Tor w Soczi - Rosjanie chcą MotoGP

Autor: Lovtza 2013.01.02, 09:26 Drukuj

O tym, że sporty motorowe na najwyższym światowym poziomie stają się coraz popularniejsze za naszą wschodnią granicą mogliśmy przekonać się w minionym roku, gdy na nowiutkim torze Moscow Raceway odbyła się pierwsza w Rosji runda World Superbike. Ambicje Rosjan sięgają jednak dalej i coraz głośniej mówi się tam możliwości organizacji rundy MotoGP.

Zapalnikiem dyskusji o sprowadzeniu na rosyjską ziemię motocyklowego Grand Prix jest nowy tor w Soczi, budowany ze środków rządu federalnego w Moskwie (co jest ilustracją zaangażowania państwa w sporty inne, niż tylko piłka nożna). Co prawda zbudowano go głównie z myślą o F1, ale gościł będzie on również inne serie wyścigowe. Projektant toru, nad którym prace idą w tej chwili pełną parą, twierdzi że modyfikacja obiektu, tak aby spełniał on wymagania FIM nie jest dużym problemem. Oznacza to, że w Soczi można będzie w przyszłości organizować wyścigi motocyklowe najwyższej rangi, w tym Mistrzostwa Świata. 

Szef spółki zajmującej się budową obiektu Alexander Bogdanov twierdzi, że motocykle będą w Soczi nie mniej ważne, niż samochody: "Budowa toru wyścigowego w Soczi nabiera tempa. Pętla o długości 5854m jest jedną z najdłuższych w Formule 1. Autodrom będzie gościł różne serie wyścigowe, takie jak FIA GT World Series, FIA WEC, WTCC, Formula 3 oraz Mistrzostwa Rosji. Pracujemy też nad możliwością organizacji imprez motocyklowych na najwyższym poziomie: MotoGP, World Superbike i innych."

Tor zaprojektowany został przez znanego projektanta Niemca Hermanna Tilke. Obiekt w Soczi położony jest malowniczo tuż przy wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwszy wyścig Forumuły 1 zaplanowano tam na 2014, zimą tego samego roku w mieście rozegrane zostaną także zimowe igrzyska olimpijskie. Tilke o przystosowaniu toru do potrzeb motocyklistów wypowiada się spokojnie: "Nie ma wątpliwości, że tor będzie spełniał wymagania F1, prawdopodobnie także wymogi MotoGP."

Faktem jest, że przystosowywanie toru do potrzeb motocyklistów wiąże się z określonymi kosztami i nikt nie będzie chciał ich ponosić, nie mając pewności, że pieniądze te się zwrócą. Prawdą jest też, że dla Rosjan to sprzyjający okres, aby myśleć o ściągnięciu do siebie MotoGP. Dorna, organizator serii, od dawna mówi o konieczności wyprowadzenia mistrzostw z Europy Południowej, gdzie rozgrywana jest lwia część wyścigów. Czy Rosja zagości zatem w kalendarzu motocyklowego Grand Prix? Przekonamy się o tym prawdopodobnie już w tym roku.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali
na górę