tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 wiatowy Dzie bez Samochodu wypada dzi!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

wiatowy Dzie bez Samochodu wypada dzi!

Autor: Lovtza 2014.09.22, 07:15 5 Drukuj

Od rana ze wszystkich środków masowego przekazu dowiedzieć możecie się, że właśnie dziś 22 września, przypada Światowy Dzień bez Samochodu. Możemy jedynie ubolewać, że z powodu bardzo słabej wyobraźni redakcji większości stacji radiowych i dzienników, które niezmiennie zachęcają do rezygnacji z samochodu i przesiadki na miejski autobus. Tymczasem jadąc do pracy można skorzystać także z roweru, skutera, motocykla, czy chociażby spaceru, bo w wielu przypadkach 20-30 minutowy marsz pozwala nie tylko dotrzeć do pracy, ale także ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Problem jest poważny i dotyczy bezpośrednio nas, bo wiele polskich miast jest potwornie zakorkowanych, z Warszawą sytuującą się w ścisłej czołówce najbardziej zakorkowanych miast Europy. Dość powiedzieć, że średni poziom zatłoczenia w aglomeracji warszawskiej wynosi 39 proc. Oznacza to, że średni czas podróży w stolicy Polski był dłuższy o 39 proc., niż wtedy, gdy ruch przepływał swobodnie. Dla porównania w Berlinie poziom zatłoczenia wynosi 27 proc., a w Amsterdamie 19 proc. W szczytach porannym i wieczornym poziom zakorkowania w Warszawie sięga nawet odpowiednio 71 proc. i 75 proc. Największe spowolnienie ruchu przypadało na wtorkowe poranne godziny szczytu oraz wieczorne godziny szczytu w piątki.

NAS Analytics TAG

Pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, szybko też stał się wydarzeniem globalnym. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do pozostawienia w tym dniu samochodu w domu i korzystania z alternatywnych środków komunikacji. W wielu miastach, w tym także na terenie Polski, kierowcy aut osobowych zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Często podróżować z nimi może tyle osób, ile miejsc zapisanych jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Niektóre kraje idą dalej. W Dżakarcie w 2007 roku zamknięto nawet główną ulicę miasta i zachęcano przechodniów do korzystania z niedostępnych na co dzień przestrzeni. Pomysł najwyraźniej spodobał się wszystkim, bo od maja 2012 roku Dzień bez Samochodu w pewnych częściach stolicy Indonezji obchodzony jest w każdą niedzielę. A Wy jak dostaliście się dziś do pracy w ten deszczowy i wilgotny poranek?

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Poka wszystkie komentarze
Autor:sam 22/09/2014 14:30

takiich korkw dawno nie byo

Odpowiedz
Autor:krzaczek 22/09/2014 13:07

dojechalem motocyklem:)

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr