tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dakar 2024: ponad 5000 kilometrów odcinków specjalnych i kolejny krok w przyszłość
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Dakar 2024: ponad 5000 kilometrów odcinków specjalnych i kolejny krok w przyszłość

Autor: Dominika Jochymska 2023.06.06, 14:06 Drukuj

Piąta edycja rajdu w Arabii Saudyjskiej odbędzie się w dniach 5-19 stycznia 2024 roku, ze startem zlokalizowanym w tysiącletnim mieście AlUla. Dakarowa karawana przetnie kraj w kierunku Empty Quarter kończąc przyszłoroczną rywalizację w Yanbu nad brzegiem Morza Czerwonego.

- Wyzwanie będzie równie trudne jak było w tym roku - ostrzega dyrektor wyścigu David Castera, który obiecuje zawodnikom ogromne połacie wydm, na których trudnościom nawigacyjnym towarzyszyć będą techniczne wyzwania związane z ich pokonaniem.

NAS Analytics TAG

Camp w AlUla: rendez-vous z historią

Zawodnicy Dakaru odkryli cuda AlUli podczas pierwszej edycji rajdu w Arabii Saudyjskiej w 2020 roku. Tym razem będą mieli okazję jeszcze bardziej zanurzyć się w atmosferę tysiącletnich stanowisk archeologicznych. Obóz startowy, który w nadmorskiej wersji odniósł ogromny sukces wśród zawodników, został teraz rozszerzony na pustynię, z biwakiem położonym w sąsiedztwie majestatycznych świątyń zbudowanych przez Nabatejczyków. Zaczerpnięcie inspiracji z budowli, które przetrwały próbę czasu, to doskonały sposób na wejście w tryb przygody przed pokonaniem tysięcy kilometrów trasy.

1 prolog, 12 etapów, 14 dni ścigania

Po wymagającej edycji 2023, która udowodniła wytrzymałość zawodników, Dakar 2024 będzie kolejnym spełnieniem ich oczekiwań dotyczących trudności wyzwania. Trasa, podczas której 5 000 kilometrów będą stanowić oesy, kontynuuje eksplorację terytorium Arabii Saudyjskiej. Aż 60% stanowić będą całkowicie nowe odcinki. W sumie dziewięć biwaków zostanie rozstawionych w pasie biegnącym z zachodu na wschód, przecinającym trasę w obu kierunkach do mety w Yanbu, nad brzegiem Morza Czerwonego.

48-godzinny etap: koniec ścigania na znak

Jest to nowy format etapu rozgrywany przez dwa dni z ograniczeniami znanymi z etapu maratońskiego, choć zawodnicy mogą pomagać sobie nawzajem wieczorem. Ale tym razem zawodnicy nie będą mieli możliwości wyboru kompanów do pomocy, ponieważ kierowcy i załogi będą rozmieszczeni na ośmiu różnych biwakach. Kiedy zegary wybiją godzinę 16:00, wszystkie pojazdy będą musiały zatrzymać się na następnym biwaku, jaki napotkają. Dodatkowo kierowcy nie będą mieć wglądu w wyniki - ani swoje, ani rywali. Zawodnicy wyruszą ponownie o godzinie 7 rano następnego dnia, aby pokonać pozostały odcinek trasy. Wynik zostanie podliczony po około 600 kilometrach odcinka specjalnego przejechanego w oba dni.

Empty Quarter: dwa wyjątkowe dni

Ogromna pustynia Empty Quarter będzie miejscem tego zupełnie nowego 48-godzinnego etapu, z limitem czasu na pierwszym odcinku. Teren nadaje się świetnie, aby poprowadzić dwie osobne trasy: jedną dla motocykli i quadów, a drugą dla samochodów osobowych i ciężarowych. Dlatego czołowe zespoły FIA nie skorzystają ze śladów pozostawionych przez jednoślady i ATV i będą musiały nawigować samodzielnie. Wyjątkowo zastosowany zostanie wprowadzony w poprzedniej edycji system bonusów przyznawanych motocyklistom otwierającym etapy.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę