tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Światowy Dzień bez Samochodu wypada dziś! NAS Analytics TAG
2019 11 04 Husqvarna Sezon enduro jeszcze sie nie zakonczyl billboard
NAS Analytics TAG

Światowy Dzień bez Samochodu wypada dziś!

Autor: Lovtza 2014.09.22, 07:15 5 Drukuj

Od rana ze wszystkich środków masowego przekazu dowiedzieć możecie się, że właśnie dziś 22 września, przypada Światowy Dzień bez Samochodu. Możemy jedynie ubolewać, że z powodu bardzo słabej wyobraźni redakcji większości stacji radiowych i dzienników, które niezmiennie zachęcają do rezygnacji z samochodu i przesiadki na miejski autobus. Tymczasem jadąc do pracy można skorzystać także z roweru, skutera, motocykla, czy chociażby spaceru, bo w wielu przypadkach 20-30 minutowy marsz pozwala nie tylko dotrzeć do pracy, ale także ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Problem jest poważny i dotyczy bezpośrednio nas, bo wiele polskich miast jest potwornie zakorkowanych, z Warszawą sytuującą się w ścisłej czołówce najbardziej zakorkowanych miast Europy. Dość powiedzieć, że średni poziom zatłoczenia w aglomeracji warszawskiej wynosi 39 proc. Oznacza to, że średni czas podróży w stolicy Polski był dłuższy o 39 proc., niż wtedy, gdy ruch przepływał swobodnie. Dla porównania w Berlinie poziom zatłoczenia wynosi 27 proc., a w Amsterdamie 19 proc. W szczytach porannym i wieczornym poziom zakorkowania w Warszawie sięga nawet odpowiednio 71 proc. i 75 proc. Największe spowolnienie ruchu przypadało na wtorkowe poranne godziny szczytu oraz wieczorne godziny szczytu w piątki.

NAS Analytics TAG

Pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, szybko też stał się wydarzeniem globalnym. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do pozostawienia w tym dniu samochodu w domu i korzystania z alternatywnych środków komunikacji. W wielu miastach, w tym także na terenie Polski, kierowcy aut osobowych zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Często podróżować z nimi może tyle osób, ile miejsc zapisanych jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Niektóre kraje idą dalej. W Dżakarcie w 2007 roku zamknięto nawet główną ulicę miasta i zachęcano przechodniów do korzystania z niedostępnych na co dzień przestrzeni. Pomysł najwyraźniej spodobał się wszystkim, bo od maja 2012 roku Dzień bez Samochodu w pewnych częściach stolicy Indonezji obchodzony jest w każdą niedzielę. A Wy jak dostaliście się dziś do pracy w ten deszczowy i wilgotny poranek?

 

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:krzaczek 22/09/2014 13:07

dojechalem motocyklem:)

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę