tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle w wojsku: kiedy siê pojawi³y, kto je produkowa³, jaka by³a ich historia?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Motocykle w wojsku: kiedy siê pojawi³y, kto je produkowa³, jaka by³a ich historia?

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.01.21, 09:38 1 Drukuj

Motocykle wojskowe. Ten termin pojawił się niedługo po tym, jak powstał pierwszy motocykl. Wojsko było zawsze zainteresowane nowościami technicznymi, które można wykorzystać do celów militarnych.

Na przełomie XIX i XX wieku w Europie funkcjonowało już kilkadziesiąt wytwórni motocykli. Nowe konstrukcje powstawały głównie w Anglii i Niemczech, gdzie prawie wszystkie wytwórnie rowerów uruchomiły produkcję motocykli. Nowy przemysł rozwijał się prężnie.

NAS Analytics TAG

Konstrukcja nowego pojazdu jednośladowego rozwijała się bardzo szybko. Wzrastała moc, sprawność, uniwersalność zastosowania i prędkość maksymalna. Stało się to inspiracją militarnego zastosowania motocykla. W pierwszych latach XX wieku niektóre armie rozpoczęły systematyczne testy tych pojazdów. Dobrym przykładem jest chociażby armia belgijska, która po udanych próbach czterocylindrowego motocykla FN, w 1908 roku zatwierdziła go oficjalnie do wyposażenia etatowego.

Proces adaptacji motocykli do służby wojskowej zdynamizował się wyraźnie ok. 1912 roku. Sytuacja polityczna w Europie dawała niemal pewność zbliżającego się konfliktu zbrojnego. To już nie były poligonowe testy nowinki technicznej tylko regularne poszukiwanie odpowiedniego pojazdu dla potrzeb danej armii.


historia motocykli w wojsku

Motocykle w PRL – rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przyjęło się powszechnie mianem „motocykle PRL” określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »

W lipcu 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Już od pierwszych lat XX wieku Europa była jak wielka bomba, której potrzebna była jedna iskra, aby wybuchła. Na taki stan rzeczy składały się konflikty interesów wielkich europejskich mocarstw oraz dążenia narodowowyzwoleńcze licznych ujarzmionych narodów, w tym Polski.

Iskra pojawiła się - był nią zamach w Sarajewie. 28 czerwca 1914 roku następca tronu austriackiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand, został zastrzelony w Sarajewie przez serbskiego nacjonalistę.

W wyniku tego zdarzenia Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii i w tym momencie zaczęła działać "zasada domina" wywołana skomplikowanym systemem sojuszy międzynarodowych w ówczesnej Europie i na świecie. Wojna rozpoczęła się w całej Europie i sporej części reszty świata.

Do walki ruszyła też polska Kompania Kadrowa, która w niedługim czasie przekształciła się w Legiony Polskie. Formacje polskie nie miały etatowo motocykli, ale używały pojazdów pochodzących ze zdobyczy wojennych. Były wśród nich też motocykle. Tak więc był to początek historii "motocykli w Wojsku Polskim". O tej historii będziemy szczegółowo pisać w kolejnych odcinkach.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê