas pokonywania bagien lub podmokłych terenów. Z kokpitu w postaci wyświetlacza LCD, dowiemy się z jaką prędkością i na jakim biegu jedziemy (jeśli korzystamy z systemu ESP), jaki pokonaliśmy dystans oraz jaki jest przebieg pojazdu. Nie zabrakło również analogowego wskaźnika poziomu paliwa, który umiejscowiono bezpośrednio na baku, tuż nad wlewem.

Mocne kości to podstawa

Szkielet pojazdu stanowi kołyskowa rama, wykonana ze stali. Generowane przez nierówności terenów drgania absorbowane są przez w pełni niezależne zawieszenie o skoku amortyzatorów równym 160 mm. Zadania układu hamulcowego powierzono trzem hydraulicznym tarczom, z których dwie o średnicy 185 mm, znajdują się w przednich kołach, natomiast trzecia, nieco mniejszych rozmiarów została osadzona na tylnym wale przeniesienia napędu. Tego typu rozwiązanie pochodzi z modelu TRX 680 Rincon, w którym z przodu znajdziemy o 5 mm mniejsze tarcze, z tym że współpracujące z zaciskami dwu, a nie jednotłoczkowymi, natomiast tylny układ hamulcowy jest identyczny.

Moc to nie wszystko!

Zaglądając do wnętrza Hondy TRX 420 Rancher AT znów odkryjemy wiele podobieństw do modelu Rincon. Oba pojazdy napędzane są silnikiem tego samego typu - chłodzonym cieczą, jednocylindrowym, umieszczonym wzdłużnie, z półsuchą miską olejową, 4-suwowym, z rozrządem OHV. Z 420 cm3 pojemności skokowej cylindra serce Ranchera generuje prawie 25 KM oraz niewiele ponad 30 Nm momentu obrotowego. Wynik ten wypada blado na tle rywala takiego, jak KingQuad 450, który posiada pokaźne stadko 37 koni mocy, a do ich wytworzenia potrzebuje tylko 454 cm3 pojemności cylindra. Nie oznacza to jednak, że inżynierowie Hondy nie potrafią stworzyć mocnego silnika, który nadawałby się do quada. Po prostu w ich przekonaniu duża moc jest nie tyle zbędna, co nawet niewskazana do jazdy w ciężkim offroadzie. Wisienką na torcie jest nowa, dwusprzęgłowa przekładnia DTC (Dual Clutch Transmission), sterowana przyciskami na kierownicy. Najnowszy patent, opracowany przez inżynierów Hondy, wywołał w ubiegłym roku duże zamieszanie podczas pierwszych prezentacji modelu VFR 1200. Jednak to właśnie w quadzie Honda Rancher, a nie w VFRce został on po raz pierwszy zainstalowany i przetestowany. Pięciostopniowa skrzynia biegów, z dodatkowym biegiem wstecznym, może pracować w systemie automatycznym (AUTO) lub półautomatycznym (ESP), w którym to zmiany przełożeń dokonuje się przyciskami na kierownicy.

Przymiarka

Honda TRX 420FA jest stosunkowo niewielkim pojazdem, jednak po zajęciu pozycji za jej sterami nie czuje się żadnego dyskomfortu, nawet przy moim wzroście (187 cm). Wszystkie przełączniki i przyciski na kierownicy rozmieszczone zostały intuicyjnie i nie ma najmniejszego kłopotu z ich obsługą. Osoby niemające wcześniej żadnego doświadczenia z wszędołazami Hondy, przy zakupie tego pojazdu powinny od razu zapytać o sposób uruchamiania biegu wstecznego. W przeciwnym razie mogą stracić sporo czasu na poszukiwanie „eRki". Aby uruchomić wsteczny bieg w Rancherze, należy wcisnąć mały przycisk z literą R, znajdujący się przy lewej dźwigni hamulca na kierownicy, następnie wcisnąć tą klamkę i trzymając ją można redukować biegi do chwili zaświecenia się na kokpicie kontrolki biegu wstecznego. Brzmi to wszystko nieco skomplikowanie, ale w rzeczywistości człowiek dość szybko przyzwyczaja się do tego rozwiązania. Gdy już wszystko wiemy na temat co, jak i gdzie, możemy w końcu ruszyć w teren.

Tam zaczyna się przygoda, gdzie kończy się droga

Pierwszych kilkanaście kilometrów pokonałem jadąc w trybie AUTO. Wówczas skrzynia biegów wydaje z siebie charakterystyczny dźwięk podczas zmiany przełożeń, bardzo podobny do tych, które można usłyszeć w samochodach z automatyczną przekładnią. Osobiście bardzo lubię ten dźwięk, aczkolwiek nie wszystkim musi się on podobać. Po pewnym czasie postanowiłem sprawdzić działanie trybu ESP, w którym to zmiany przełożeń dokonuje się za pomocą przycisków na kierownicy. Jako że jestem zwolennikiem manualnych przekładni, jazda od tej chwili stała się dla mnie prawdziwą frajdą. Pierwsze dwa przełożenia są bardzo krótkie, zatem używałem ich sporadycznie, najczęściej podczas jazdy w głębokim błocie lub śniegu, których nie brakowało w okresie trwania testu. Do jazdy po drogach lub na odcinkach trasy w łatwiejszym terenie w zupełności wystarczą biegi 3, 4 i 5. Warto też nadmienić, że jeśli podczas jazdy na czwartym lub piątym biegu zatrzymamy pojazd (np. w sytuacji awaryjnego hamowania), przekładnia samoczynnie zredukuje przełożenia do „trójki". Skoro już mowa o hamulcach, to śmiało można stwierdzić, że działają bez zarzutu. Podobnie sprawa wygląda w kwestii układu zawieszenia. Wszędołaz Hondy prowadzi się łatwo i przyjemnie. Cztery niezależne amortyzatory dobrze radzą sobie z nierównościami terenu i jednocześnie nie są zestrojone zbyt miękko. Generator mocy, choć może się wydawać, że jest za słaby, wcale nie ma powodów do kompleksów. Dokładnie 24,9 KM, którymi dysponuje napęd, w perspektywie pojazdu użytkowego to wynik w zupełności wystarczający. Maksymalna prędkość, jaką udało mi się uzyskać podczas testu to prawie 70 km/h!

Mini Rincon

Honda TRX 420FA to nic innego jak model TRX 680 w mniejszej wersji, wzbogacony o innowacyjną przekładnię dwusprzęgłową DTC. Rancher AT, tak samo jak Rincon, posiada systemy TraxLok oraz SureTrac.

Pierwszy z nich to układ elektromagnetycznego, mechanicznego sprzęgła, pozwalającego na płynną zmianę rodzaju przenoszenia napędu z trybu 2WD na 4WD podczas jazdy, jeś li różnica prędkości między osią przednią i tylną nie jest większa niż 10km/h. Drugi z kolei to mechanizm różnicowy przedniej osi. Zapewnia on trakcję w trudnym terenie poprzez przekazywanie napędu na koło o lepszej przyczepności. W mojej ocenie 420-tka idealnie nadaje się do codziennej pracy w służbach, takich jak Straż Graniczna, wojsko, czy GOPR. Zresztą, jej poprzednik - TRX 400, w wielu jednostkach służb mundurowych pracuje po dziś dzień. Rancher jest bardzo zwinny, a przy tym gabarytowo niewielki. Dzięki temu, w mocno zalesionym terenie ma realne szanse pokonać niejednego stricte przeprawowego czterokołowca, a przy tym nie jest łapczywy na paliwo. Przyjemności stania się posiadaczem tegorocznego modelu Hondy Rancher AT możemy doznać za cenę 31 900 zł.

Dane podstawowe:

Silnik
Typ chłodzony cieczą, jednocylindrowy, umieszczony wzdłużnie, z półsuchą miską olejową, 4-suwowy, OHV
Pojemność skokowa 420 cm3
Średnica x skok tłoka 86,5 x 71,5 mm
Stopień sprężania 9,8:1
Moc maksymalna 24,9 KM przy 6000 obr./min.
Moment obrotowy 30,3 Nm przy 5500 obr./min.
Zasilanie w paliwo elektroniczny wtrysk paliwa PGM-FI o średnicy gardzieli 34 mm
Pojemność zbiornika paliwa 13,6 litra (zawiera 3,8 litra rezerwy)
Rozrusznik elektryczny i rezerwowy - ręczny
Skrzynia biegów DCT (Dual Clutch Transmision) - dwusprzęgłowa przekładnia z trybami jazdy: Automatyczny / Sekwencja
Sprzęgło automatyczne, odśrodkowe
Układ przeniesienia napędu wał napędowy, bezpośredni na przednie oraz tylne koła
Podwozie
Rama Kołyskowa, stalowa
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2,055 x 1,171 x 1,146 mm
Rozstaw osi 1,255 mm
Kąt nachylenia główki ramy 3o
Wyprzedzenie 8 mm
Promień skrętu 3,2 m
Wysokość siedzenia 823 mm
Prześwit 231 mm
Masa własna pojazdu (z płynami i paliwem) 282.6 kg
Zawieszenie przód i tył Niezależne, podwójne wahacze, skok 160 mm
Hamulce przód 185 mm, podwójne tarczowe, jednotłoczkowe
Hamulce tył 160 mm, pojedynczy tarczowy, jednotłoczkowy
Opony przód/tył 24 x 8-12 /24 x 10-11
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
jazda w lesie trx420 rancher fourtrax honda test b mg 0051trudny teren trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0353
NAS Analytics TAG
szybki przejazd woda trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0173teren trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0348
quad jeep trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0359jazda snieg trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0155
gleboka woda trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0201wyjazd na droge trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0165
pokonywanie nierownosci trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0171wyjazd na snieg trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0100
pomoc scinka drewna trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0162quad na sniegu trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0366
prawa strona trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0077tyl quada trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0128
zakopany w sniegu trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0367zdjecie tylu trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0073
bunkry mazury trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0105wewmatrz bunkra trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0151
lewa strona trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0067kierownica trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0074
kierownica manetka trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0130manetka gazu trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0131
oslona zegarow trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0068konsola trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0388
kampa przednia trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0122tylne zawieszenie trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0383
przedni bagaznik trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0372przekladnia napedu trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0384
przelaczniki trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0393przelacznik esp trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0136
tylny schowek trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0397przod trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0121
wskaznik paliwa trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0391zagary trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0076
przejazd woda trx420 rancher fourtrax honda test b mg 0062tyl pojazdu trx420 rancher fourtrax honda test b mg 0074
przod pojazdu trx420 rancher fourtrax honda test b mg 0095kolo trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0124
przednie zawieszenie trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0126amortyzator przedni trx420 rancher fourtrax honda test a mg 0134
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr