tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Sztuczna inteligencja uczy się jeździć po torze! Film, który w 4 minuty wszystko wyjaśnia. NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Sztuczna inteligencja uczy się jeździć po torze! Film, który w 4 minuty wszystko wyjaśnia.

Autor: Alonzo 2019.05.31, 10:54 Drukuj

Ten film mówi wszystko. Skoro mówi wszystko, my już nie będziemy dodawali zbędnego komentarza. Przetłumaczymy tylko w skrócie komentarze, które pojawiają się na filmie:

1) Pierwszy przejazd jest kierowany ręcznie przez człowieka.

NAS Analytics TAG

2) Komputer korzysta z kilku dodatkowych informacji, symbolizowanych żółtymi liniami. To 5 odległości do miejsc, w który samochód się rozbije.

3) Komputer też potrzebuje danych o aktualnej prędkości i o kierunku jazdy.

4) Sieć neuronowa uczy się na podstawie losowego przejazdu 650 samochodów.

5) Pierwszy przejazd 650 samochodów kończy się całkowitym chaosem - wynika to z tego, że ruchy komputera są całkowicie przypadkowe - bazują na zerowym doświadzceniu.

6) Niemniej w pierwszym przejeździe znalazł się geniusz, który wymyślił, by skręcić w lewo. Ten geniusz jest rodzicem drugiego pokolenia.

7) W drugim pokoleniu widać, jak "geny" rodzica przenoszą się na część potomków. Zachowanie populacji nosi cechy rodzica, co widać gołym okiem w zachowaniu aut.

8) W drugim pokoleniu pojawia się 3 nowych geniuszy, mądrzejszych od ojca, którzy docierają dalej.

9) Niestety program nie wybiera sam geniuszy. W tej wersji wskazuje ich ręcznie autor sieci neuronowej.

10) Już w trzecim pokoleniu pojazdy potrafią przejechać same kilka zakrętów! Co więcej, sztuczna inteligencja nie wie nawet, że jedzie po torze - stara się kontrolować tylko kilka czynników.

11) Sieć neuronowa zamienia liczby w nowe liczby. Nie wie, po co to robi, ale stara się to zrobić jak najlepiej - jak najbliżej wzorcowego "ideału" geniusza. W zasadzie operuje dwiema liczbami - gaz/hamulec i skręt. Resztę załatwia ewolucja.

12) Samochody zachowuję się jak zombie z World War Z i są powolne, ale to można usprawnić.

13) Rodzice również biorą udzieł w jeździe swoich dzieci, są oznaczeni żółtymi ramkami. Pokazują postęp między poprzednim i następnym pokoleniem.

14) Pod koniec pomijamy kilka pokoleń i pokazujemy zachowanie pokolenia 10. Wciąż jedzie wolno, ale zachowanie tego pojazdu stanowi wzór DNA, który po porównaniu ze wzorami sieci neuronowej z poprzednich sesji pozwala komputerowi bawić się samemu ze sobą. Teraz wszystko przebiega już naprawdę szybko.

 

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę