tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Głośny wydech - co o tobie mówi? Psycholodzy nie mają dobrych wieści, a wyniki badań są niepokojące
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Głośny wydech - co o tobie mówi? Psycholodzy nie mają dobrych wieści, a wyniki badań są niepokojące

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.30, 10:02 2 Drukuj

Hasło "Loud pipes save lives" to motto wielu motocyklistów, którzy decydują się na zamontowanie głośnego wydechu i nie wiedzą, że prawa fizyki działają trochę inaczej. Teraz za miłośników głośnych wydechów zabrali się specjaliści od psychologii. Wnioski z badań są dość niepokojące.

Głośny wydech - cieszy właściciela i wkurza innych, a jeśli nie jest odpowiednio zaprojektowany, to poprawia jedynie wygląd motocykla i samopoczucie kierującego. Oczywiście jest duża grupa osób, które twierdzą, że głośny wydech ratuje życie, bo kierowca jadący przed motocyklem jest w stanie go usłyszeć i tym samym również zauważyć. Problem polega na tym, że w średniej klasy samochodzie, przy włączonej ulubionej muzyce motocykl jest słyszalny dopiero wtedy, kiedy zrówna się z autem lub już je wyprzedzi.

NAS Analytics TAG

Kanadyjscy naukowcy postanowili wziąć pod lupę miłośników głośnych wydechów. Profesor psychologii Julie Aitken Schermer z Uniwersytetu Zachodniego Ontario wraz ze swoim zespołem przeprowadziła badanie, w którym wzięli udział właściciele samochodów. Ochotników pytano o to, czy postrzegają samochody jako rodzaj swojego przedłużenia, co sądzą o głośnych samochodach i czy zwiększyliby głośność samochodu poprzez wymianę tłumika na głośniejszy. Jednocześnie szukano oznak makiawelizmu, narcyzmu, psychopatii i sadyzmu, a więc ciemnej tetrady.

Okazało się, że osoby, które z chęcią poddałyby swój pojazd modyfikacji jednocześnie wykazywały wysokie wyniki na skali psychopatii i sadyzmu. Jednocześnie nie wykazano związku pomiędzy tuningiem pojazdu a narcyzmem, ale jak mówi sama autorka, pytania nie były skonstruowane pod tym kątem. Pomysł wziął się z tego, że prowadząca badania ma psa, który boi się głośnych pojazdów i postanowiła sprawdzić, czy w sieci są raporty dotyczące powiązania zamiłowania do głośności z cechami osobowości. Ostatecznie nic takiego nie znalazła, więc postanowiła przeprowadzić własne.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę