tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski - relacja z pierwszej rundy na Słowacji
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski - relacja z pierwszej rundy na Słowacji

Autor: Lovtza 2012.04.25, 09:34 28 Drukuj

Wyścigowy sezon 2012 ruszył na dobre. Po zimowych przygotowaniach, testach i treningach ruszyły Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w wyścigach motocyklowych. W tym roku odeszliśmy nieco od wieloletniej tradycji i przez konieczność wpisania się w kalendarz Alpe Adria sezon rozpoczął się z dala od Toru Poznań, na słowackim Slovakiaringu. Od wielu lat pierwsza impreza sezonu traktowana jest jako prognostyk pozostałej jego części, tym bardzo warto przyjrzeć się temu, co działo się na Słowacji i jak dali sobie radę Polacy.

Zacznijmy od najliczniej obsadzonych przez Polaków klas pucharowych. W Rookie 600 w treningach i kwalifikacjach najlepiej radził sobie Bartek Cabala i to on w niedzielę rano startował do wyścigu jako faworyt do zwycięstwa. Niestety Cabala szybko zaliczył glebę i wyścig ze sporą przewagą wygrał Marcin Sikora. Świetny wyścig zaliczył też Czarek Chrobot, który po przeciętnych kwalifikacjach zdołał ustawić motocykl i przebić się z ósmego miejsca na drugie. Sławek Maszczak uzupełnił podium na trzecim miejscu.

W najliczniej obsadzonej przez Polaków klasie Rookie 1000 zmagania odbywały się pod dyktando Adama Marciniaka, który wygrał kwalifikacje i z bezpieczną przewagą rozstrzygnął na swoją korzyść również niedzielny wyścig. Bardzo dobrą dyspozycją popisał się Jarek Chomicz, który z odległej pozycji na polu startowym przedarł się na drugie miejsce na podium w wyścigu. Trzecie miejsce wywalczył Kamil Barański.

W dużych Stockach Polacy nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki z zawodnikami Alpe Adria. Najszybszy w kwalifikacjach i w wyścigu okazał się wśród naszych zawodników Mariusz Kondratowicz. Podium zdobyła trójca Michal Filla, Martin Choy i Gwen Giabbani, która razem z Andym Meklauem nadawała tempo rywalizacji. Niestety Andy już na początku wyścigu zaliczył konkretną glebę i o punktach w klasyfikacji Superstock 1000 mógł jedynie pomarzyć.

Rywalizacja w klasie Supersport przebiegał pod dyktando dwóch zawodników – Austriaka Stefana Kerschbaumera i naszego Marka Szkopka. Obaj dominowali w kwalifikacjach i weekend zakończyli bardzo ładnym wyścigiem, w którym uzyskali znaczną przewagę nad resztą zawodników. Trzeci na mecie zameldował się David Latr. Niestety Supersporty okazały się jedyną klasą mistrzowską gdzie zobaczyliśmy Polaka na podium.

Klasa Superbike obfitowała w emocje i to niekoniecznie sportowe. Zacznijmy od części sportowej, którą w kwalifikacjach jak i w wyścigu zdominował Czech Jan Halbich. Drugie miejsce padło łupem Michala Filli, trzecie Marco Jermana z ekipy Suzuki Grandys Duo. Co smutne najszybszy z Polaków był na 15 pozycji i osobą tą okazał się nie kto inny jak sam Janusz Oskaldowicz, który ciągle musi pokazywać młodszym jak się należy ścigać. Te niesportowe emocje o których wspomnieliśmy to między innymi wykluczenie braci Kondratowicz za „nieregulaminowe” motocykle. Sporo nerwów stracił też Waldek Chełkowski, który po gruzie nie był w stanie doprowadzić motocykla do należytego stanu, a tym samym nie był w stanie jechać na właściwym sobie poziomie. Obolały po upadku w STK1000 Meklau w ogóle nie wziął udziału w wyścigu, rzecz jasna ze szkodą dla jakości widowiska. 

Tutaj znajdziesz wyniki poszczególnych wyścigów

Jeśli mielibyśmy pokusić się o prognozy na resztę sezonu bazując na pierwszej rundzie, to nie byłyby one najlepsze. Niska frekwencja, średnia dyspozycja Polaków na tle rywali z ościennych krajów i jakiś brak wiary w zmianę sytuacji bijący z rozmów z zawodnikami.

W wielu poprzednich relacjach z WMMP staraliśmy się zwracać uwagę na sytuacje patologiczne w polskich sportach motocyklowych, wskazywaliśmy tematy, które wymagają poprawy, ostrzegaliśmy przed skutkami takich, a nie innych decyzji naszych działaczy. Choć podnosiło to głosy, że wypowiadamy się o wyścigach w sposób negatywny, to nasze działania te kierowane były troską o sport wyścigowy. Teraz bez satysfakcji stwierdzamy, że nasze przewidywania stały się ciałem.

Czekamy z niecierpliwością na kolejną rundę WMMP, która odbędzie się w drugi weekend maja w Brnie. Miejmy nadzieję, że zobaczymy tam wysoką frekwencję, emocjonującą walkę i dobrą dyspozycję naszych zawodników.

Polecamy pełną fotorelację z I rundy WMMP (109 zdjęć):

GRANDys duo Slovakiaring
GRANDys duo Slovakiaring 2012
Grandys duo box
I runda WMMP 2012 Slovakiaring
I runda WMMP 2012 podium
Marek Szkopek na podium wmmp 2012
I runda WMMP 2012 - galeria zdjęć ze słowackiego toru - FOTORELACJA
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Slovakiaring I runda WMMP 2012
NAS Analytics TAG
Slovakiaring na kole
Szkopek Marek Slovakiaring 2012
Szkopek Marek slowacja
WMMP Slovakiaring Grandys wyscig
WMMP Slovakiaring auto fus zawodnik
WMMP Slovakiaring gonitwa
WMMP Slovakiaring kolanko
WMMP Slovakiaring na wirazu
WMMP Slovakiaring no 33
... więcej zdjęć »
motul belka 420
NAS Analytics TAG
Zobacz również
Komentarze 16
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:olo 01/05/2012 23:06

to po prostu koniec...

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na górę