tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MotoGP GP Portugalii: Miguel Oliveira bezkonkurencyjny w finale sezonu
motul belka 950
motul belka 420

MotoGP GP Portugalii: Miguel Oliveira bezkonkurencyjny w finale sezonu

Autor: Wojtek Grzesiak 2020.11.22, 19:03 6 Drukuj

Ostatni odcinek serialu MotoGP 2020 nie przyniósł spektakularnej walki, ale za to przyniósł dużo radości kibicom z Portugalii. Miguel Oliveira rzutem na taśmę wygrał sobotnie kwalifikacje do wyścigu klasy MotoGP i tym samym został pierwszym w historii zawodnikiem z Portugalii, który zdobył pole position w klasie królewskiej. Tuż po starcie Portugalczyk wysunął się na prowadzenie i dzięki bezbłędnej jeździe dotarł do mety ze sporą przewagą nad rywalami. Nie jest to jednak jego pierwsze zwycięstwo, ponieważ triumfował także na Red Bull Ring - domowym torze KTM.

Za jego plecami podążali Franco Morbidelli i Jack Miller, którzy przez lwią część wyścigu unikali zaczepek. Miller miał jednak bardzo dobre tempo, ale postanowił zaatakować dopiero na ostatnim okrążeniu. Morbidelli nie był w stanie odpowiedzieć w żadnym z następujących po sobie zakrętów i musiał zadowolić się najniższym stopniem podium. To jednak nie przeszkodziło mu w zostaniu wicemistrzem świata.

Drugim wicemistrzem świata został jadący na Suzuki Alex Rins, który w wyścigu zajął dopiero 15. miejsce i zdobył 1 punkt. Z rywalizacji odpadł tegoroczny zdobywca tytułu - Joan Mir. Na 16. okrążeniu zawodnik zjechał do boksu i już nie powrócił na tor. Powodem rezygnacji były prawdopodobnie problemy z motocyklem. Tym samym to Ducati zdobyło tytuł mistrza świata konstruktorów.

Ciekawie wyglądała walka o czwarte miejsce, w której udział brali Pol Espargaro, Cal Crutchlow, Stefan Bradl i Johann Zarco. Dołączyli do nich również Andrea Dovizioso i Takaaki Nakagami. Ostatecznie, tuż za podium przyjechał jadący na KTM Espargaro, który kończy sezon na 5. miejscu w klasyfikacji generalnej.