tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha FZ1 - dla ludzi bez problemów emocjonalnych
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Yamaha FZ1 - dla ludzi bez problemów emocjonalnych

2006.09.18 Lovtza

Yamaha FZ1 to w chwili obecnej jeden z najmocniejszych golasów na rynku. Postanowiliśmy sprawdzić, co maszyna ta oferuje poza mocą.

Moja przygoda z FZ1 rozpoczęła się odrobinę zabawnie. Gdy odbierałem kluczyki od tego sprzętu, napomknięto mi, że jest to sprzęt dla ludzi bez problemów emocjonalnych. Później przez dłuższą chwilę czułem na sobie wnikliwe spojrzenie, pełne wątpliwości, czy aby na pewno spełniam ten warunek...

Czarny charakter

NAS Analytics TAG

Gdy w 2001 roku w salonach sprzedaży pojawiła się Yamaha FZS 1000 Fazer, wszyscy zrozumieli, że oblicze dużych sportowo-turystycznych motocykli ulega nieodwracalnej zmianie. Technika pochodząca w prostej linii ze sportu znalazła błyskawiczne zastosowanie w motocyklu dla tych, którzy niekoniecznie czują zew toru wyścigowego. W taki oto sposób powstał wygodny i praktyczny motocykl turystyczno-sportowy o znakomitych osiągach.

Od chwili prezentacji dużego Fazera świat motocykli zmienił się jednak znacznie, głównie w kierunku szeroko pojętego „lansu". Przy budowie motocykli coraz więcej mają (niestety?) do powiedzenia styliści oraz spece od marketingu. W ten oto sposób bardzo udany, praktyczny motocykl zamienił się w motocykl mało praktyczny, który i o ironio... jest mimo wszystko udanym produktem!

Rzućmy okiem na to, co spłodzili wizażyści i kreatorzy motocyklowej mody. Piekielny charakter testowanego egzemplarza aż nadto podkreślało czarne, złowrogie lakierowanie. Gdy jednak zaczniesz przyglądać się uważniej FZ-towi, od razu wychwycisz więcej detali przyprawiających o ciarki na plecach.

Mocarnego silnika z R1 nie zakrywa nawet listek figowy. Tutaj wszystko jest na wierzchu. Ogromna chłodnica, masywne rury wydechowe i rzecz jasna sama jednostka napędowa. Aluminiowa rama subtelnie obejmuje silnik od góry. Jeśli mam być szczery, to nowy FZ1 nie podobał mi się zbytnio, gdy oglądałem go po raz pierwszy na prasowych fotografiach. Wydawał się trochę za bardzo „przekombinowany". W rzeczywistości jednak golas Yamahy przedstawia się zgrabnie, proporcjonalnie i zadziornie. W oczy natychmiast rzuca się bardzo wysoka jakość wykonania wszystkich detali. Świetne spasowanie części, wysokiej jakości materiały, nieskazitelne powłoki lakiernicze i czyste spawy - palce lizać!

Pięknie prezentuje się solidny wahacz tylnego zawieszenia. Zaufanie budzą grube rury przedniego widelca. Ogromne hamulce ze słynnymi już monolitycznymi zaciskami Yamahy cieszą oko. Pytanie jednak, po co to wszystko w golasie, którego teoretycznie nie zbudowano do wyścigów i ekstremalnego wysiłku? Odpowiedź na to pytanie dostajesz już chwilę po tym, jak ruszasz tym potworem z miejsca, ale o tym za chwilę. Co by nie mówić, zasiadając za sterami FZ1 od razu otrzymujesz czytelny komunikat, że tutaj nie będzie żartów.

To co wydobywa się z układu wydechowego wprawia w drżenie nie tylko podłoże, ale także kolana i dłonie kierowcy. Przycięty maczetą tłumik na żywo wygląda bardzo zgrabnie i do tego brzmi lepiej, niż niejedna akcesoryjna wydumka.

Nie rozmiary, a technika...

Koniec z gapieniem się. O tym, co kryje w sobie nowa Yamaha FZ1 pisaliśmy już szczegółowo w naszym serwisie. Dziś kwestie techniczne ograniczamy do niezbędnego minimum i skupiamy się na tym, jak ten sprzęt radzi sobie na drogach i ulicach IV Rzeczpospolitej. Że nie będzie miał lekko, wiemy już z szumnych zapowiedzi Wydziałów Ruchu Drogowego z terenu całego kraju prawa i sprawiedliwości.

Rzut oka pod kieckę

Gdy zdrowy samiec widzi fajny sprzęt po raz pierwszy, to zawsze najpierw patrzy na „zawias". Nikt się do tego głośno nie przyzna, ale takimi stworzyła nas natura. Kilka słów wypada zatem poświęcić podwoziu nowego motocykla. Szczegóły techniczne już na pewno znacie z prezentacji tego modelu, jaką dla was przygotowaliśmy wiosną tego roku, pora teraz na weryfikację zapowiedzi konstruktorów z uliczną rzeczywistością.

Poprzednia generacja litrowych Fazerów nie dawała podstaw do krytyki, jeśli chodzi o zawieszenia. Co prawda z przodu zainstalowano klasyczny widelec, ale dysponował on wystarczającym zakresem regulacji i dobrze dostrojony zapewniał niezłą kontrolę nad tym, co działo się z przednim kołem. Podobnie było z tylnym aluminiowym wahaczem. Solidna, japońska robota.

Nowy produkt Yamahy jest w tym zakresie dużym krokiem do przodu. W przednim zawieszeniu znalazł się solidny widelec USD do złudzenia przypominający rozwiązanie ze sportowej R1. Podobnie zresztą jak w przypadku R1 prowadzenie jest znakomite. Nie inaczej sprawa przedstawia się z tylnym wahaczem. Porządna aluminiowa robota przypomina rozwiązanie ze sportowej siostry, z tą różnicą, że usztywniający zastrzał poprowadzono tradycyjnie górą, a nie dołem.

Nawet na fabrycznych ustawieniach zawias jest przyjemnie twardy zapewniając dobre czucie motocykla i pewny kontakt z asfaltem, a jednocześnie na tyle komfortowy, aby spędzić w siodle wiele godzin. Postęp w stosunku do poprzednika jest znaczący.

No to rura!!

Ten sprzęt ma czym oddychać. Na takie rzeczy zwracamy uwagę zaraz po ocenie zawieszenia. Tutaj chciałem na chwilę zatrzymać się przy jednej sprawie, z jaką zetknęliśmy się słuchając opinii użytkowników litrowych FZ-tów. Wielu właścicieli tych motocykli narzekało na niedopracowany układ wtryskowy, a konkretnie na „dziurę" w ciągu podczas przyspieszania ze średnich obrotów. Mając to w pamięci, często zmuszałem Yamahę do przyspieszeń z różnych obrotów i na różnych biegach próbując wychwycić to zjawisko.

Niestety, a właściwie na szczęście, niczego takiego się nie doszukałem. FZ1 bez zająknięcia wykonywał wszystkie polecenia wydawane pokrętłem gazu, nawet te mocno dla niego irytujące, jak choćby jazda na wysokim biegu z niskimi obrotami. Mało tego. Powiedziałbym wręcz, że sterowanie gazem w testowym egzemplarzu było bardzo precyzyjne, co w połączeniu ze znakomitą skrzynią biegów pozwalało na precyzyjne i czyste wybieranie przełożeń zarówno do góry, jak i do dołu. Silnik ciągnie wyczuwalnie lepiej, niż jego gaźnikowy poprzednik, zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę niskie i średnie obroty. Zero silikonu, jedynie czysta radość!

Skoro jesteśmy już przy silniku, nie sposób zapomnieć o skrzyni biegów. Ta w FZ1 jest znakomita. Zmiana przełożeń jest szybka i pewna. Do tego wszystko odbywa się cicho, a to w modelach Yamahy długo nie było standardem. Sterowane linką sprzęgło mogłoby pracować odrobinę lżej, ale przecież ten motocykl to nie sprzęt dla mięczaków z drobnymi rączkami, tylko dla prawdziwych samców.

Filmy 

 
Pozostałe filmy: 
yamaha fz1 oglad m
yamaha fz1 pasazer m 
Yamaha fz1 pasazer 2 m
yamaha fz1 pasazer3 m 
yamaha fz1 stoppie m
yamaha fz1 stunt freestyle m 
yamaha fz1 wheelie m
yamaha fz1 zakrety m 
yamaha fz1 jazda m 
diana yamaha fz1
fz1
fz1 freestyle
fz1 raptowny stoppie
fz1 raptowny wheelie
fz1 wheelie
fz1 widok tyl
fz1 yamaha
piekna yamaha fz1
reflektor yamaha fz1
wheelie fz1
yaaha fz1 pasazer
yamaha fz1
yamaha fz1 2006
yamaha fz1 burning
guma yamaha fz1jazda na gumie yamaha fz1
jazda na kole yamaha fz1raptowny fz1 wheelie
raptowny fz1 gumaprzednie kolo fz1
stoppie fz1stoppie fz1 raptowny

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    na górę