tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Twarze jazdy ekstremalnej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Twarze jazdy ekstremalnej

Autor: 2004.09.14, 00:12 Drukuj

Jazda ekstremalna na motocyklach powstała dosyć dawno, bo kilkanaście lat temu. Nie była wtedy nazywana „jazdą ekstremalną”, lecz „kaskaderską”. Pewien Szwed zabawiał publiczność sztuczkami, wykonywanymi na Kawasaki Z-1300, w tym efektowną jazdą na tylnym kole.

Z Europy do USA jazda taka trafiła pod nazwą „Ekstremalna”. Prekursorami jazdy extremalnej w USA byli: Todd Coulbert, Jason Britton, Pauly Sherer. Ci to właśnie panowie wspólnie nakręcili pełnometrażowy film pod tytułem „Urban Asault”, który odbił się szerokim echem na całym świecie.

NAS Analytics TAG

Był rok 2002. Wtedy to Pauly Sherer z Las Vegas Extreme demonstrując Switch Back Insane (szaleństwo tyłem) wygrał XSBA Championship czyli mistrzostwa w jeździe kaskaderskiej. Tuż po tym osiągnięciu Pauly Sherer postanawia nagrać swój własny pełnometrażowy film pod znanym tytułem „Las Vegas Extreme”. Film sprzedał się w nakładzie 15.000 egzemplarzy. Pauly ma dziewczynę, którą nauczył większości sztuczek. W ten sposób Jolleen "JoJo" Farmer stała się najlepszą na świecie kobietą, uprawiającą dyscyplinę sportów ekstremalnych.

Nie mogę zapomnieć również o panu Toddzie Colbercie z teamx-treem, gdyż to on w swoim filmie pt.: ”Jugment Day 1”zaszczepił w większości amerykańskich motocyklistów bakcyla jazdy ekstremalnej. I nie tylko amerykańskich, gdyż film ten odbił się głośnym echem w motocyklowym środowisku na całym świecie, nawet w Australii.

Najbardziej czarnymi postaciami jazdy ekstremalnej w USA są Jason Britton z No Limit Extreme oraz Jeremy Holt z Caindrive. Są murzynami i pokazali chłopkom z Undergrand Riders, że jazda ekstremalna jest sportem nie tylko bogatych „białasów”. Ich kunszt jest poparty doświadczeniem. Na motocyklach jeżdżą od kilkunastu lat, w sezonie niszcząc po kilka nowych, typowo sportowych, motocykli. Choć niekoniecznie sportowych. Czarne postacie jazdy ekstremalnej potrafią zaprezentować swój styl na każdym motocyklu, począwszy od Hayabusy, a skończywszy na Harleyu. Można to zobaczyć, ściągając filmy ze strony No Limit.

Mistrzem XSBA 2003 był Crazy Daniel Jacson z www.teamxmx.com na Hondzie CBR 959 Fire Blade.

Ze światowego Extreme przechodzimy do europejskiego, w którym liczą się Craig Jones (Wielka Brytania), Kevin Karmihael (Szkocja), Antonio Carlos Farias na Suzuki GSX-R 1000 (Hiszpania), Edinaldo Dantas Mały Śmieszek na Yamaha R1 i Yamaha DT 125 (Szwajcaria). Najlepszym Czechem jest Marek Matoušek na Yamaha R1 i Yamaha YFM 660 Raptor. Na uznanie zasługuje Miroslav Kuchař na Suzuki SV 650.

W Polsce liczą się: Maciek z Bydgoszczy vel „Cygan”, Hubert Dylon vel Raptowny Wałdek z Kamikadze Sqad Lublin, Tomasz Kujawiak vel AC Śledź z Ozorkowa, Tomasz Różański vel Kapitan Laszlo z Konstancina pod Warszawą, oraz Krzychu Dr Mentos z Zakrzówka pod Kraśnikiem. Ci kolesie potrafią utrzymać przednie koło w górze dostatecznie długo, aby mówić o nich, że są nieźli. Znają się na rzeczy i potrafią to wykorzystać w praktyce.

Jeżeli chodzi o polskie imprezy, na których można zobaczyć motocyklistów ekstremalnych, są to:

  • Otwarcie sezonu na Bemowie w Warszawie,
  • Streetfighter Festival (SFF) w Bielawie.

Popisy motocyklistów ekstremalnych na zawodach Streetfighter Festival w Bielawie w sezonie 2004 oceniało jury w składzie: Kevin Carmichael, Pavel Hanzlik, Jacek Ociepko (MOTOCYKL), Szymon Dziawer (Świat Motocykli), Przesyław Budnicki (sekretarz). Jury ustaliło następującą kolejność w konkursie amatorów:

1. miejsce - HUBERT DYLON vel Raptowny Waldek z Lublina z grupy Kamikaze Squad Lublin - zdobył 70 punktów

2. miejsce - Tomasz KUJAWIAK vel AC Śledź z Ozorkowa - zdobył 55,5 punkta

3. miejsce - Krzysztof Taczalski vel Dr Mentos z Zakrzówka - zdobył 52,5 punkta

Maksymalna liczba punktów, jaką mógł zdobyć jeden zawodnik, wynosiła 75. Jednogłośnie pierwsze miejsce zajął Hubert Dylon - gratulujemy.

Najważniejszy na naszej części globu jest jednak Street Fighter Day w Czechach, na który przyjeżdżają najlepsi motocykliści z całej Europy. W tym roku zawody te odbyły się 26 czerwca i przyciągnęły ogromną liczbę widzów. Poniżej prezentujemy wyniki z sezonu 2004.

Wyniki Street Fighter Day w Czechach

Nr
start
Imię Nazwisko Kraj Motocykl Pkt.
rundy II
Pkt.
rundy I
Suma
(max 870)
1 Christian Pfeiffer DE Ducati Monster 1000,
Gas Gas TXT 280
309 458 767
2 Humberto Ribeiro PTE Honda CBR 900RR,
Honda CB 900 Hornet
292 470 762
7 Antonio Carlos Farias SPA Suzuki GSX R 1000 272 426 698

Druga runda mistrzostw Europy odbędzie się w listopadzie w Anglii. Czekamy na końcowe wyniki mistrzostw oraz na ogłoszenie mistrza Europy 2004 w jeździe kaskaderskiej. Czy będzie to Christian Pfeiffer? Tego nie wie nikt.

W sezonie 2005 Dr Mentos wspólnie z AC Śledziem oraz Kapitanem Laszlo zamierzają wziąć udział w SFF w Czechach. Impreza odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu 2005. Ich występ jest w dużej mierze uzależniony od tego, czy do tego czasu znajdą sponsora, który sfinansuje ich udział w tej imprezie. Osoby zainteresowane sponsorowaniem polskiej ekipy na zawody SFF w Czechach proszone są o kontakt pod adresem mentos7@o2.pl. Może Polacy w końcu staną na podium mistrzostw Europy?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia

Jason Britton
Jason Britton

Switch Back Insane
Switch Back Insane

Todd Coulbert
Todd Coulbert

 

Todd Coulbert on fire
Todd Coulbert

 

Pauly Sherer
Pauly Sherer

 

Jolleen 'Jojo' Farmer
Jolleen "Jojo" Farmer

 

Jolleen 'Jojo' Farmer
Jolleen "Jojo" Farmer

NAS Analytics TAG
Tagi
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr