tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Utul swój motocykl do zimowego snu w 60 minut
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Utul swój motocykl do zimowego snu w 60 minut

Autor: Lovtza 2016.11.22, 13:36 10 Drukuj

Choć w pogodzie mamy lekkie odbicie i aura nadal sprzyja jeździe motocyklem, to w  kolejnym tygodniu zapowiadane są kolejne ochłodzenia. Wygląda więc na to, że większość z nas zamykała będzie powoli sezon motocyklowy, a najbliższy weekend może być ostatnim tak ciepłym i ładnym na przygotowanie motocykla do zimowania.

Z uwagi na fakt, że dziś sezon zimowy jest krótszy, a motocykle budowane są zupełnie inaczej niż np. 30 la temu (powszechnie stosowane aluminium i tworzywa sztuczne nie mają takiej tendencji do korozji jak stal), sposób ich zimowania jest również inny, a konkretnie – dużo mniej skomplikowany. Podrzucamy Wam krótki przepis na to, jak z przygotowaniami do zimowania uporać się w mniej niż godzinę. Oczywiście, aby było to wykonalne musicie wcześniej zaplanować i (najlepiej w jednym podejściu) zaopatrzyć się we wszystko co Waszej maszynie ułatwi sen zimowy. A zatem do dzieła.

NAS Analytics TAG

Zaczynamy od umycia pojazdu. Nie dlatego, że jesteśmy szczególnymi fanami lania wody w łożyska i złącza instalacji elektrycznej, ale dlatego że regularne i rozsądnie przeprowadzone gruntowne mycie zapobiega wżeraniu się brudu w lakier, jego odbarwianiu, a także erozji powłok metalowych (np. polerowanych, albo chromowanych). Do takiego mycia najlepiej wybrać się na myjnię, których obecnie jest pod dostatkiem. Oczywiście szczęśliwcy dysponujący odpowiednią ilością miejsca i myjką robią to u siebie. Obecnie łatwo nabyć można całe zestawy środków czyszczących, dzięki którym umyjecie motocykl, a następnie przesmarujecie łańcuch, dźwignie, a na koniec zakonserwujecie lakier. Po myciu idealnie byłoby się przejechać się kawałek, albo przedmuchać wóz sprężonym powietrzem, aby pozbyć się zalegającej w zakamarkach wody i wtedy dopiero zabrać się za smarowanie. Ostatnia składowa tej części przygotowań to wizyta na stacji benzynowej i tankowanie do pełna. W pełnym baku nie dochodzi do korozji i skraplania wody. Ta część przygotowań w sumie nie powinna zająć Wam dłużej jak 30 minut.

Czysty, zatankowany i przesmarowany motocykl zabieramy w miejsce, gdzie pozostanie on na zimowy wypoczynek. Oczywiście można pójść szeroko, zaopatrzyć się w specjalistyczną matę pod motocykl,  ale tak naprawdę ważniejsze jest wrzucenie maszyny na motocyklowe stojaki. Zapobiegnie to odkształcaniu opon, a także sprawi że maszyna będzie zajmowała nieco mniej miejsca i pozostanie maksymalnie odporna na np. przypadkowe przewrócenie. W sumie 5 minut.

Teraz czeka nas ważna decyzja. Czy pozostawiamy akumulator w motocyklu, czy zabieramy go ze sobą w ciepłe miejsce, gdzie będzie mógł być doładowany? Jeśli macie w garażu / na parkingu możliwość podłączenia ładowarki, to warto taką ewentualność rozważyć. Nowoczesne ładowarki do akumulatorów wpięte do instalacji będą na bieżąco monitorowały stan baterii, doładowując ją automatycznie jeśli zajdzie taka potrzeba. Są przy tym bezpieczne i nie ma powodów obawiać się np. o pożar. Dla motocyklisty oznacza to brak konieczności samodzielnego sprawdzania stanu akumulatora i gwarancję odpalenia motocykla na wiosnę „na dotyk”. Jeśli w pomieszczeniu gdzie przechowywany będzie motocykl nie ma dostępu do sieci elektrycznej, warto rozważyć demontaż akumulatora (który zajmuje w przypadku większości motocykli nie więcej niż 3-4 minuty) i zabrać ze sobą do miejsca gdzie możemy go podłączyć do prostownika. Jeśli akumulator jest w miarę nowy i w pełni naładowany, to powinien on bez większego problemu wytrzymać 3-4 miesiące bez doładowywania. Pamiętać jednak należy, że długie okresy bez ładowania negatywnie odbijają się na trwałości akumulatora. Jeśli zima jest wyjątkowo mroźna, a motocykl stoi pod gołym niebem, niedoładowywany akumulator może na wiosnę okazać się bezużyteczny. Uwaga – krótkie odpalenie motocykla w środku zimy z wielu względów przynosi więcej szkód, niż pożytku. Głównie dlatego, że w ciągu kilku minut pracy na niskich obrotach generator motocykla nie jest w stanie dostarczyć do baterii tyle prądu, ile zużyte zostało na rozruch. A zatem w ten sposób jedynie pogarszamy stan akumulatora.

Gdy mamy podłączoną ładowarkę, albo zdemontowany akumulator bierzemy się za zabezpieczenie motocykla przed złodziejami! To może być Wasz garaż przy domu, to może być parking podziemny pod budynkiem wielorodzinnym, to może być strzeżony parking ze stróżem. Jak życie uczy – złodzieje potrafią wyjąć upatrzoną sztukę z każdego miejsca, szczególnie że kradzież motocykla jest relatywnie łatwa – wystarczy wrzucić konia na busa, z czym radzi sobie bez problemu trzech osiłków. Dlatego sugerujemy motocykl przypiąć solidnym łańcuchem do jakiegoś stałego elementu krajobrazu. Jeśli takiego elementu nie ma w zasięgu ręki, to warto pomyśleć o specjalistycznej kotwie przeciwkradzieżowej, którą przykręcić do ściany, albo do podłogi. Nie do ruszenia i szczególnie praktyczne na parkingach podziemnych pod mieszkaniami. Oczywiście takie zabezpieczenia warto mieść nie tylko w czasie snu zimowego, zatem czasu instalacji kotwy nie wliczamy do naszych zimowych przygotowań. Pamiętajcie jednak, że czas zimowania motocykli, to moment, kiedy złodzieje mają dużo czasu, aby przyjrzeć się zastosowanym zabezpieczeniom i dobrze się przygotować do szybkiej i skutecznej kradzieży.       

Koniec wieńczy dzieło. A zatem na przygotowany i ustawiony na stojakach motocykl zakładamy pokrowiec. W przypadku maszyn, które stoją pod chmurką na parkingach będzie on zabezpieczał przed czynnikami atmosferycznymi, w garażach podziemnych ochroni waszego ulubieńca przed wszechobecnym kurzem.

W sumie zastosowanie tej krótkiej procedury powinno zająć Wam mniej, niż 60 minut. To relatywnie mało pracy, a szanse bezproblemowego powrotu do motocyklowej aktywności na wiosnę rosną wykładniczo.

Lista kontrolna:

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy firmie 24MX. Części i materiały eksploatacyjne do Twojego motocykla znajdziesz również w 24MX oraz XLMoto.


NAS Analytics TAG
Zdjęcia

24mx logo

Idzie zima
NAS Analytics TAG
Pokrowiec motocyklowy
Ladowarka motocyklowa
Kotwa motocyklowa
Lancuch motocyklowy
Stojak motocyklowy
Zestaw do czyszczenia motocykla
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę