tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak łatwo stracić pieniądze? Przejechać się autostradą i zapłacić oszustom, zamiast operatorowi systemu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jak łatwo stracić pieniądze? Przejechać się autostradą i zapłacić oszustom, zamiast operatorowi systemu

Autor: Andrzej Sitek 2023.10.19, 14:30 Drukuj

Krajowa Administracja Skarbowa informuje o nowym sposobie oszustów, którzy próbują naciągnąć kierowców na opłatę za przejazd autostradą. Metoda opiera się na fałszywym SMS-ie, pozornie wygenerowanym z systemu e-TOLL.

System e-TOLL to rozwiązanie zbudowane i nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w celu realizacji poboru opłat za usługi po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. System oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.

NAS Analytics TAG

W praktyce każdy użytkownik pojazdu lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz autobusu może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu, czyli za pomocą darmowej aplikacji mobilnej e-TOLL PL instalowanej na urządzeniu mobilnym, lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU).

Złodzieje działają w oparciu o bardzo prostą metodę. Generują SMS o alarmistycznej treści, w którym ostrzegają kierowcę, że zostanie umieszczony w wykazie dłużników, ponieważ nie wniósł stosownej opłaty za przejazd płatną trasą. W wiadomości umieszczony jest także link, którego użycie może finalnie doprowadzić do utraty wrażliwych danych osobowych i zniknięcia środków pieniężnych z konta.

Użytkownicy e-TOLL powinni być bardzo ostrożni i absolutnie nie klikać w podejrzane linki fałszywych wiadomości. Przy okazji warto również przypomnieć, że kierowcy samochodów osobowych i motocykliści od 1 lipca 2023 są zwolnieni z opłat za przejazd na płatnych dotąd odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Od 4 września za darmo jeździmy także autostradą A1 na odcinku zarządzanym przez koncesjonariusza.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę