Nowe paliwo prosto z Polski. Mo¿emy byæ drug± Brazyli± i ekologicznym liderem, ale jest jeden haczyk
Niedawno na stacjach benzynowych pojawiła się benzyna E10, która zawiera 10 proc. etanolu. Na tym jednak może się nie skończyć, bo w Polsce już dyskutuje się o możliwości wprowadzenia jeszcze bardziej ekologicznego paliwa. Dzięki niemu mielibyśmy stać się Brazylią Europy. O co chodzi?
Jak informuje Interia, ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić na stacje benzynowe paliwo, które składa się w 85 proc. z etanolu. Miałoby się pojawić w sprzedaży w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Bioetanol jest uzyskiwany z biomasy, na którą składają się m.in. odpady rolnicze. To z kolei pozwoliłoby na mocniejsze wsparcie dla polskiej wsi. Pozostałe 15 proc. będą stanowić dodatki smarujące.
O nowym paliwie rozmawiali już minister Czesław Siekierski i dyrektor generalny w ministerstwie rolnictwa, Bogusław Wijatyk wraz z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Wszyscy zgodnie twierdzą, że takie paliwo może zostać opracowane i wyprodukowane w ciągu kilkunastu miesięcy. Ma ono szerokie zastosowanie m.in. w Brazylii i jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim - tanie.
Czy E85 faktycznie może być hitem na stacjach? Maciej Gis z Instytutu Transportu Samochodowego przygotował kilka lat temu "Studium badań samochodu osobowego zasilanego paliwem etanolowym E85". Badania przeprowadzono na samochodzie marki Ford Focus z 2008 r., który spełnia normę emisji spalin EURO 4. Był on jednak zasilany silnikiem FlexiFuel. Tego typu silniki są przystosowane do paliwowych eksperymentów, co potwierdza podsumowanie studium: "Aby eksploatacja pojazdu na takim paliwie miała sens, konieczne jest jednak stosowanie odpowiedniej jednostki napędowej w pojeździe. Bez odpowiednich zmian w jednostce napędowej, duża zawartość wody w paliwie etanolowym spowoduje przedwczesną korozję elementów silnika oraz możliwość występowania jego awarii." Paliwo E85 może więc być dobrym pomysłem, ale tylko w specjalnie przystosowanych silnikach.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze