tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy w trakcie kontroli drogowej policjant moe kaza motocyklicie wsi do radiowozu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy w trakcie kontroli drogowej policjant moe kaza motocyklicie wsi do radiowozu?

Autor: Andrzej Sitek 2023.01.23, 12:35 Drukuj

Oczywiście tytułowe pytanie pojawiło się nieprzypadkowo, bo nie milką echa sprawy sprzed kilku tygodni dotyczącej dwóch 17-latek, które trafiły do radiowozu i zostały mimowolnymi uczestniczkami wypadku drogowego policyjnego samochodu.

Co prawda ani ja, ani moi redakcyjni koledzy nie wyglądamy tak ładnie, jak nastoletnie przedstawicielki płci pięknej, ale co z tym zapraszaniem do radiowozu? Policja ma takie prawo, czy nie?

NAS Analytics TAG

Podczas kontroli drogowej stróż prawa rzeczywiście może zażądać od kierowcy, jak również pasażera, aby udał się z nim do radiowozu. Zgodnie z przepisami podstawa tego polecenia to m.in.:

• próba przeprowadzenia badania alkomatem, wykonywanie czynności w sprawie o przestępstwo, wykroczenie lub naruszenie o charakterze administracyjnym,

• udzielenie pomocy danej osobie, ewentualnie zabezpieczenie jej w sytuacji, w której groziłoby jej niebezpieczeństwo,

• przedstawienie kierującemu zarejestrowanego wykroczenia, ukaranie go mandatem lub płatność za mandat kartą płatniczą, lub inną formą bezgotówkową,

• podjęcie próby przeciwdziałania ucieczce kierującego z miejsca kontroli drogowej,

• aresztowanie kierującego, ewentualnie doprowadzenie go do izby wytrzeźwień, placówki służby zdrowia lub jednostki policji.

Jak widać z powyższej listy, policjant ma szerokie spektrum paragrafów, którymi może uzasadnić polecenie wejścia do radiowozu. Niestety prawa zatrzymanego kierowcy są w tym względnie znacznie skromniejsze, żeby nie powiedzieć… żadne.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr