tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Skąd Polacy kupują używane motocykle?

Skąd Polacy kupują używane motocykle?

Autor: Informacja prasowa 2015.05.22, 12:42 4 Drukuj

Polacy najchętniej sprowadzają motocykle z Niemiec do Polski. Zazwyczaj jest to Honda sprowadzana do woj. śląskiego lub dolnośląskiego. Polacy najchętniej robią to w lipcu i płacą za ten transport średnio 637 zł. Najczęściej zlecany jest  transport motocykli typu sportowego, tzw. ścigaczy.

Sprowadzany motocykl tylko z  Niemiec?

Z tysięcy zleceń dotyczących transportu motocykli przeanalizowanych przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl w latach 2011-2015 wynika, że Polacy coraz chętniej sprowadzają motocykle do Polski lub wywożą swoje maszyny za granicę.

W 2014 zainteresowanie usługami sprowadzania motocykli z zagranicy wrosło o kilkadziesiąt procent w stosunku do roku ubiegłego.

Skad polacy sprowadzaja motocykleNajczęściej Polacy zlecają transport motocykli między miastami w obrębie Polski. Transport taki stanowi 60% zleceń dotyczących transportu motocykli. Wśród krajów, z których Polacy w latach 2011-2015 najchętniej sprowadzali motocykle były głównie Niemcy (37,9%), Wielka Brytania (33,6%), Włochy (6,8%), Francja (4,7%) oraz Holandia (4,6%).

Udział motocykli sprowadzanych z Niemiec rośnie z każdym rokiem. W 2011 było to 21% a w 2014 roku już 43%. Co ciekawe maleje natomiast udział motocykli sprowadzanych z Wielkiej Brytanii: w 2012 roku było to 48% a w 2014 roku już tylko 21%. Znaczny spadek zauważa się również w przypadku motocykli sprowadzanych z Włoch.

- Zauważyliśmy ciekawą zależność: są kraje, do których Polacy częściej wywożą motocykle niż je sprowadzają stamtąd np.  Hiszpania, Irlandia, Norwegia, Dania, Szwecja czy Portugalia. Tu znaczenie ma nie tylko Polonia zamieszkująca te kraje, która sprowadza motocykle, aby mieć je na miejscu, ale również z roku na rok dynamicznie rozwijająca się turystyka motocyklowa i widoczny wzrost na tym tle popularności Hiszpanii - mówi Michał Brzeziński z serwisu Clicktrans.pl.

Motocykl przebywa średnią odległość 1376 kilometrów, aby dotrzeć od nadawcy do miejsca docelowego.

Dokąd sprowadza się najwięcej?

Najczęściej motocykle sprowadzają mieszkańcy województwa śląskiego (11%), dolnośląskiego (11%), małopolskiego (11%) oraz mazowieckiego (10%).  Tylko 2% motocykli sprowadzanych jest przez mieszkańców województwa opolskiego czy lubuskiego.

- W przypadku sprowadzania motocykli dominują mieszkańcy województw położonych bliżej granicy z Niemcami. Duży wpływ na to ma stosunkowo niski koszt transportu w związku z małą odległością oraz opinia o niemieckich właścicielach jako bardziej solidnych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ceny za niemiecką granicą nie odbiegają znacznie od tych w Polsce a często wręcz można znaleźć ciekawy okaz w bardziej atrakcyjnej cenie niż w kraju – dodaje Michał Brzeziński z Clicktrans.pl

Głównymi miastami, do których odbywa się transport z zagranicy są Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań oraz Bydgoszcz.

Ile to kosztuje?

Z danych Clicktrans.pl wynika, że za sprowadzenie jednego motocykla do Polski zapłacimy średnio 637 zł. Najtańszy transport dotyczy Niemiec, Holandii oraz Belgii. Ceny te kształtują się średnio 490-550 zł. Zdecydowanie najdroższym kierunkiem transportu jest Hiszpania. Średnia cena transportu do Hiszpanii to wydatek ok. 1520 zł.

Kiedy sprowadzamy motocykle?

Motocykle najchętniej sprowadzane są podczas sezonu motocyklowego. Zainteresowanie transportem zaczyna się od marca i osiąga swój pik w miesiącach letnich w lipcu, sierpniu. Miesiące słabsze pod względem transportu jednośladów to czas od listopada do stycznia. 

Najchętniej sprowadzane marki

Bezapelacyjnie największą popularnością cieszą się, zarówno wśród osób sprowadzających do Polski jak i zlecających transport za granicę, takie marki jak: Honda, Yamaha i Suzuki. Niekwestionowanym liderem jest Honda z prawie 25% udziałem. Udział Yamahy natomiast maleje z każdym rokiem i tak w 2011 roku udział wśród sprowadzanych motocykli wynosił 30,3% a w 2014 już tylko 18,3%. Wzrasta udział Suzuki z 15,8% w 2012 roku do 18,9% w 2015 roku.

- W 2015 roku obserwujemy już wyraźny spadek udziału Yamahy kosztem zdecydowanego wzrostu udziału motocykli Suzuki. W dalszym ciągu jednak liderem numer 1 pozostaje Honda ze stabilnym udziałem ok. 25% wśród motocykli, które są przywożone przez firmy transportowe do Polski - dodaje Michał Brzeziński z Clicktrans.pl.

Wśród marek, które transportuje się z Polski za granicę udziały prezentują się następująco: Honda (26%), Yamaha (18%), Suzuki (16%), Kawasaki (12%) oraz BMW (5%).

Marki takie jak KTM, Harley, Triumph należą do zdecydowanie mniej popularnych.

Jakie typy motocykli najchętniej się sprowadza?

Najbardziej popularnym typem sprowadzanego motocykla jest motocykl sportowy. Na przestrzeni lat 2011-2015 ich udział wynosił aż 61% wśród wszystkich transportów motocykli zlecanych na Clicktrans.pl do Polski.  Cruiser/Chopper miał udział 17% a Cross/Enduro/Supermoto 15%. Turystycznych motocykli przewoziło się tylko 5%. Wśród motocykli wywożonych z Polski za granicę udziały wyglądają podobnie z jeszcze większą przewagą motocykli sportowych nad resztą (72%).

Jakie typy motocykli najchetniej sie sprowadzaW obrębie Polski obserwuje się wzrost znaczenia motocykli typu Cross/Enduro/Supermoto z drugą pozycją 33%.

- Mocna pozycja motocykli offroadowych w przypadku transportów w obrębie Polski, pokazuje ciekawy trend wzrastającej popularności sportów motorowych wśród Polaków – zauważa Michał Brzeziński z Clicktans.pl.

W transporcie krajowym sportowe motocykle mają mocną pierwszą pozycję (45%) a udziały cruiserów (16%) oraz turystycznych (4%) mniejsze znaczenie.

Zdjęcia
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę