tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mistrzostwa Polski i Puchar Polski ATV - poprzeczka jeszcze wyej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mistrzostwa Polski i Puchar Polski ATV - poprzeczka jeszcze wyej

Autor: Krzysztof Sutkowski 2015.07.15, 15:54 Drukuj

Kwintesencja quadowego offroadu u podnóża XIII-wiecznego zamku krzyżackiego.

Sezon imprez sportów motorowych w pełni. Kalendarz zawodów Polskiego Związku Motorowego nie ma wolnego weekendu do późnej jesieni, a na każdy z nich przewidzianych jest przynajmniej kilka wyścigów w różnych dziedzinach motorsportu. Od tego roku w kalendarzu tym znajdziemy po raz pierwszy również harmonogram Przeprawowych Mistrzostw Polski, którym towarzyszy cykl Pucharu Polski.

NAS Analytics TAG

Rajd w mieście

Inauguracja tych zawodów odbyła się 24. kwietnia na terenach gminy Baligród w Bieszczadach, natomiast w połowie czerwca, a dokładnie w dniach 12-14. quadowcy stanęli ponownie do boju o punkty w klasyfikacji generalnej. Z racji miejsca, w którym rozegrano drugą rundę Przeprawowych Mistrzostw i Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch, słowo "bój" opisuje wyjątkowo trafnie to wydarzenie. Organizatorzy zawodów przygotowali trasę nocnego etapu w mieście Golub-Dobrzyń na terenach wzgórza XIII-wiecznego zamku krzyżackiego. Sprawili tym ogromną niespodziankę zarówno uczestnikom rajdu, turystom, a także mieszkańcom miasta, którzy niemal z okien swoich domów i mieszkań mogli podziwiać kunszt jeździecki quadowców. Warto nadmienić, że baza rajdu, miejsce biesiady oraz część miejsc noclegowych usytuowane były właśnie na zamku. Takich gości golubski zamek jeszcze nigdy nie przyjmował, a i zaskoczenie odwiedzających go turystów było ogromne, gdy ich oczom ukazał się widok 80 współczesnych rycerzy na quadach, stojących u zamkowych murów.

Rajd był podzielony na dwa etapy – nocny oraz dzienny. Pierwszy z nich odbył się na wspomnianym wcześniej wzgórzu zamkowym, natomiast drugi etap rozegrano na terenach w pobliżu miejscowości Dulnik. W obu etapach były przygotowane miejsca dla kibiców, choć w przypadku odcinka nocnego padający deszcz i burza nieco rozpędziły zainteresownych offroadem widzów. Jednak dla wielu zawodników, zwłaszcza tych najbardziej doświadczonych nagła zmiana warunków pogodowych, a tym samym warunków na trasie były po prostu ciekawym elementem, podnoszącym poprzeczkę trudności.

Skoro już mowa o pierwszym etapie odbywającym się w mieście Golub-Dobrzyń, to należy pochwalić organizatorów za całkowite zamknięcie dla ruchu ul. Słuchajskiej, przy której wiódł OS. Tu wyrazy podziękowania należą się władzom miasta za przychylność i pomoc przy organizacji tych zawodów. Burmistrz wykazał się bardzo dużą gościnnością dla quadowców, co jest niestety jeszcze ewenementem w naszym kraju. Nikt z uczestników nie spodziewał się możliwości jazdy po wzgórzu zamkowym, a na takie niespodzianki mogą liczyć chyba tylko jedynie na rajdach organizowanych przez ATV Polska, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

Trasa - Zawodnicy - 1:0

Ale wracając do samej trasy, to była ona z pewnością wyjątkowa. Jej długość wynosiła zaledwie 8 km, łącznie znajdowało się na niej około 70 pieczątek. Etap nocny nie miał ram czasowych, a i tak nikt nie zdobył wszystkich możliwych do zdobycia punktów! Nawet najlepsze ekipy z klasy Mistrzostw Polski tego nie dokonały. To samo dotyczy zawodników Pucharu Polski. Ich trasa była bardzo trudna, a sami organizatorzy rajdu przyznają, że być może nawet zbyt trudna. Widać Jacek Bujański, który tworzył trasę dla pucharowców wziął sobie do serca słowa uczestników rundy bieszczadzkiej, po której to wielu zawodników narzekało na to, że było zbyt łatwo, wręcz turystycznie. W Golubiu takich rozmów już słychać nie było. Jednak zawodników nie pozostawiono samych sobie. Na trasie spotkać można było spotkać instruktorów, którzy podpowiadali, w jaki sposób najłatwiej będzie zdobyć daną pieczątkę oraz uczyli technik wykorzystywanych w offroadzie, z czego zawodnicy byli bardzo zadowoleni.

Druga strona medalu

Wysoki poziom trudności trasy i satysfakcja, jaką niesie pokonywanie takiej trasy to tylko jedna strona medalu. Im bardziej skomplikowany teren, tym większe niebezpieczeństwo. W przypadku tych zawodów reguła ta potwierdziła się w stu procentach. Było kilkadziesiąt mniejszych bądź większych wypadków. Quady rolowały się z trawersów, roztrzaskując plastiki, a nawet krzywiąc ramy. Telefony ratowników z Off-Road Rescue Team, którzy tradycyjnie zabezpieczają rajd od strony medycznej, niemal nie stygły od wezwań. Na szczęście tylko raz terenowy ambulans pojawił się na szpitalnym podjeździe, ale też w niegroźnym przypadku. Brakiem trudnych przypadków nie mogą się jednak pochwalić mechanicy ze strefy serwisowej obsługiwanej przez firmę PerfectMoto. Niestety, wiele maszyn wymagało dłuższej "hospitalizacji" i na trasę rajdu powrócić już nie mogło.

"To był bardzo trudny rajd. Wszyscy spodziewali się chyba raczej płaskiego, bardziej błotnistego terenu, do szybszej jazdy, a okazało się, że w Polsce centralnej są również piękne i bardzo wymagające tereny. Wielu zawodników obecnych w tym roku było w okolicach miasta Golub-Dobrzyń przed dwoma laty i znało charakter tych terenów, jednak to za mało. Nawet najlepsi zawodnicy z czołówki Mistrzostw Polski popełniali błędy - często wręcz szkolne - przez co tracili cenny czas, punkty, a nawet sprzęt. Rutyna, nietrafne ocenienie terenu, przeliczenie własnych umiejętności to chyba główne przyczyny rolek i gleb. Ale swój wkład miała na pewno też adrenalina związana z rywalizacją i walką o punkty. Naprawdę wielu zawodników było bardzo zciśnieniowanych, co było widać po ich zachowaniu na trasie. Następstwem tego były kary za nieregulaminowe zachowanie, które w kilku przypadkach musieliśmy nałożyć. Są to w końcu Mistrzostwa Polski i oczekujemy od zawodników zachowania godnego tej rangi. Cieszy mnie natomiast fakt, że wielu zawodników z dalszych pozycji w klasyfikacji generalnej zaistniało na tym rajdzie. Widać, że uczą się na naszych rajdach nie tylko technik poruszania się w terenie, ale też kultury jazdy quadem i szanowania terenu, który jest nam udostępniany. Ideą Stowarzyszenia ATV Polska jest nie tylko nauczanie pokonywania przeszkód w trudnym terenie, ale przede wszystkim wychowywanie i zaszczepianie poprawnych nawyków wśród użytkowników quadów. Z rajdu na rajd widzę, że to nam się udaje, dlatego jestem bardzo zadowolony z przebiegu tej rundy i liczę, że w Drawsku Pomorskim będzie jeszcze lepiej." - mówi Kierownik ds. tras Tomasz Kudełka.

Słowa Tomasza Kudełki na temat trasy i jej trudności potwierdza Andrzej Kozłowski z Diablo Clubu, należący do czołówki zawodników Mistrzostw Polski. Wspólnie ze swoim teampartnerem Marcinem Szynkiewiczem regularnie zajmują miejsca na podiach rajdów organizowanych przez ATV Polska. Tym razem mieli pecha, gdyż obaj uszkodzili swoje maszyny i do mety dojechali na szóstej pozycji.

"Był to jeden z najlepszych rajdów przeprawowych na jakim kiedykolwiek byłem! Teren to prawdziwy majstersztyk! Był bardzo techniczny i wymagający, ale przy dobrym przemyśleniu można było zdobyć wiele pieczątek bez użycia wyciągarki. My sami użyliśmy jej kilka razy. 3/4 trasy jechaliśmy w ścisłej czołówce. Jednak jak to bywa, popełniliśmy proste błędy, które kosztowały nas duże straty w quadach, zarówno mnie, jak i Marcina. Mimo to uważamy, że ten rajd był wybitny i na takie rajdy chcielibyśmy jeździć ciągle." - podsumowuje Andrzej Kozłowski.

Ostrzejsze regulaminy, częstsze kary, większe kontrole

Tereny Golub-Dobrzynia, jak się okazuje wyjątkowo pasują quadowcom. Ostatnia runda, wówczas jeszcze tylko Pucharu Polski, która odbyła się na tych terenach jesienią 2013 roku, uznawana była za najlepszą ze wszystkich dotychczasowych rajdów, organizowanych przez ATV Polska i nie tylko. Mało kto wierzył, że tegoroczna runda okaże się jeszcze lepsza. Jednak ekipa "Jacek Bujański, Dorota Lechowicz-Gustab i spółka" po raz kolejny udowodnili, że da się pobić własne rekordy. To wszystko zakreśla świetlaną przyszłość nad debiutującą klasą Przeprawowych Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski, które na dobre zagoszczą w kalendarzu Polskiego Związku Motorowego. Cieszy bardzo również profesjonalizm, z jakim podchodzą do tych zawodów uczestnicy. Widać, że każdy traktuje udział w nich bardzo poważnie. Czołowi zawodnicy przez cały rok starannie przygotowują się do sezonu chodząc na siłownię, biegając i oczywiście trenując na quadach. Widać między nimi ogromną rywalizację, która niestety nie zawsze jest do końca sportowa. Organizator zapowiedział po tej rundzie kolejne zmiany w regulaminach, surowsze i częstsze kary za przewinienia oraz większą kontrolę zawodników na rajdowych trasach. Do tych zmian m.in. należeć będzie rozmieszczenie na trasach PKPów (punktów kontroli przejazdu), które nie zostaną oznaczone na tracku, po którym poruszają się uczestnicy. Inną z ważniejszych zmian będzie usunięcie informacji na temat liczby punktów, jaką otrzyma zawodnik za zdobycie danej pieczątki.

"Były to bardzo fajne zawody, ale także wiele nas jako organizatorów nauczyły. Zdawało się, że regulamin jest dopracowany niemal w 100% jednak runda ta ujawniła pewne potrzeby. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby uczestnicy trzymali się wyznaczonej trasy i nie wyjeżdżali poza jej granice. To dla nas sprawa priorytetowa. Musimy szanować teren, który jest nam udostępniany i jeździć tylko tam, gdzie nam pozwolono. W przeciwnym wypadku quadowcy nie zostaną wpuszczeni na żadne tereny, a rajdy przeprawowe będą odbywać się co najwyżej na małych prywatnych ziemiach lub wcale. Na tej rundzie na szczęście nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez quady, co nas bardzo cieszy. Gdy przed dwoma laty gospodarze wręcz wyganiali nas, a niekiedy wzywali nawet policję, tak teraz z uśmiechem na ustach zapraszają do organizacji kolejnych edycji. Dlatego miasto Golub-Dobrzyń będzie prawdopodobnie corocznym przystankiem Przeprawowych Mistrzostw i Pucharu Polski. Zrobiliśmy tu bardzo pozytywne wrażenie zarówno na władzach miasta, jak i prywatnych właścicielach terenów, po których się poruszaliśmy, dzięki czemu zostaliśmy zaproszeni już za rok. Kolejną potrzebę zmian w regulaminie dostrzegliśmy na płaszczyźnie większej kontroli zachowywania się zawodników na trasie podczas rywalizacji. Dostaliśmy zgłoszenia z różnymi incydentami od innych zawodników oraz sami widzieliśmy sposoby obchodzenia regulaminu. Pojawiło się kilka kar za brak używania pasów do opasywania drzew, które stosujemy, aby konsekwentnie egzekwować ich stosowanie. Chcemy, aby rywalizacja była nie tylko zacięta, ale też sportowa i zgodna z regułami ochrony środowiska." - komentuje Sędzia Główny rajdu Jacek Bujański

Jakie dokładnie będą te zmiany oraz czy przyniosą oczekiwany skutek dowiemy się w dniach 23-25. października. Wówczas to odbędzie się ostatnia tegoroczna runda, która wyłoni pierwszą parę Mistrzów Polski w przeprawach quadowych. Areną finałowej walki będzie poligon w Drawsku Pomorskim, którego niewielką część zawodnicy poznali przed rokiem. Z pewnością będzie ciekawie.

Wyniki II rundy:

Klasyfikacja generalna:

Rajd współtworzą:

  • Sponsor tytularny – Dragon Winch
  • Sponsor główny – GARMIN, Oponyquad.pl, Maxxis, ASP Group, MAXIMA Racing Oils
  • Partnerzy – Seven Guard, ATV Bieszczady, Moto Mikulski
  • PerfectMoto – Serwis Techniczny
  • Off-Road Rescue Team – Zabezpieczenie Medyczne
  • Patroni Medialni – QUADMANIA, Ścigacz.pl, Terenowo.pl, MOTOCYKL

Więcej informacji na temat III rundy, galeria zdjęć z zawodów oraz wyniki dostępne są na stronie Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców - ATV Polska

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
PPP PMP ATV 2015 park maszynPPP PMP ATV 2015 przed startem
NAS Analytics TAG
PPP PMP ATV 2015 RD2PPP PMP ATV 2015 RD2 0385
PPP PMP ATV 2015 RD2 1760PPP PMP ATV 2015 RD2 bagno
PPP PMP ATV 2015 RD2 baza rajduPPP PMP ATV 2015 RD2 biuro rajdu
PPP PMP ATV 2015 RD2 blotkoPPP PMP ATV 2015 RD2 bloto po pas
PPP PMP ATV 2015 RD2 bloto spod kolPPP PMP ATV 2015 RD2 ciagniecie quada
PPP PMP ATV 2015 RD2 deszczowoPPP PMP ATV 2015 RD2 dyplomy
PPP PMP ATV 2015 RD2 ekipa ATVPPP PMP ATV 2015 RD2 gratulacje
PPP PMP ATV 2015 RD2 haloweenPPP PMP ATV 2015 RD2 holowanie
PPP PMP ATV 2015 RD2 III miejscePPP PMP ATV 2015 RD2 Jarek Witas
PPP PMP ATV 2015 RD2 jest napisanePPP PMP ATV 2015 RD2 kibice
PPP PMP ATV 2015 RD2 kolejkaPPP PMP ATV 2015 RD2 kolejka w lesie
PPP PMP ATV 2015 RD2 konsultacjePPP PMP ATV 2015 RD2 kontrola techniczna
PPP PMP ATV 2015 RD2 LwGPPP PMP ATV 2015 RD2 maszyny zawodnikow
PPP PMP ATV 2015 RD2 metaPPP PMP ATV 2015 RD2 mnostwo quadow
PPP PMP ATV 2015 RD2 nagradzaniePPP PMP ATV 2015 RD2 naklejka
PPP PMP ATV 2015 RD2 nalejaniePPP PMP ATV 2015 RD2 na chwile przed startem
PPP PMP ATV 2015 RD2 na dziedzincuPPP PMP ATV 2015 RD2 na mecie
PPP PMP ATV 2015 RD2 na podiumPPP PMP ATV 2015 RD2 na zjezdzie
PPP PMP ATV 2015 RD2 nie jest lekkoPPP PMP ATV 2015 RD2 noc
PPP PMP ATV 2015 RD2 nocna przeprawaPPP PMP ATV 2015 RD2 nocne zmagania
PPP PMP ATV 2015 RD2 odbior maszynPPP PMP ATV 2015 RD2 odbior techniczny
PPP PMP ATV 2015 RD2 odprawaPPP PMP ATV 2015 RD2 odprawa w biurze rajdu
PPP PMP ATV 2015 RD2 organizatorPPP PMP ATV 2015 RD2 panorama
PPP PMP ATV 2015 RD2 park pelen maszynPPP PMP ATV 2015 RD2 piateczka
PPP PMP ATV 2015 RD2 pochyleniePPP PMP ATV 2015 RD2 podium
PPP PMP ATV 2015 RD2 podium gotowePPP PMP ATV 2015 RD2 podjazd
PPP PMP ATV 2015 RD2 pozdrawiamyPPP PMP ATV 2015 RD2 po pas w wodzie
PPP PMP ATV 2015 RD2 przedzieranie sie przez blotoPPP PMP ATV 2015 RD2 przed startem
PPP PMP ATV 2015 RD2 przeprawaPPP PMP ATV 2015 RD2 przyczepiony do drzewa
PPP PMP ATV 2015 RD2 przygotowaniaPPP PMP ATV 2015 RD2 przygotowania do rajdu
PPP PMP ATV 2015 RD2 quadyPPP PMP ATV 2015 RD2 quad na smyczy
PPP PMP ATV 2015 RD2 robota papierkowaPPP PMP ATV 2015 RD2 rozeznanie
PPP PMP ATV 2015 RD2 ruinyPPP PMP ATV 2015 RD2 selfie
PPP PMP ATV 2015 RD2 serwisPPP PMP ATV 2015 RD2 serwis i czesci
PPP PMP ATV 2015 RD2 sponsor tytularnyPPP PMP ATV 2015 RD2 sprawdzanie sprzetu
PPP PMP ATV 2015 RD2 startPPP PMP ATV 2015 RD2 statuetki
PPP PMP ATV 2015 RD2 statuetki juz czekajaPPP PMP ATV 2015 RD2 stromo
PPP PMP ATV 2015 RD2 szczytPPP PMP ATV 2015 RD2 terenowki medyczne
PPP PMP ATV 2015 RD2 uczestnicyPPP PMP ATV 2015 RD2 ulotki
PPP PMP ATV 2015 RD2 UTVPPP PMP ATV 2015 RD2 UTV w akcji
PPP PMP ATV 2015 RD2 walka z terenemPPP PMP ATV 2015 RD2 wreczanie nagrod
PPP PMP ATV 2015 RD2 wyciaganie quadaPPP PMP ATV 2015 RD2 wyciaganie quada noc
PPP PMP ATV 2015 RD2 wyciaganie utopionego quadaPPP PMP ATV 2015 RD2 wyciagnaie quada na podjezdzie
PPP PMP ATV 2015 RD2 wynikiPPP PMP ATV 2015 RD2 wywrotka
PPP PMP ATV 2015 RD2 w bagniePPP PMP ATV 2015 RD2 w lesie
PPP PMP ATV 2015 RD2 w oczekiwaniu na wynikiPPP PMP ATV 2015 RD2 zabawa z linka
PPP PMP ATV 2015 RD2 zadowoleniPPP PMP ATV 2015 RD2 zamek
PPP PMP ATV 2015 RD2 zamek w tlePPP PMP ATV 2015 RD2 zbieranie pieczatek
PPP PMP ATV 2015 RD2 zjazd z trawersuPPP PMP ATV 2015 RD2 zmagania z blotem
PPP PMP ATV 2015 RD2 zmiana ustawieniaPPP PMP ATV 2015 RD2 zwyciezca
PPP PMP ATV 2015 RD2 zwyciezcy MP i PP ATVPPP PMP ATV 2015 RD2 zwyciezy
PPP PMP ATV 2015 widok na okolicePPP PMP ATV 2015 zakem krzyzacki
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr