tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czeski film o yellow boxach. Miasto raportuje, ministerstwa to nie obchodzi NAS Analytics TAG
2019 12 02 KTM Power Shopping billboard
NAS Analytics TAG

Czeski film o yellow boxach. Miasto raportuje, ministerstwa to nie obchodzi

Autor: Raff 2019.11.12, 16:52 2 Drukuj

Yellow boxy, czyli oznaczone żółtą kratką pola na skrzyżowaniach miały być testowane w Szczecinie na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. To twierdzi, że o sprawie nic nie wie, bo takiego rozwiązania nie przewiduje Prawo o ruchu drogowym. Miasto z kolei… przygotowuje dla ministerstwa raport.  

Yellow box (dosł. żółte pole) to oznaczone żółtą kratką specjalne miejsce na skrzyżowaniu. Obowiązuje na nim bezwzględny zakaz zatrzymywania. Oznaczenie takie jest ułatwieniem dla kierowców - dokładnie znają obszar, którego nie wolno im zablokować. Rozwiązanie takie stosowane jest w wielu krajach Europy, na przykład w Wielkiej Brytanii. 

NAS Analytics TAG

Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje jednak takiego oznaczenia na polskich drogach. Zamiast tego mamy zapis, że wjazd na skrzyżowanie jest zabroniony, jeśli nie mam możliwości kontynuowania za nim jazdy. O tym jak nieskuteczny jest ów przepis wie każdy, kto mieszka w dużym mieście. 

W lipcu pisaliśmy o testach yellow boxów w Szczecinie. Miała to być inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury, które jednak później nie przyznało się do zlecania takich testów. Trudno się dziwić - kierowcy całkowicie zignorowali nowe oznaczenia na szczecińskich ulicach, blokując skrzyżowania jak zwykle. Skoro zatem porażka jest sierotą, ministerstwo nabrało wody w usta. 

Wiceminister Rafał Weber wskazywał, że skuteczność żółtych pól jest znikoma i są one niezgodne z przyjętym w Konwencji Wiedeńskiej w 1968 r. systemem oznakowania poziomego ulic. Miasto zapowiada jednak przygotowanie pełnego raportu z dotychczasowych obserwacji yellow boxów.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę