Bramki kontroli średniej prędkości już działają!

Autor: Piotr Jędrzejak 2011.02.07, 15:09 21 Drukuj

Bramki pomiarowe ograniczą prędkość na drogach wylotowych z Warszawy

Wielokrotnie wspominaliśmy już o nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz jednym z jej głównych punków, czyli fotoradarach. Pisaliśmy też o urządzeniach, które miałyby kontrolować średnią prędkość kierowców na wyznaczonych odcinkach drogi. O ile przy fotoradarach zazwyczaj zwalnia się tylko na chwilę, podobny system obronny w przypadku średniej prędkości po prostu nie sprawdzi się. Właśnie dlatego władze liczą na skuteczność projektu, która ma odbić się przede wszystkim w zmniejszeniu liczby wypadków na drogach.

Jak zapowiada Alvin Gajadhur, Rzecznik Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego:
„Odcinkowy pomiar prędkości będzie dokonywany w miejscach szczególnie niebezpiecznych, w których dochodzi do tragicznych zdarzeń drogowych.”

Pierwsze tego typu urządzenia stanęły na drogach wylotowych z Warszawy. Są to bramki rozmieszczone nad całą szerokością jezdni i zamontowane są na nich kamery nad każdym pasem ruchu. Każdy przejeżdżający pojazd jest fotografowany na każdym punkcie kontrolnym, na zdjęciach wyraźnie widać tablice rejestracyjne oraz kierowcę, a z zebranych danych zliczana jest średnia prędkość. Na jej podstawie, dzięki nowej ustawie PoRD, wystawiane będą mandaty.

Aktualnie bramki do pomiaru średniej prędkości są w fazie testów – znalazły się one w 22 miejscach, co 10 kilometrów na trasach wylotowych z Warszawy do Krakowa i Katowic. Zakłada się, że system ruszy pełną parą już od 1. lipca, a funkcjonował on będzie niezależnie od zwykłych fotoradarów.

Powstają pytania, jaką pojemność w praktyce będą miały takie urządzenia, oraz czy zawsze będą działały? No i co najważniejsze, w zdecydowanej większości przypadków kamery wykonują zdjęcia przodu pojazdu, a chyba wszyscy wiemy, jak skuteczne jest to w przypadku motocykli?

info: tvnwarszawa.pl

Zdjęcia
Komentarze 12
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali
na górę