tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ducati 899 Panigale - Supermid
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Ducati 899 Panigale - Supermid

Autor: Lovtza 2014.10.07, 14:46 Drukuj

Supermid – tak swojego przedstawiciela w klasie średniej określa Ducati. Przepis na mniejszego superbike'a jest w Bolonii ten sam od lat. Najpierw powstaje flagowa wyścigówka, po czym na rynek trafia prostsza wersja o mniejszej pojemności. Tak też stało się z 1199 Panigale, które rok później doczekało się mniejszej wersji oznaczonej jako 899 Panigale. Niezależnie od tego jak bardzo jest to oklepany scenariusz, wygląda na to, że fani Ducati i tak go uwielbiają. Pozostaje jedynie ubolewać, że Włosi nie chcą podjąć rękawicy i sami usunęli się z rywalizacji w klasie Supersport…

Wróćmy jednak do samego motocykla. Claudio Domenicali przestawiając tą maszyną w trakcie jej oficjalnej prezentacji oznajmił, że jest to oferta bardziej dla amatorów, niż dla zawodników. Zamiast zwierzęcej dzikości 1199, miłośnicy jazdy po torze otrzymać mają świetne podwozie, wsparcie elektroniczne i bardziej przyjazną charakterystykę pracy jednostki napędowej. Jak te obietnice pokrywają się z rzeczywistością? Sprawdziliśmy to na Torze Poznań.

NAS Analytics TAG

Od strony wizualnej małe Panigale do złudzenia przypomina to większe. Wprawne oko szybko wychwyci różnice w postaci dwuramiennego wahacza, nieco innych zacisków hamulcowych, innego wyświetlacza przed oczyma kierowcy, nieco prostszego zawieszenia i paru innych detali, których nie widać na pierwszy rzut oka – stalowego, zamiast aluminiowego baku, stalowej (zamiast aluminiowej) ramy pomocniczej i aluminiowych (zamiast magnezowych) pokryw silnika. Z punktu widzenia zachowania motocykla niewiele to jednak zmienia, bo różnice w wadze tych elementów są minimalne. Podobnie jest z ergonomią. Za starami jest relatywnie wygodnie (na pewno lepiej, niż na 848), kierowca ma do dyspozycji sporo miejsca i ze znalezieniem właściwej pozycji nie będą mieli problemu także wyżsi jeźdźcy. Ukształtowanie skosów baku ułatwia (podczas gdy w 848 utrudniało) zaparcie się o nie kolanem. Niestety Ducati nadal montuje beznadziejne i mało przyczepne pegi o które trudno zaprzeć stopę. Podobnie jak w przypadku większego brata, uderza dysproporcja pomiędzy odczuciem wielkości pojazdu, a jego realnymi gabarytami. Ducat sprawia wrażenie małego motorka wielkości dwusuwowej 250cc, jednak realnie wygląda to zupełnie inaczej. Rozstaw osi maszyny z Bolonii to 1426mm (11 mm krócej niż 1199), podczas gdy mega kompaktowe CBR600RR i YZR-R6 dysponują rozstawem osi na poziomie 1375mm.

Kontakt z małym Panigale to jednocześnie kontakt z tym, co dziś najbardziej zaawansowane w świecie motocykli sportowych dostępnych w salonach sprzedaży. Silnik wykorzystuje system Ride-by-Wire, kierowca ma do dyspozycji takie udogodnienia jak Ducati Traction Control (DTC), Ducati QuickShift (DQS), Engine Brake Control (EBC) oraz rzecz jasna zintegrowany ABS. Wszystkie informacje podane są na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu, niestety wyglądającym nieco biedniej, niż kolorowy panel z 1199.

Dajmy jednak spokój z dywagacjami na temat wyglądu i ergonomii, bo pomijając drobiazgi przerabialiśmy ten temat przy okazji prezentacji 1199. Teraz przed wyjazdem na tor interesowały nas dwie kwestie. Na ile dobrze radzi sobie pomniejszony napęd oraz czy zastosowanie prostszych i tańszych komponentów podwozia wpłynie wyczuwalnie na pogorszenie właściwości jezdnych.

Z momentem obrotowym na poziomie 99Nm z którego produkowane jest 148KM mocy maksymalnej Ducati 899 Panigale raczej nie wpisuje się w grupę motocykli dla początkujących. Widlasta dwójka to rzecz jasna ten sam koncept, jak w przypadku większego 1199. Mniejszy jest skok tłoka, mniejsza jest również jego średnica, ale mocno podkwadratowy dwucylindrowiec Superquadro kręci się tak samo ochoczo i reaguje na dodanie gazu równie spontanicznie jak „oryginał”. Wystarczy podbić obroty, aby 899 wyrwał ostro do przodu, wykazując się dynamiką niewiele gorszą, niż większy brat.

Podobnie jak wtedy, gdy jeździliśmy w Poznaniu modelem 848, tak i teraz jazda dwucylindrowcem daje poczucie relatywnie spokojnego ciągu. Dopiero rzut oka na czasy okrążeń zdradza, że bez subiektywnie wściekłego wycia czterocylindrowym silnikiem w okolicach czerwonego pola, Ducati spokojnie mrucząc swoją dwójką i tak robi lepsze czasy…

Spotkaliśmy się z głosami, że 899 ma zbyt mało mocy. Po przesiadce z 1199 rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, ale faktem pozostaje, że małe Panigale nie zostało stworzone do rywalizacji w mistrzostwach świata. W trybie Wet (ograniczającym moc do około 110KM) jeździł będziesz wyłącznie… w deszczu. Na suchej nawierzchni motocykl, szczególnie na torze, po prostu nie jedzie. W trybie Sport małe Panigale dysponuje już pełną mocą, ale sposób jej oddawania jest bardzo wygładzony. To świetna opcja dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na torze oraz oczywiste rozwiązanie na ulicę. Wybór charakterystyki pracy jednostki napędowej predefiniuje także ustawienie układu kontroli trakcji (które zresztą dostrajać można ręcznie). Dla trybu Sport oznacza to wczesną i bardzo spokojną ingerencję układu kontroli trakcji, sygnalizowaną miganiem pomarańczowej lampki. W trybie Race przeznaczonym na tor mamy do czynienia z zupełnie innym motocyklem. 899 zdecydowanie agresywniej reaguje na dodanie gazu, uderzenie mocy następuje wcześniej i jest o wiele bardziej zdecydowane. Motocykl sprawia wrażenie lżejszego i… zdecydowanie fajniejszego do jazdy. Aby utrzymać wysoką dynamikę należy pozostać w przedziale 8000-10500 obr/min, co w przypadku chęci częstego wykorzystywania motocykla na torze oznacza konieczność drobnej korekty przełożeń i sprawnego posługiwania się skrzynią biegów. Brak sprzęgła antyhoppingowego jest tutaj jedynym zabiegiem oszczędnościowym, który może wpływać negatywnie na zachowanie motocykla. Okazuje się jednak, że programiści pracujący dla Ducati także i z tym sobie poradzili elektroniką…

Generalnie rzecz biorąc jednostkę napędową ocenić należy wysoko. Jest dynamiczna, ale jednocześnie przyjazna, pracy układu przeniesienia napędu wspomaganej przez świetnie działający quick-shifter nie sposób czegokolwiek zarzucić, a pakiet elektronicznych wspomagaczy sprawia, że każdy kierowca, nawet ten mniej doświadczony, jest w stanie korzystać z jednostki napędowej na optymalnym dla siebie poziomie.

A co z tym podwoziem? Prawdę powiedziawszy jest lepiej, niż przypuszczaliśmy, że będzie. W przeciwieństwie do 1199 małe Panigale ma z przodu zamiast klasycznego regulowanego widelca Marzocchi tańsze rozwiązanie w postaci Big Piston Fork Showy. Amortyzator skrętu dostarczył Sachs, podobnie jak tylną regulowaną jednostkę resorująco tłumiącą. W praktyce taki zestaw działa bardzo dobrze. Na dobrej nawierzchni 899 pozostaje stabilne nawet w okolicach prędkości maksymalnej. Siła potrzebna do wprowadzenia motocykla w zakręt jest niewielka. Maszyna błyskawicznie i bez dyskusji zmienia kierunek. Dwucylindrowiec co prawda jest o 5 kg cięższy od 1199, ale tak naprawdę, to nie małe Panigale jest ciężkie, tylko duże jest ekstremalnie lekkie. W teście 1199 zwracaliśmy uwagę, że motocykl ten jest ekstremalnie czuły na działania kierowcy – zarówno jeśli chodzi o pracę ciałem, jak i pracę instrumentami sterowania: kierownicą, gazem, hamulcami. W przypadku 899 ta narowistość jest zdecydowanie wygładzona. To nadal rączy koń, ale nie wymaga aż tak doświadczonego i wjeżdżonego zawodnika do jazdy na pełen gwizdek. Mimo prostszych zawieszeń małe Panigale pozostaje zwrotne i jednocześnie stabilne. Zapewnia też świetną informację zwrotną nawet w głębokich złożeniach. Czego chcieć więcej od maszyny, której zadaniem nie jest rywalizacja w Mistrzostwach Świata?

Pomimo lekkiego uproszczenia, hamulce Brembo działają znakomicie. Ogromna siła bezdyskusyjnie zatrzymująca rozpędzonego dwucylindrowca i precyzyjne dozowanie siły hamowania – wszystko to otrzymujecie w standardzie. Przy okazji warto wspomnieć o systemie EBC (Engine Brake Control), który zastępuje sprzęgło antyhoppingowe. Działa to w ten sposób, że w czasie agresywnego hamowania silnik… sam delikatnie dodaje gazu. Choć brzmi to pokrętnie, dodanie gazu nie zwiększa prędkości motocykla, jedynie obniża stopień hamowania silnikiem. W praktyce działanie systemu objawia się wyłącznie tym, że przy agresywnej redukcji nie blokuje się tylne koło. Tylko tyle i aż tyle, genialnie proste.

