tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Typowy fotoradar przy drodze? To nie jest fotopuapka na zmotoryzowanych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Typowy fotoradar przy drodze? To nie jest fotopuapka na zmotoryzowanych

Autor: Andrzej Sitek 2023.01.24, 10:09 Drukuj

Polska sieć automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym składa się obecnie z ok. 550 urządzeń. W tym również systemów do odcinkowego pomiaru prędkości i rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Najwięcej jest jednak "zwykłych" fotoradarów. Ale to nie jest jeden z nich.

Do zilustrowania artykułu wykorzystaliśmy zdjęcia ze strony Autoblog.pl.

Zgodnie z danym GITD tylko w 2021 roku ujawniono 1 mln 471 tys. wykroczeń zarejestrowanych przez automatyczne urządzenia mające śledzić poczynania kierowców. Większość zmotoryzowanych ma już wyrobiony nawyk odpuszczania gazu w chwili, kiedy dostrzegą żółtą skrzynkę przy drodze.

NAS Analytics TAG

Jedna z nich znajduje się w niewielkiej miejscowości pod Lublinem. Ale nie jest to urządzenie zainstalowane i kontrolowane przez Canard, lecz efekt pracy jednego z mieszkańców, który zbudował budkę lęgową dla ptaków. "Przypadkiem" ma ona charakterystyczny kształt i wygląd zbliżony do stacjonarnego fotoradaru.  

W miejscu lokalizacji budki dla ptaków kierowcy nagminnie łamali ograniczenie prędkości i jeździli znacznie szybciej niż 50 km/h. To już przeszłość. Ornitologiczna niespodzianka przekonała zmotoryzowanych do wolniejszej jazdy, a mieszkańcy miejscowości odetchnęli i nieco mniej obawiają się o swoje zdrowie i życie.

Ale czy jest legalne? W końcu kierowcy zostają wprowadzeni w błąd, niektórzy hamują bardzo gwałtownie, fałszywego fotoradaru nie poprzedza informacja o jego obecności - co zresztą nie jest obowiązkowe również w przypadku prawdziwych urządzeń tego typu.

Odpowiedzi dostarcza nam zbliżony przypadek z województwa dolnośląskiego. W niewielkiej miejscowości Sosnówka również pojawiła się imitacja fotoradaru, chociaż bez aspiracji ornitologicznych. Sprawa trafiła na policję, która uznała, że nie ma podstaw do podjęcia żadnych kroków przeciwko autorowi fałszywki.

Zdaniem policji "osoba, która zbudowała i postawiła na swojej posesji imitację fotoradaru, nie naruszyła przepisów prawa, a obiekt nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego". Zapewne sytuacja byłaby inna, gdyby do wypadku z powyższego powodu jednak doszło, ale na razie nic takiego nie miało miejsca.

Mówiąc prościej, każdy może postawić sobie żółty fotoradar. To znaczy... budkę dla ptaszków.

Zdjęcia pochodzą ze strony Autoblog.pl.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia

Zdjcia pochodz ze stronyAutoblog.pl.

Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr