tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 WSBK Monza 2010 - podwójne zwycięstwo Biaggiego po raz drugi

WSBK Monza 2010 - podwójne zwycięstwo Biaggiego po raz drugi

Autor: Piotr Jędrzejak 2010.05.11, 19:08 1 Drukuj

Biaggi kolejny raz podwójnie zwycięża, Corser zdobywa pierwsze w historii podium dla BMW w Superbike!

W ostatni weekend, na włoskiej Monzie odbyła się już piąta runda serii World Superbike. Obiekt nazywany jest „Świątynią Prędkości", ponieważ jest jednym z najszybszych torów wyścigowych. Średnie prędkości przejazdu okrążenia są większe niż 200 km/h. W tej rundzie, Biaggi ustanowił rekord prędkości maksymalnej na Monzie, uzyskując 326,9 km/h.

Superbike

Pierwszy wyścig klasy Superbike zdecydowanie prowadził Max Biaggi, przez całe 18 okrążeń. Na metę wjechał tuż przed dwoma maszynami Yamahy. James Toseland finiszował 0,247 sek za Włochem. Na czwartym miejscu dojechał wciąż aktualny lider generalki, Leon Haslam - stracił do Biaggiego 0,958 sekundy.

Wyścig drugi rozpoczął się dość dramatycznie, gdy odpadając z dalszej rywalizacji, szlify na pierwszej szykanie zaliczyli Toseland, Rea oraz Xaus. Pierwszy został zabrany do szpitala, drugi ma lekko skręconą kostkę, a trzeci wyszedł z wypadku bez szwanku. Po korekcie ustawień zawieszenia po pierwszym wyścigu, Biaggi wygrał również i drugi start. Największym jego konkurentem był Cal Crutchlow, jednak 6 okrążeń przed końcem miał wyciek oleju i wypadł za tor. Na drugiej pozycji, ze stratą 4,547 sekundy finiszował Haslam. Dzięki dobrej pozycji w drugim wyścigu, utrzymał przewagę w klasyfikacji generalnej. Jest to jednak tylko o 3 punkty więcej, niż na koncie Biaggiego. Trzecie miejsce na podium było historyczne. Po raz pierwszy w klasie Superbike, w pierwszej trójce wyścig ukończyło BMW S1000RR. Za sterami siedział Troy Corser.

Supersport

Wyścig tej klasy miał tylko 16 okrążeń i cały czas na pozycji lidera jechał Eugene Laverty. Tak też ukończył wyścig, a 2,817 sek później na metę wjechał Kenan Sofuoglu. O drugą pozycję silnie walczył Joan Lascorz, jednak na przedostatnim okrążeniu popełnił błąd. Musiał ratować się ścięciem szykany i ukończył zmagania na 3. miejscu. W klasyfikacji generalnej, Lascorza, Sofuoglu i Lavertego dzieli zaledwie 10 punktów.

Superstock 1000

Niekwestionowanym dominatorem klasy Superstock 1000 jest Ayrton Badovini. Na swoim BMW S1000RR wygrał do tej pory wszystkie cztery rozegrane wyścigi. Poważnym zagrożeniem dla niego był Sylvain Barrier, jednak 8 kółek przed końcem wyścigu zaliczył glebę.

Dla Marcina Walkowiaka pierwsza z dwóch kwalifikacji przewidzianych na weekend odbyła się na mokrej nawierzchni. Był to pierwszy kontakt zawodnika z mokrym torem na motocyklu marki Honda, a wykręcony czas uplasował go na 28. pozycji. Podczas pierwszego sobotniego treningu, już pewniejszy na mokrym, Walkowiak znacznie poprawia czasy i awansuje na 16. miejsce.

„Podczas tego treningu mogłem pojechać znacznie szybciej, tor stawał się bardziej przyczepny z okrążenia na okrążenie, co odzwierciedlały czasy wszystkich zawodników, jednak na ok. 10 minut przed końcem sesji, jeden z motocykli jadących przede mną puścił olej, na którym zaliczyłem upadek" - mówi Walkowiak.

Marcin wyszedł z incydentu bez szwanku, jednak jego motocykl doznał poważnych uszkodzeń, których naprawa została zakończona na kilkadziesiąt minut przed drugą sesją kwalifikacyjną.

W wyścigu, startujący z ostatniego rzędu, Walkowiak popisał się pięknym startem. Dzięki temu, na wejściu do pierwszej szykany znalazł się w połowie stawki. Zmieniając kierunek, został jednak uderzony przez zawodnika jadącego z tyłu, co z kolei doprowadziło do kontaktu jego przedniego koła z motocyklem rywala jadącego obok. Spowodowało to drugi już upadek podczas jednego weekendu i brak szansy na poprawienie rezultatu z kwalifikacji.

„Weekend nie zakończył się tak, jak tego wszyscy chcieli, rezultat z czasówek nie odzwierciedla pozycji, jaką Marcin mógł wywalczyć w wyścigu. Monza to trudny tor, a jego nauka była znacznie utrudniona przez deszcz, przez który dwa z czterech wyjazdów odbyły się na mokrym. Zabrakło nam właśnie tych dwóch suchych sesji, żeby lepiej poznać tor i zakwalifikować się w połowie stawki. Dużym pozytywem weekendu jest jednak fakt, że wiemy już, jak Honda i Marcin radzą sobie z jazdą w deszczu. Myślę, że na mokrym stać nas na finisz w czołowej dziesiątce" - mówi manager zespołu, Igor Piasecki.

Drugi z Polaków startujących w serii Superstock 1000, Mateusz Stokłosa, na swoim S1000RR teamu Lammert Motorsport wywalczył dobre 21. miejsce startowe. Niestety z przyczyn technicznych nie był w stanie wykręcić w wyścigu dobrych czasów, a 7 okrążeń przed metą musiał wycofać się z wyścigu.