Jak podsumować Ducati 899 Panigale? To naprawdę fajny motocykl, który w przypadku większości kierowców będzie lepszym wyborem, niż agresywne i stawiające wysokie wymagania kierowcy 1199 Panigale. Jeśli tylko nie startujesz w zawodach, a na torach pojawiasz się hobbystycznie, docenisz przyjazną jednostkę napędową, skuteczny pakiet elektroniki i niższe koszty. 899 da Ci wszystko czego potrzebujesz. Wszyscy wiemy jednak, że bolońskie motocykle bardzo często kupuje się sercem, a nie w oparciu o chłodne kalkulacje, dlatego obawiamy się, że mały włoski Superbike skazany jest na pozostanie w cieniu większego brata.

Pulsy dodatnie

- bardzo dobra jednostka napędowa
- rozbudowany i funkcjonalny pakiet elektroniki
- stabilne i precyzyjne podwozie
- świetne hamulce

Plusy ujemne

- niedostatki ergonomii (np. śliskie podnóżki)
- cena

Dane techniczne:

Ducati 899 Panigale 2014 
Silnik Superquadro: czterosuwowy, w układzie V2, 4 zawory na cylinder, rozrząd desmodromiczny, chłodzenie cieczą
Średnica x skok tłoka 100 x 57.2 mm
Moc 109 kW (148 KM) @ 10.750 rpm
Moment obrotowy 99 Nm @ 9.000 rpm
Układ wydechowy 2-1-2 wyposazony w katalizator i dwie sondy lambda. Tłumiki wykonane ze stali z aluminiowymi osłonami
Sprzęgło Mokre, wielotarczowe, sterowane hydraulicznie
Rama Aluminiowa typu Monocoque
Zawieszenie przód W pełni regulowany widele BPF Showa, średnica 43 mm
Koło z przodu 10-ramienne, z lekkiego stopu 3.50" x 17"
Zawieszenie tył W pełni regulowana jednostka Sachs, dwuramienny aluminiowych wahacz
Koło z tyłu 10 ramienne, z lekkiego stopu 5.50” x 17”
Hamulce z przodu 2 x 320 mm półpływające tarcze, zaciski Brembo Monobloc M4.32 4-tłoczkowe, ABS w standardzie
Hamulec z tyłu tarcza 245 mm, 2-tłoczkowy zacisk, ABS w standardzie
Pojamność baku 17l
Masa własna 169kg
*Waga motocykla do jazdy 193kg
Przeglądy co 12000 km
Regulacja zaworów co 24000 km
Cena motocykla 68900 pln
*Oznacza wagę motocykla gotowego do jazdy z wypełnieniem zbiornika paliwa w 90% (zgodnie z normą EC 93/93).
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Ducati 899 Panigale 2014Ducati 899 Panigale 2014 Tor Poznan
NAS Analytics TAG
Ducati 899 Panigale 2014 PoznanDucati 899 Panigale 2014 zakrety
Ducati 899 Panigale 2014 jazdaDucati 899 Panigale MY2014 lewy profil
Ducati 899 Panigale MY2014Ducati 899 Panigale MY2014 profil
Ducati 899 Panigale MY2014 statykaDucati 899 Panigale MY2014 statycznie
Owiewki Ducati 899 PanigaleDucati 899 Panigale MY2014 na torze
Amortyzator Ducati 899 PanigaleDucati 899 Panigale
Ducati 899 Panigale BremboDucati 899 Panigale hamulce
Ducati 899 Panigale pegiDucati 899 Panigale Showa
Ducati 899 Panigale wahacz z lewejDucati 899 Panigale wahacz z prawej
Ducati 899 Panigale wskaznikiKierownica Ducati 899 Panigale
kolo Ducati 899 PanigaleLancuch Ducati 899 Panigale
Lusterko Ducati 899 PanigaleLusterko Ducati 899 Panigale  2
Pegi Ducati 899 PanigalePrawa kierownica Ducati 899 Panigale
Rury wydechowe Ducati 899 PanigaleSprzeglo
Tablica przyrzadow Ducati 899 PanigaleTlumiki Ducati 899 Panigale
Tlumik Ducati 899 PanigaleTylna lampa Ducati 899 Panigale
Tylne siedzenie Ducati 899 PanigaleWloty powietrza Ducati 899 Panigale
 Zacisk tylny Ducati 899 Panigale


Konkurenci:
bok gsxr750 suzuki 2011 test tor poznan g 06
Kawasaki ZX6R 2013
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê