tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykl czy motor? Badamy, wyjaśniamy i odpowiadamy raz na zawsze!

Motocykl czy motor? Badamy, wyjaśniamy i odpowiadamy raz na zawsze!

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.11, 15:33 41 Drukuj

Jeździsz na motocyklu czy motorze? Jedni twierdzą, że na motorze nie da rady, bo to przecież silnik. Inni na motorze jeżdżą od dziecka i nie mają z tym problemu. Na czym więc jeździmy - na motocyklu czy motorze?

Dyskusja na temat użycia tych dwóch słów jest tak stara, jak daleko sięga motocyklowa kultura w Polsce. Część naszych ojców i dziadków jeździło motocyklami, inni zawsze motorami - wiele zależy od tego, jakie zwyczaje językowe obowiązywały tam, skąd pochodzili.

Każde z tych słów pochodzi powiem z innej strony świata. Motor to słowo pochodzenia germańskiego, oznaczające silnik, ale będące także skrótem od słowa motorrad, oznaczającego motocykl. Z kolei ów motocykl właśnie, pochodzi od francuskiego la motocyclette. W zależności od wpływów językowych, które dominowały na w danych regionach dawnej Polski, utrwaliły się odpowiednie formy.

Zarówno profesor Bralczyk, jak i profesor Miodek uznają obie formy - motor i  motocykl za poprawne w kontekście jednośladu. Profesor Miodek, w wywiadzie udzielonym Pejserowi z MotorManii wskazuje jednak, że motor jest poprawne tylko w języku potocznym. W oficjalnych publikacjach, czyli na przykład w dokumentach i artykułach, poprawną formą jest tylko motocykl.

Pamiętajmy zatem, że obie formy są poprawne. Wśród znajomych przy piwku czy na zlocie można bez wstydu posługiwać się określeniem motor, jeśli jednak publikujecie relację z wyjazdu lub imprezy, to zawsze piszcie o motocyklu.

Zdjęcia
Komentarze 11
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:Jo 12/02/2018 08:05

Ty to łon

Odpowiedz
Autor:Spider 12/02/2018 04:23

Motur jak już...

Odpowiedz
Autor: szatan667 12/02/2018 10:21

Motór :)

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę