tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zbudowa motocykl z silnikiem V12 z Lamborghini Espada. Tak si bawi 90-latkowie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Zbudowa motocykl z silnikiem V12 z Lamborghini Espada. Tak si bawi 90-latkowie

Autor: ukasz "Boczo" Tomanek 2024.02.22, 12:29 1 Drukuj

Mieszka na wschód od Atlanty w stanie Georgia, w kraju wolnych ludzi. Zbliża się do 90-tki, nałogowo pali papierosy i od ponad pół wieku buduje repliki samochodów. Jay Leno, jego kumpel ma prototyp jednego z nich. Chuck Beck to legenda świata czterech kółek, ale w pewnym momencie wstrząsnął światem dwóch.

Widzieliśmy już Boss Hossa:

NAS Analytics TAG
hoss boss kierowca na motocyklu

Hoss Boss. Motocykl z silnikiem V8 z Corvette. 260 km/h cruiserem! »

i widzieliśmy już motocykl z silnikiem Ferrari:

silnik ferrari w motocyklu

Motocykl z silnikiem Ferrari 355. Birger i Michael budowali go ręcznie przez 8 lat! »

ale jeszcze nie widzieliśmy motocykla z silnikiem Lamborgnini. Chuck Beck zbudował go tylko dlatego, że miał w warsztacie akurat taki piec, co jest dla mnie absolutnie genialne. Wiem, że to portal motocyklowy, ale o dawcy jednostki napędowej trzeba trochę powiedzieć. Otóż, pochodzi ona z Lambo Espada, absurdalnie stylowego i komicznie przerażającego do jazdy psycho-rodzinnego wozu zaprojektowanego przez samego Marcello Gandiniego. Diablo, Countach, Miura, Lancia Stratos? To on. Niemniej jednak Chucka będąc rdzennym mieszkańcem południa USA styl nie interesował aż tak jak Włochów, ale interesowały go ich silniki, a konkretnie dwunastocylindrowa jednostka z właśnie Espady. Dlaczego właśnie z tego wozy, a nie z innego? Chuck mając status legendarnego konstruktora po prostu miał ten silnik u siebie i chciał coś z nim zrobić, a co lepszego można uczynić z silnikiem ważącym 232 kilogramy niż obudować motocyklem? Sam Chuck powiedział w wywiadzie, że ten motocykl jest doskonałym dowodem na to, że ludzie nie powinni pić alkoholu, bo jego spożywanie rodzi właśnie takie pomysły.

Na temat tego motocykla w Internecie jest mniej informacji, niż można by przypuszczać. Jest natomiast mnóstwo filmów, kiedy szalony konstruktor i jego Espadobike odwiedzają lokalne imprezy i zloty miłośników motoryzacji. Chuck siada, odpala papierosa, a później silnik, delikatnie głaszcząc przepustnicę, czemu towarzyszy jedwabna pieśń, którą może wyśpiewa jedynie dwanaście cylindrów. I wgląda przy tym tak cool, że Clint Eastwood mówi mu przez "Pan". Dobra, ale co tam się w zasadzie dzieje w ramie? Cóż, w zasadzie ten projekt wyjaśnia się sam. Idea na papierze jest stosunkowo prosta: zaprojektuj i zbuduj ramę, na tyle silną, żeby pomieściła silnik ważący tyle, co typowy cały motocykl, pomierz wszystko z milimetrową precyzją, żeby w ogóle chciało działać, nie przejmuj się za bardzo ostentacyjnie odstającymi cylindrami, bo są piękne i każdy powinien na nie patrzeć. Proste, prawda? Aha, dobrze, żebyś był geniuszem inżynierii z ponad pół-wiecznym doświadczeniem. Ciekawostka - układ przeniesienia napędu pochodzi z Volkswagena. Ferruccio przewraca się w grobie.

Mnie bardziej niż sam fakt silnika V12 w motocyklu zadziwia mnie to, w jaki sposób go obudowano. Ta gigantyczna pralko-suszarka została otulona czymś, co wygląda jak koktajl baggera i cruisera z wszystkim, co w Google można znaleźć pod hasłem "Steampunk". Nie sądzę, żeby tu się ktokolwiek przejmował aerodynamiką, niemniej jednak pan Beck jeździ tym motocyklem i stwierdził, że z tymi 330 KM nie ma co świrować i powyżej 240 km/h jest już mało komfortowo. Zapłaciłbym znaczne pieniądze, żeby zobaczyć jak prawie 90-letni dżentelmen leci tym lewiatanem prawie dwie i pół paczki, pewnie z tlącym się papierosem w ustach.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na gr