tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jeździłeś A1 za darmo? Nowy rząd podjął decyzję w sprawie opłat za przejazd autostradą A1. Dotyczy całego 2024 roku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jeździłeś A1 za darmo? Nowy rząd podjął decyzję w sprawie opłat za przejazd autostradą A1. Dotyczy całego 2024 roku

Autor: Andrzej Sitek 2023.12.21, 09:37 Drukuj

Rada Ministrów przyjęła w ostatni wtorek (21.12) uchwałę, upoważniającą ministra infrastruktury do wydania koncesjonariuszowi A1 polecenia odnośnie niepobierania opłat za przejazd samochodów osobowych i motocykli.

Tym samym mamy już pewność, że jadąc A1 od Gdańska do Torunia, nie będziemy musieli płacić  w 2024 roku za przejazd. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to otwartych szlabanów.

NAS Analytics TAG

Prawo do bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Bilet trzeba pobrać przy wjeździe - w normalnym trybie, i okazać go inkasentowi na zjeździe. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGo, który umożliwia identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobierania biletu.

Jednocześnie możliwość darmowego przejazdu nie dotyczy pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Warto przypomnieć, że autostrada A1 stała się w całości bezpłatna - wraz z odcinkiem koncesyjnym, 4 września 2023 r. Tym samym od połowy roku można za darmo przejechać całą trasę o długości 567 kilometrów od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta. Zwolnienie z opłat dotyczy również odcinka koncesyjnego Gdańsk-Toruń.

Koncesjonariuszem tego fragmentu trasy jest Gdańsk Transport Company. Zarządca odcinka otrzymał instrukcję od poprzedniego rządu, aby od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 do 31 grudnia 2023 r. do godziny 23:59 wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A zostały zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1.

Powyższe ramy czasowe oznaczały, że w przypadku braku nowych rozstrzygnięć rządu, opłaty automatycznie powróciłyby w Nowym Roku. Na szczęście nowy minister infrastruktury Dariusz Klimczak natychmiast zajął się tą niecierpiącą zwłoki sprawą i przygotował odpowiedni wniosek, który umożliwił działanie Radzie Ministrów.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę