Suzuki GSX-R 1000 nie jest niebezpieczny!
Ostatnio w Internecie pojawiły się informacje, że niektóre egzemplarze motocykla Suzuki GSX-R 1000 s±, lub mog± być niebezpieczne. Ile w niech prawdy, a ile sensacji?
Informację następuj±cej tre¶ci opublikował w tym tygodniu Urz±d Ochrony Konkurencji i Konsumentów:
| Motocykl Suzuki GSX-R1000K7 zbyt narowisty Przedsiębiorca Suzuki Motor Poland sp. z o.o., powiadomił Urz±d Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre motocykle Suzuki model: GSX-R1000K7 mog± stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników. Polski dystrybutor motocykli Suzuki poinformował, że w niektórych egzemplarzach modelu GSX-R1000K7 stwierdzono usterkę dotycz±c± zaworu biegu jałowego. Niewła¶ciwe jego zaprojektowanie może podczas uruchamiania motocykla spowodować wzrost obrotów silnika do 5000 na minutę. W efekcie zbyt wysokie obroty silnika mog± spowodować gwałtowne ruszenie z miejsca co może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem. W Polsce usterka dotyczy 108 motocykli Suzuki GSX-R1000K7. Przedsiębiorca poinformował UOKiK, że powiadomi listownie wła¶cicieli motocykli objętych kampani± o konieczno¶ci sprawdzenia motocykli w autoryzowanej stacji obsługi. W przypadku wykrycia usterki wymieniony zostanie zawór biegu jałowego oraz komputer silnika. Przedsiębiorca wykona również naprawę w motocyklach, które znajduj± się w stacjach dealerskich i punktach sprzedaży Suzuki Motor Poland Sp. z o.o.. ¬ródło: UOKIK |
Informacje o zagrożeniu zdrowia i życia były na tyle niepokoj±ce, że postanowili¶my zbadać sprawę u Ľródła, czyli w Suzuki Motor Poland. Z niemałym zdziwieniem odkryli¶my, że rzeczywisto¶ć wygl±da zdecydowanie mniej przerażaj±co. Oto oficjalne stanowisko polskiego oddziału firmy Suzuki:
Suzuki Motor Corporation poinformowało że w niektórych egzemplarzach modelu GSX-R1000K7 może wyst±pić problem techniczny. Niewła¶ciwe zaprojektowanie zaworu biegu jałowego podczas uruchamiania silnika może spowodować wzrost obrotów silnika do 5000 obr/min. Po uruchomieniu silnika i ruszaniu motocyklem, zbyt wysokie obroty spowodować mog± gwałtowne ruszenie z miejsca co może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem. W zwi±zku z powyższym producent zdecydował się na wymianę zaworu na zmodyfikowany oraz komputera silnika.
Powyższe o¶wiadczenie było zgodne z informacj± jaka ukazała się w systemie RAPEX, która nie stwierdzała, że pojazdy objęte kampani± stanowi± zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników . Pragnę nadmienić, że producent motocykla tj. Suzuki Motor Corporation podaje, że usterka ta może wyst±pić jedynie przy uruchamianiu silnika.
O¶wiadczenie to miało stanowić czę¶ć ogłoszenia ukazuj±cego się na stronie UOKiK. W ogłoszeniu Urzędu zawarte s± informacje o zagrożeniu dla zdrowia i życia użytkowników, podczas, gdy Suzuki nigdzie takiego komunikatu nie publikowała. Jeste¶my w stanie zrozumieć, że informacje powszechnie „tuningowane" s± „pod publiczkę" przez wszelkiej ma¶ci tabloidy i brukowce. Niepokoi natomiast sytuacja, w której na ewidentn± manipulację pozwala sobie poważna państwowa instytucja. Co więcej mowa tutaj o instytucji, której celem statutowym jest stanie na straży spokoju klientów i chronienie ich przed tego typu manipulacjami.







Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarzemoże wie kto¶ gdzie można sprawdzić czy mój GSXR też ma wadliwy zawór wolnych obrotów (motor ze stanów) bo w suzuki polska nie bardzo chcieli pomóc..... ????
Odpowiedzwitam mam ten sam problem z wysokimi obrotami i szukam jakiegos wyjscia z sytuacji.motocykl mam z USA prosze o pomoc 607 22 00 90
OdpowiedzBardzo przepraszam, ale ponadstukonny potwór ruszaj±cy niespodziewanie i porywaj±cy ze sob± zszokowanego jeĽdzca (przekręcasz stacyjkę i nagle lecisz 100 na kole) to chyba nie jest bezpieczna ...
OdpowiedzNie przesadzajmy w/w informacja jest JASNA 5000obr/min przy starcie na BIEGU JAŁOWYM!!! Więc odpalasz silnik JEDYNIE NA BIEGU JAŁOWYM i sobie siedzisz na moto więc nie ma mowy, że ci z pod dupy ucieknie. Jak widzisz że masz 5000 obr to żaden normalny jeĽdziec gsxr nie wbije jedynki i nie pu¶ci nagle sprzęgła, żeby glebę zaliczyć. Albo powoli sprzęgło i powolutku do servisu albo gasisz moto i lawetk± do servisu. NIKT NIE MÓWI, ŻE MUSISZ RUSZYĆ Z 5000obr/m !!!!!!!!!!!
Odpowiedz