tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mycie motocykla: jak zrobiæ to dobrze, zw³aszcza koñcem sezonu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mycie motocykla: jak zrobiæ to dobrze, zw³aszcza koñcem sezonu?

Autor: Informacja prasowa 2022.09.20, 15:22 Drukuj

Każda konstrukcja, każdy mechanizm pracuje lepiej i dłużej jeśli jest odpowiednio pielęgnowane. Nie inaczej jest z motocyklami, motorowerami i skuterami. Istnieje mimo tego grupa głosząca hasło: motocykl jest do jeżdżenia, a nie do mycia. No cóż. Mamy nadzieję, że tej zasady nie stosują w szerszym zakresie.

Jeśli jednak już ktoś da się przekonać do umycia swojej maszyny, to często ma obawy przed zalaniem wodą newralgicznych punktów silnika lub instalacji elektrycznej. I słusznie. Należy jednak pamiętać, że tych miejsc jest więcej. Jak więc bezpiecznie przeprowadzić operację mycia? Czy można to zrobić na wysokociśnieniowej myjni samoobsługowej? Można, pod warunkiem, że z głową. Unikając przy tym kierowania z bliska strumienia bezpośrednio na rozgrzany silnik, hamulce, układy elektryczne i elektroniczne. Nic jednak nie zastąpi solidnego, ręcznego czyszczenia jednośladu.

NAS Analytics TAG

Wówczas najlepiej zacząć od opłukania i namoczenia motocykla lub skutera delikatnym strumieniem wody. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie sprawdzonego, dedykowanego preparatu myjącego.

Uniwersalne, domowe detergenty mogą mieć zły wpływ na powłoki lakierowane, chromowane, gumę i plastiki. W najlepszym wypadku zostaną zacieki, w najgorszym wżery trudne lub niemożliwe do usunięcia. Preparat zawsze trzeba stosować zgodnie z instrukcją i nie pozostawiać go dłużej na motocyklu niż przewidział to producent. Zwłaszcza myjąc motocykl na słońcu. Jeśli na owiewkach zalega dużo owadów to możemy wspomóc działanie preparatu miękką gąbką lub rękawicą do mycia aut. Trudno dostępne miejsca można potraktować szczotką lub po prostu pędzlem malarskim.

Jeśli wszystkie zabrudzenia już się rozpuściły można przejść do płukania. Jak to robić? Używać wody o niskim ciśnieniu. Tutaj należy ponownie pamiętać, aby nie kierować strumienia w okolicę kolektora ssącego, gaźników, wtryskiwaczy, filtra powietrza, regulatora napięcia, modułu sterującego, łożysk kół i łańcucha. Jeśli mamy do dyspozycji myjkę ciśnieniową to obchodźmy się z nią delikatnie. Generalnie można przyjąć zasadę, że wodę pod ciśnieniem można podawać od przodu motocykla czyli w taki sposób w jaki styka się on z nią podczas jazdy. Należy tylko pamiętać, żeby nie atakować zbyt mocno chłodnicy. Mocny strumień wody może uszkodzić jej delikatną konstrukcję. Po umyciu warto wszystko przetrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry.

Jeśli mamy do dyspozycji kompresor lub sprężone powietrze w sprayu to warto wodę wydmuchać ze wszystkich zakamarków. Dobrym sposobem na wysuszenie maszyny jest przejażdżka. Nie polecamy przy tym uruchamiania silnika na postoju. Pozornie woda odparuje, jednak w zakamarkach zostanie. Jeśli po myciu niewysuszony sprzęt zostawimy na przykład na tydzień to może się okazać, że gdzieś pojawiła się korozja. Unikajmy tego. Po kąpieli możemy zafundować naszej maszynie nałożenie wosku lub innych środków pielęgnujących. To już zależy od naszej pilności i ilości wolnego czasu. Na pewno właściciele chopperów i motocykli z dużą ilością chromowanych elementów (np. Junak M16, M15 czy M11) będą mieli dużo więcej pracy.

Dlaczego warto myć nasze maszyny? Oczywiście ze względów estetycznych. To chyba nie podlega dyskusji. Poza tym piach i błoto zalegające w zakamarkach są niestety doskonałymi "akumulatorami" wilgoci. Pod nimi mogą się pojawiać ogniska korozji. Przy okazji mycia możemy też wcześniej zauważyć usterki będące w początkowej fazie rozwoju. No i oczywiście najważniejszy powód. Czyste jednoślady jeżdżą szybciej.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê