tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nadchodzi dzień sądu. MESTA Fusion RN nie będzie miał litości. Śledzi 32 pojazdy jednocześnie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nadchodzi dzień sądu. MESTA Fusion RN nie będzie miał litości. Śledzi 32 pojazdy jednocześnie

Autor: Andrzej Sitek 2023.02.20, 10:43 1 Drukuj

36 milionów złotych. Tyle kosztowało 147 francuskich fotoradarów. Wydatek na pewno szybko się zwróci. Jedno urządzenie potrafi śledzić 32 pojazdy jednocześnie i do tego skutecznie identyfikuje kierowcę.

Blisko 150 fotoradarów wyprodukowanych przez francuską firmę IDEMIA będzie teraz kontrolować poczynania kierowców w całej Polsce. Instalacja urządzeń rozpocznie się już w marcu. Aby francuski sprzęt mógł łapać polskich kierowców łamiących przepisy drogowe, musiał wpierw uzyskać akceptację Głównego Urzędu Miar.

NAS Analytics TAG

Stosowne zatwierdzenie zostało przyznane w styczniu 2022 roku. Zresztą już w pierwszym kwartale ubiegłego roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego informował o planach zastąpienia 250 starych fotoradarów najnowocześniejszymi urządzeniami dostępnymi na rynku.

Czym różni się nowa technologia od starszych urządzeń? Przede wszystkim zasięgiem i liczbą kontroli w tym samym czasie. Jak już wspomniano, fotoradar śledzący może kontrolować jednocześnie 32 pojazdy na ośmiu pasach ruchu. Dodatkowo posiada kamerę odczytującą tylną tablicę rejestracyjną.

W wymogach GITD dotyczących nowych fotoradarów jest zapis o czytelnym wizerunku kierującego pojazdów także w niesprzyjających warunkach pogodowych. Oczywiście motocykliści nadal pozostaną anonimowi, ponieważ mają na głowach kaski, ale pamiętajmy o tym, że 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator mandatów. Co to ma do rzeczy?

Bardzo dużo. W świetle nowych przepisów niewskazanie przez właściciela pojazdu osoby prowadzącej motocykl w momencie wykroczenia jest karane mandatem w wysokości do 8 tys. złotych.

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, która zarządza systemem fotoradarów, zamówiła w pierwszej fazie 100 nowych urządzeń kontrolujących poczynania kierowców. W 2022 roku fotoradary pomyślnie przeszły testy na lotnisku w Borsku. Co ciekawe, badano wówczas możliwości konkurencyjnego modelu o nazwie MultaRadar CD, który ostatecznie nie uzyskał akceptacji.

GITD ma w Polsce pod kontrolą ponad 500 fotoradarów, ale są to głównie mocno wyeksploatowane modele Fotorapid CM. GITD ma z nimi spory kłopot, ponieważ coraz częściej ulegają awariom i wymagają drogich serwisów. Stąd konieczność wymiany używanych od dekady sprzętów na nowsze.

MESTA Fusion RN zastąpi wysłużone urządzenia. Jeden z pierwszych fotoradarów nowego typu pojawi się w Kielcach. Lokalizacja również jest nowa, co na pewno zaskoczy kierowców i pozwoli szybko odzyskać część pieniędzy wyasygnowanych na zakup MESTA Fusion RN. Kierowcy powinni mieć się na baczności jadąc ulicą Krakowską na odcinku między Białogonem a osiedlem Podkarczówka, w okolicach mostku na Silnicy.

Obecnie czekamy na kompletną listę lokalizacji nowych urządzeń, ponieważ podobnie jak w przypadku MESTA Fusion RN w Kielcach, nie zawsze staną w miejscu starych fotoradarów.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę