tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawo jazdy na motocykl - Ministerstwo odpowiada
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy na motocykl - Ministerstwo odpowiada

Autor: Piotr Jędrzejak 2009.11.05, 10:20 42 Drukuj

Oficjalne informacje z Ministerstwa Infrastruktury na temat nowelizacji ustawy o prawie jazdy

Pamiętacie artykuł o nowelizacji ustawy dotyczącej praw jazdy, sprzed prawie dwóch miesięcy? Pisaliśmy tam o zmianach w systemie uzyskiwania i o nowym podziale kategorii praw jazdy na motocykle oraz quady, które rząd ma wprowadzić. Nowa ustawa miała rozpocząć swoją drogę legislacyjną we wrześniu, a wejść w życie od nowego roku.

Gdzieś w komentarzach do tamtej publikacji napisaliśmy, że wysłałem wiadomość do Ministerstwa Infrastruktury z zapytaniem, jak oficjalnie wygląda nowy projekt. Ze względu na brak odpowiedzi, 27 października próby uzyskiwania informacji z MI zostały ponowione oraz dodaliśmy zapytanie, kiedy ustawa ma wejść w życie.

Przedwczoraj, 3. listopada doszedł mail. Niestety MI nie ustosunkowało się do sprawy quadów. Nie wiadomo, czy tak jak wcześniej, lekkie czterokołowce zaliczają się do kat. AM oraz nie wiadomo, (co ważniejsze) czy na cięższych quadach, podobno zaliczanych do kat. B1, będzie wymagany kask. Wysłaliśmy już Ministerstwu Infrastruktury wiadomość z pytaniem o czterokołowce.

W stosunku do tego, co podawały kiedyś nieoficjalne źródłe, występują delikatne zmiany:
- do kategorii A1 zaliczają się motocykle trzykołowe o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20,4 KM)
- do kategorii A zaliczają się motocykle trzykołowe o mocy powyżej 15 kW (20,4 KM)
- o kategorię A2 można się ubiegać bez wcześniejszego posiadania kat. A1 (przynajmniej, na to wygląda)
- o kategorię A można się ubiegać:
     - bez wcześniejszego posiadania kat. A2 - limit wieku wynosi 24 lata
     - posiadając kat. A2 minimum 2 lata - limit wieku wynosi wtedy 20 lat
- nawet w przypadku posiadania kat. A, motocyklami trzykołowymi o mocy powyżej 15 kW można się poruszać po ukończeniu 21 lat
- system ubiegania się o kategorię AM, będzie taki sam, jak w przypadku praw jazdy (kształcenie w ośrodku szkolenia kierowców oraz egzaminy w W.O.R.D.)

Termin wprowadzenia w życie nowej ustawy nie jest znany. Wiadomo jedynie, że jest ona na drugim z pięciu etapów legislacyjnych i zostanie w najbliższym czasie przedłożona do Rady Ministrów.

Zapraszam do zapoznania się z pismem, które przyszło z Ministerstwa Infrastruktury, z Biura Informacji i Promocji.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 25
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę