tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rafał Szombierski - prezentacja zawodnika

Rafał Szombierski - prezentacja zawodnika

Autor: Bartosz Ignaszewski 2007.02.06, 09:51 Drukuj

Zawodnik urodzony 12 marca 1982 roku aktualnie jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w kadrze RKM-u Rybnik. Już za czasów treningów w szkółce okrzyknięto go wielkim talentem rybnickiego żużla.

Widziano w nim następcę Maja, Wyglendy czy Woryny. Już w debiutanckim sezonie awansował do finału Brązowego Kasku. Następny sezon był dla niego wyśmienity. Coraz częściej brał na siebie ciężar meczu i zdobywał pokaźne ilości punktów. Dostał wolny los w półfinale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów rozgrywanych w Norrkoping. Pierwszy występ reprezentacyjny nie był najlepszy i Rafał zajął dopiero 12 miejsce. Mimo debiutu w reprezentacji, Rafał nie zaliczy tego sezonu do udanych. Podczas jednego z ligowych meczów w Rybniku uległ on groźnemu upadkowi w skutek, czego doznał otwartego złamania nogi. Jednak jeszcze w tym samym sezonie zdołał wrócić na tor.

Sezon 2002 był bardzo krzywdzący dla Rafała i innych zawodników RKM-u. Przez ówczesne ograniczenia w postaci KSM-u wystąpił on w małej ilości spotkań ligowych. Zdobył natomiast kilka medali. Trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy, do tego srebro Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych i na koniec z innymi juniorami z Rybnika wygrał Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski, które odbywały się w Bydgoszczy. Wystąpił jeszcze w finale Mistrzostw Polski Juniorów gdzie zajął szóste miejsce. Co raz częściej jednak pojawiał się temat braku odpowiedniego zaangażowania w sport przez Rafała. Głownie zarzucano mu opuszczanie treningów, nieodpowiednie przygotowanie kondycyjne. Za wcześnie stał się gwiazdą.

W kolejnym sezonie wywalczył trzecie miejsce w Finale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Doceniła go krajowa centrala i przyznała mu dziką kartę na zawody Grand Prix w Bydgoszczy. Dodatkowo razem z rybnicką drużyną wywalczył awans do Ekstraligi.

W Ekstralidze nie było już tak różowo. Przeciętność, która wystarczała do liderowania w I lidze, nie wystarczała już do walki w klasie wyżej. Jednak dla Rafała jak i innych zawodników Ekstraliga to było coś nowego i wszyscy zapłacili tzw. frycowe, a klub znalazł się ponownie w I lidze. Dla Rafała był to najsłabszy sezon w karierze. Znów przewijał się temat jego treningów i przygotowania. Kolejny sezon spędzony w I lidze to znów słabszy początek, a następnie status najlepszego zawodnika ligi. Ostatni sezon w Ekstralidze potwierdził, że w najwyższej klasie rozgrywkowej zawodnik ten byłby bardzo solidną drugą linią.

Rafał miał ogromną szansę stać się światowej klasy zawodnikiem. Posiadał ogromny talent i potencjał, jednak w pełni go nigdy nie wykorzystał i w przyszłości może on mieć oto pretensję tylko do siebie. Jednak była to jego decyzja i nikt nie ma prawa go za to ganić, gdyż każdy ma prawo decydować o swoim życiu, a Rafał przyniósł wszystkim kibicom z Rybnika sporo radości.