tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 18-latek wykry bd w pytaniu egzaminacyjnym na prawo jazdy. To ju druga podobna wpadka w tym roku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

18-latek wykry bd w pytaniu egzaminacyjnym na prawo jazdy. To ju druga podobna wpadka w tym roku

Autor: Andrzej Sitek 2022.12.01, 12:53 Drukuj

Pula pytań do egzaminu teoretycznego sukcesywnie rośnie. Jeszcze w 2021 roku było ich 3268. W obecnym roku mamy już 3697, czyli liczba pytań wzrosła aż o 11,6 proc. Ale czy za ilością idzie również jakość? Tym razem błąd w katalogu pytań znalazł niespełna 18-letni kursant.

To nie pierwszy raz, gdy dochodzi do takiej kuriozalnej sytuacji. Na początku bieżącego roku do bazy pytań na prawo jazdy dołączone zostało 41 zadań, z których część miała błędne odpowiedzi. Na dodatek "usterka" wyszła na jaw już w trakcie egzaminów, a przecież pytania były przygotowane przez resort infrastruktury i dopuszczone przez komisję weryfikacyjną. Finalnie okazało się, że co najmniej osiem pytań zawierało błędy. Sprawa trafiła nawet do prokuratury, która stwierdziła, że nie da się ustalić, jaka była przyczyna pojawienia się błędów. Śledztwo zostało umorzone.

NAS Analytics TAG

Co ciekawe, po styczniowej wpadce rząd postanowił wprowadzić zmiany w procedurze dodawania i weryfikacji treści, co miało uchronić kandydatów na kierowców przed podobnymi sytuacjami. A tu znowu afera. Tym razem chodzi o pytanie nr 8534 [W6(78)] z oficjalnego katalogu pytań Ministerstwa Infrastruktury. Zadanie brzmiało: "Czy w tej sytuacji jadąc na wprost przez widoczne skrzyżowanie, masz pierwszeństwo przed pojazdami nadjeżdżającymi z prawej strony?"

W katalogu pytań właściwa odpowiedz brzmi "nie", ale na nagraniu wyraźnie widać znak poziomy P-12, tj. linię bezwzględnego zatrzymania, którą kierowcy z prawej strony mają przed samym skrzyżowaniem. Błąd dostrzegł nastolatek, który napisał do administratorów serwisu i otrzymał odpowiedź, że linia wcale nie jest ciągła, tylko przerywana, a zadanie jest skonstruowane poprawne. Ale na nagraniu widać wyraźnie, że linia jest ciągła. Inna rzecz, że obecnie, na skrzyżowaniu służącym jako przykład, linia jest już wyrysowana poprawnie, tzn. jest przerywana. 

Droga została rzeczywiście źle oznaczona, bo zgodnie z prawem znak STOP i ustąp pierwszeństwa, nie mogą występować samodzielnie, ale ze znakami D-1 (droga z pierwszeństwem, powtarzanym na każdym skrzyżowaniu), albo A-6. Ale to nie zmienia faktu, że kierowcy nadjeżdżający z prawej strony mają znak STOP, a jadący na wprost mają pierwszeństwo.

 

Nastolatek kontynuował swoją batalię i w napisał do Ministerstwa Infrastruktury prośbę o usunięcia wadliwego pytania. Tak się rzeczywiście stało, chociaż analiza problemu zajęła urzędnikom kolejne dwa miesiące.

W Polsce nie jest łatwo zdobyć prawo jazdy. Egzamin teoretyczny oblewa około 50-60 proc. kandydatów na kierowców. Część teoretyczna składa się ze zdjęć i filmów oraz pytań do nich. Za pomocą programu komputerowego prezentowane są realne sytuacje drogowe powiązane z zadaniami w formie testu jednokrotnego wyboru. To oznacza, że prawidłowa jest tylko jedna z zaproponowanych odpowiedzi.

Ale nie powinno i nie może być tak, że pytania są niejasne lub skonstruowane z błędami. Do takich sytuacji w ogóle nie powinno dochodzić, zresztą równie kuriozalny jest fakt, że tym razem błąd wychwycił nastolatek przygotowujący się do egzaminu, a nie autorzy pytań oraz osoby zatrudnione w komisjach weryfikacyjnych, które przecież mają obowiązek zadbać o rzetelność i przejrzystość testów.  

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr