tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pirelli Cyber Tyre - opona przyszło¶ci?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Pirelli Cyber Tyre - opona przyszło¶ci?

Autor: Anna Jędrasiak 2009.02.09, 09:30 1 Drukuj

Pirelli, Brembo i Magneti Marelli poł±czyli siły, aby skonstruować supernowoczesn± i wyj±tkowo bezpieczn± oponę przyszło¶ci

Trzy firmy poł±czyły swoje siły, aby stworzyć supernowoczesn± i najbezpieczniejsza oponę. Nad projektem pracuj± wspólnie Pirelli, Brembo oraz Magneti Marelli. Nowa guma będzie w stanie nie tylko mierzyć swoje ci¶nienie, ale również temperaturę, obci±żenie oraz pionowe i poziome przyspieszenia, jakim jest poddawana, a następnie przekazywać te informacje bezprzewodowo do komputera pokładowego motocykla.

Opracowywana opona posiada piezoelektryczny system generowania energii oraz układ scalony zamontowany na wewn±trz koła na obręczy. Energia potrzebna do funkcjonowania systemu jest wytwarzana podczas jazdy. Kiedy pojazd jest w ruchu wszystkie czujniki znajduj±ce się w oponach przekazuj± dane do komputera. Dodatkowo technologia bezprzewodowej identyfikacji opony pozwala na przechowywanie takich danych, jak jej rodzaj, miejsce oraz data produkcji. Cyber Tyre, dzięki informacjom pochodz±cym z czujników, ma wspomagać i optymalizować działanie systemów ABS czy kontroli trakcji.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie jest czujnik pionowych i poziomych przyspieszeń działaj±cych na oponę. Dostarcza on, w czasie rzeczywistym,  danych dotycz±cych miedzy innymi: ustawienia kół, ich wychylenia, u¶lizgu, a także jakie jest ich wzajemne położenie wobec siebie. Pozwala to na bardziej efektywne i szybsze działanie systemów ABS i kontroli trakcji.

Jaka będzie wymierna korzy¶ć z zastosowania takiego systemu? W dzisiejszych motocyklach układy ABS radz± sobie bardzo dobrze w zapobieganiu blokowania koła podczas hamowań w czasie jazdy na wprost. Jednak hamowanie w czasie jazdy w głębokim pochyleniu ci±gle pozostaje bardzo niebezpieczne dla motocyklisty, nawet w przypadku posiadania ABSu. To wła¶nie tutaj swoje zalety ma wykazać nowy produkt nie dopuszczaj±c do upadku motocykla hamuj±cego w złożeniu. Analogicznie sprawa wygl±da z przyspieszeniem na wyj¶ciu z zakrętu. Cyber Tyre współpracuj±c z układem trakcji ma sprawić, że takie pojęcia jak „highside" przejd± do historii.

Kompletne koło motocyklowe z układem hamulcowym marki Brembo, opon± Pirelli oraz układami i czujnikami elektronicznymi od Magneti Marelli  pojawi się na rynku pod nazw± Cyber Tyre Lean w 2010 roku. Kierowcy samochodów chc±cy wypróbować nowe opony będ± musieli poczekać do przełomu 2011 i 2012.


Reklama


NAS Analytics TAG

Reklama


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami użytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶ć opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę