tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski - pierwsze tytuły i puchary rozdane
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski - pierwsze tytuły i puchary rozdane

Autor: Lovtza 2012.07.31, 10:34 7 Drukuj

Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski  wchodzą w ostatnią fazę. Za nami piąta, przedostatnia już w tym roku runda, która była jednocześnie szóstą rundą Mistrzostw UEM Alpe Adria. Było trochę jak w bollywoodzkich produkcjach – czasem słońce, czasem deszcz. Zmienne warunki pogodowe jednym dały przewagę, dla innych okazały się przekleństwem. Z pewnością było na co popatrzeć i ci którzy nie byli zdecydowanie mają czego żałować.

O wynikach poszczególnych wyścigów informowaliśmy was na bieżąco w piątek, sobotę oraz w niedzielę. Dziś jest chwila, aby przyjrzeć się poznańskiej rundzie w szerszej perspektywie. Zacznijmy od Pucharu Polski, który w Rookie 600 został już zdobyty przez Marcina Sikorę. Poza małym potknięciem jakim była runda w czeskim Moście, Sikora wygrał wszystkie pozostałe wyścigi. Zbudowana dzięki temu przewaga pozwala mu odpuścić start w ostatniej wrześniowej rundzie, w której Marcina zobaczymy prawdopodobnie na starcie klasy Supersport. Kwestia drugiego miejsca także jest rozstrzygnięta, bo przypadnie ono Sławkowi Maszczakowi, który regularnie punktował, a w Moście wygrał. Za to o trzecie miejsce walka toczyła będzie się jeszcze we wrześniu. Marcina Knawę, Bartka Cabalę i Czarka Chrobota dzieli zaledwie 8 punktów, przez co ich walka będzie wyjątkowo interesująca.

O wiele mniej przewidywalnie wygląda sytuacja w Pucharze Rookie 1000. Co prawda w generalce po piątkowym wyścigu nadal prowadzi Adam Marciniak, ale jego przewaga nad Mirkiem Kołackim stopniała do zaledwie 5 punktów. Richard Balcar traci do Kołackiego tylko 11 punktów, a  szanse (co prawda matematyczne) na zdobycie Pucharu Polski ma także Jarek Chomicz. To pomiędzy tą czwórką rozstrzygnie się walka o miejsca w klasyfikacji generalnej.

W klasach mistrzowskich mamy pierwszego Mistrza Polski! Pod nieobecność Daniela Bukowskiego Marek Szkopek zdobył swój pierwszy w karierze tytuł Mistrzowski. Płocczaninowi pomogła co prawda kontuzja najgroźniejszego rywala (Daniel Bukowski doznał urazu barku na treningach przed rundą w Moście – przyp. red.), ale Szkopek miał też znakomity początek sezonu i udowodnił, że tytuł nie trafił do niego przypadkowo. Gratulujemy! Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia drugiego i trzeciego miejsca. Na chwilę obecną drugi jest Sebastian Zieliński, a trzeci Daniel Bukowski, który pauzował dwie rundy. Pytanie czy Daniel we wrześniu będzie w formie, aby pokonać Zielińskiego, który jeździ z rundy na rundę coraz lepiej?

 W dużych Stockach praktycznie łeb w łeb idą Gwen Giabbani i Michal Filla. Obu dzielą zaledwie dwa punkty i ich wrześniowy pojedynek będzie z pewnością piekielnie emocjonujący. Teoretycznie do walki o tytuł włączyć się może Andy Meklau, ale to tylko czysta matematyka. Austriaka niestety w tym sezonie prześladował pech i o ile w sobotę udało mu się we wspaniałym stylu wygrać wyścig i pokazać konkurentom miejsce w szeregu, o tyle w niedzielę sprawy wróciły szybko do tegorocznej „normy”. W wyścigu STK100 Andy nie trafił z doborem opon, a w SBK leżał. Wiele zatem wskazuje zatem na to, że w łączonych wrześniowych wyścigach Meklau będzie musiał nie tyle myśleć o tytule Mistrza Polski, co bronić pozycji przed czyhającym w tabeli tuż za nim Pawłem Górką.

Marko Jerman już w tą niedzielę mógł świętować zdobycie tytułu Mistrza Polski. Niestety w niedzielnym wyścigu po wznowieniu Superbików Słoweniec upadł na wyjściu na prostą startową i tym samym na świętowanie będzie musiał jeszcze trochę poczekać. Otwarta pozostaje też kwestia drugiego i trzeciego miejsca. Dzięki dwóm dobrym wyścigom w ten weekend Irek Sikora umocnił się na drugim miejscu i matematycznie ma szanse walki o tytuł Mistrza Polski. Aby było to możliwe Polak musiałby wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i jednocześnie liczyć na dużo szczęścia. Jerman tymczasem musiałby po prostu nie dojechać w obu wyścigach, co wydaje się mało prawdopodobne. Nie możemy też zapominać o Januszu Oskaldowiczu. Profesor jest w chwili obecnej na trzeciej pozycji w generalce i traci do Sikory tylko 11 punktów. Do zdobycia na ostatniej rundzie jest  przynajmniej 50 punktów, zatem wszystko może się jeszcze wydarzyć.

Co do samych zawodów Alpe Adria, to potwierdzają się nasze spostrzeżenia z Mostu. Tą serię wyścigową należy albo radykalnie zmienić i uatrakcyjnić jej formułę, albo czeka ją agonia. Ostatni weekend dobitnie pokazał, że zawodnikom z południa Europy nie chce się gonić do Poznania, bo właściwie o co się tutaj zabijać? O wysokie nagrody finansowe dla zawodników, których nie ma i pewnie nie będzie? O wsparcie UEM dla zwycięzców w rozwoju kariery w wyższych seriach wyścigowych, którego nikt nie otrzyma? O podnoszenie jeździeckich i wyścigowych umiejętności, o które trudno w coraz mocniej kurczącej się stawce? O prestiż zawodów, który istnieje tylko w oficjalnych zapowiedziach zawodów?

Na zmiany raczej się nie zanosi (bo metody działania UEM są identyczne jak PZM), zatem pozostaje nam cierpliwie czekać na zgon pacjenta. A nasze wyścigi? Cóż, miejmy nadzieję, że na starcie stawi się regulaminowa liczba zawodników, aby można było rozegrać zawody…

Polecamy pełną fotorelację z WMMP w Poznaniu (92 zdjęcia):

Mateusz Korobacz box
Meklau Andy
Meklau Giabbani Jerman
Michal Filla
Miroslaw Kolacki
Natalia Florek Supersport
Alpe Adria i V runda WMMP na torze Poznań - fotogaleria - FOTORELACJA
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Janusz Oskaldowicz Michal Filla
NAS Analytics TAG
Janusz Oskaldowicz Superbike
Janusz Oskaldowicz box
Janusz Oskaldowicz czerwona flaga
Janusz Oskaldowicz start
Jarek Gegniewicz 125
Jaroslaw Gegniewicz 125
Kondratowicz team box
Krzyszfof Kubis portret
Krzysztof Kubis Superstock 1000
Krzysztof Zyla 125
... więcej zdjęć »
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę