tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowa Honda CB1100 i ciekawy system chłodzenia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowa Honda CB1100 i ciekawy system chłodzenia

Autor: Janusz Bębenek 2019.08.19, 16:42 1 Drukuj

Japończycy z Hondy pracują nad kolejną generacją modelu CB1100, który pomimo obowiązywania coraz ostrzejszych norm, ma zachować klasyczne chłodzenie powietrzem. Ujawnione szkice patentowe pokazują ciekawy sposób dochładzania dwóch środkowych cylindrów rzędowej czwórki.

Silniki chłodzone powietrzem były podobno oczkiem w głowie samego Soichiro Hondy, który uwielbiał je za prostą konstrukcję, lekkość i zwartą budowę. NIc więc dziwnego, że w przypadku klasycznego, czterocylindrowego modelu CB1100 utrzymanie tej metody chłodzenia było dla inżynierów jednym z podstawowych założeń. Nie jest to łatwe - nadchodząca norma Euro 5 będzie bezlitosna dla tradycyjnych konstrukcji.

NAS Analytics TAG

cb1100 patent 5

Wygląda jednak na to, że przynajmniej jeszcze jedna generacja CB1100 zachowa ożebrowanie i chłodzenie powietrzem. Ujawniono kilka szkiców patentowych nowego motocykla, na których zwraca uwagę zwłaszcza jeden szczegół - specjalnie uformowane mocowanie przedniego błotnika, kierujące mocny strumień powietrza na dwa środkowe cylindry.

W rzędowym silniku 4-cylindrowym optymalnie chłodzone są tylko dwa skrajne cylindry, swobodnie opływane przez wiatr. Dwa środkowe zasłonięte są przednim kołem i mają tendencję do przegrzewania. Patent Hondy ma zapewnić równomierne chłodzenie wszystkich cylindrów.

Nowa Honda CB1100 może zadebiutować już na jesiennych targach - w październiku odbędzie się Tokio Motor Show, a miesiąc później europejska EICMA.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia

cb1100 patent 1

cb1100 patent 2

cb1100 patent 4

Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę