tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle Piaggio z rewolucyjnym typem zawieszenia. Byłoby pierwszym takim na świecie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle Piaggio z rewolucyjnym typem zawieszenia. Byłoby pierwszym takim na świecie

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.08.12, 08:29 1 Drukuj

Piaggio słynie z tego, że jako pierwsze wprowadziło na rynek trzykołowe maksi skutery, a teraz jako pierwsze przedstawiło maksi skuter z systemem radarów. Najświeższy patent zakłada, że producent byłby również pierwszym, który użyje w motocyklach zawieszenia zainspirowanego rozwiązaniem stworzonym przez Jamesa Watta.

James Watt był szkockim inżynierem, który w 1784 r. zaprezentował swój patent silnika parowego i przy okazji pojawiło się w nim zawieszenie, które porusza się w taki sposób, by główny element pozostawał w linii prostej. To pozwala zapobiec bocznym ruchom osi koła. Rozwiązanie to trafiło do przemysłu samochodowego, było wykorzystane m.in. w Oplu Astra generacji J i K. Teraz Piaggio oparło jeden ze swoich patentów właśnie o wynalazek Watta.

NAS Analytics TAG

W przypadku rozwiązania Piaggio widać na patentach podobną konstrukcję, ale ustawioną w pionie, nie w poziomie. Osiągnięty efekt byłby jednak taki sam - koło nie uciekałoby na boki. Wynika to z tego, że mielibyśmy tutaj do czynienia z większą sztywnością niż w przypadku widelców teleskopowych, a te stosowane w skuterach mają cienkie lagi, a więc również wykazują skłonność do gięcia pod wpływem obciążeń powstałych np. podczas mocnego hamowania. Co ciekawe, Piaggio przedstawia w swoich patentach zawieszenie zarówno dla jednośladu, jak i trzykołowca. Czy Piaggio znów zrobi coś pionierskiego? Na razie pozostają nam szkice z US Patent Office, które jako pierwszy opublikował portal Cycle World.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę