tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czeski film o yellow boxach. Miasto raportuje, ministerstwa to nie obchodzi
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czeski film o yellow boxach. Miasto raportuje, ministerstwa to nie obchodzi

Autor: Raff 2019.11.12, 16:52 2 Drukuj

Yellow boxy, czyli oznaczone żółtą kratką pola na skrzyżowaniach miały być testowane w Szczecinie na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. To twierdzi, że o sprawie nic nie wie, bo takiego rozwiązania nie przewiduje Prawo o ruchu drogowym. Miasto z kolei… przygotowuje dla ministerstwa raport.  

Yellow box (dosł. żółte pole) to oznaczone żółtą kratką specjalne miejsce na skrzyżowaniu. Obowiązuje na nim bezwzględny zakaz zatrzymywania. Oznaczenie takie jest ułatwieniem dla kierowców - dokładnie znają obszar, którego nie wolno im zablokować. Rozwiązanie takie stosowane jest w wielu krajach Europy, na przykład w Wielkiej Brytanii. 

NAS Analytics TAG

Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje jednak takiego oznaczenia na polskich drogach. Zamiast tego mamy zapis, że wjazd na skrzyżowanie jest zabroniony, jeśli nie mam możliwości kontynuowania za nim jazdy. O tym jak nieskuteczny jest ów przepis wie każdy, kto mieszka w dużym mieście. 

W lipcu pisaliśmy o testach yellow boxów w Szczecinie. Miała to być inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury, które jednak później nie przyznało się do zlecania takich testów. Trudno się dziwić - kierowcy całkowicie zignorowali nowe oznaczenia na szczecińskich ulicach, blokując skrzyżowania jak zwykle. Skoro zatem porażka jest sierotą, ministerstwo nabrało wody w usta. 

Wiceminister Rafał Weber wskazywał, że skuteczność żółtych pól jest znikoma i są one niezgodne z przyjętym w Konwencji Wiedeńskiej w 1968 r. systemem oznakowania poziomego ulic. Miasto zapowiada jednak przygotowanie pełnego raportu z dotychczasowych obserwacji yellow boxów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr