tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Toyota I-ROAD przeomem w transporcie miejskim?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Reklama

NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Toyota I-ROAD przeomem w transporcie miejskim?

Autor: Bartosz Marcinkowski 2014.09.23, 13:46 2 Drukuj

Toyota wspólnie z władzami francuskiego miasta Grenoble wpadła na pomysł uruchomienia programu car-sharingu dla mieszkańców, którzy mogliby przez cały dzień wypożyczać elektryczne trójkołowce I-ROAD. Program ma zostać przetestowany po raz pierwszy na początku października. Wypożyczyć pojazd będzie mogła każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma prawo jazdy na samochód. Pomysłodawcy zapowiadają budowę około 30 stacji zasilania na terenie całego miasta.

Główną ideą programu było opracowanie kompleksowego systemu, w ramach którego pojazdy elektryczne będą pełniły równorzędną rolę do pociągu, autobusu, czy tramwaju. Dzięki tej koncepcji powstanie system, który pozwoli mieszkańcom Grenoble i okolic skrócić czas dojazdu do pracy o około 30%. Każdy mieszkaniec będzie mógł zarezerwować i wynająć sobie I-ROADA używając do tego specjalnej aplikacji na smartfona.

NAS Analytics TAG

Cena za korzystanie z I-ROADA jest ustalana w jednostkach 15-minutowych. Za pierwszy kwadrans zapłacimy około 4 euro, za drugi 2,5 euro, a za trzeci tylko 1,3 euro. Z każdym kolejnym kwadransem cena za wypożyczenie trójkołowca będzie stale spadać.

I-ROAD jest zasilany dwoma silnikami elektrycznymi, każdy o mocy 2 kW. Ponadto jest pojazdem bliskiego zasięgu, ponieważ w pełni naładowana bateria litowo-jonowa zapewnia jego maksymalny zasięg do 50 kilometrów. Ładowanie trójkołowca ma trwać około trzech godzin i odbywać się będzie w specjalnych stacjach, gdzie pojazd będzie wypożyczany. I-ROAD pomieści dwie osoby oraz ich bagaże.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr