tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mandat w kwocie 1500 złotych jest za wysoki? Rządowy projekt pod ostrzałem podkomisji sejmowej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mandat w kwocie 1500 złotych jest za wysoki? Rządowy projekt pod ostrzałem podkomisji sejmowej

Autor: Andrzej Sitek 2021.10.21, 10:36 Drukuj

Chodzi o kontrowersyjną propozycję dotyczącą minimalnej stawki mandatowej za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h. Wcześniejszy projekt nowelizacji zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych, przewidywał w takim przypadku grzywnę w wysokości 1500 zł.

Ale rządowy projekt znalazł się pod ostrzałem wielu instytucji, w tym Rzecznika Praw Obywatelskich. W ostatnią środę odbyło się posiedzenie podkomisji sejmowej, która wskazała na konieczność wielu poprawek. W tej sprawie wypowiedział się wiceminister resortu infrastruktury Rafał Weber, który zaznaczył, że niektóre propozycje wymagają zmian.

NAS Analytics TAG

Chodzi m.in. o wspomniane 1500 zł mandatu za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h. Jeśli to rozwiązanie zostanie przyjęte, to może dojść do sytuacji, gdy kierowca zostanie ukarany mandatem w kwocie 1500 zł za przekroczenie prędkości o 31 km/h, natomiast w przypadku, gdy prędkość wyniesie 29 km/h powyżej obowiązującego ograniczenia na drodze, policja wystawi mandat w wysokości 200 złotych. Różnica jest drastyczna, dlatego Ministerstwo Infrastruktury proponuje, aby obniżyć kwotę grzywny z 1500 do 800 zł.

Kolejna sprawa dotyczy grzywny sądowej, która według dotychczasowego projektu miałaby wynieść nawet do 30 tys. złotych. Ministerstwo popiera rozwiązanie, które precyzowałoby wykroczenia drogowe, za które groziłaby powyższa kara. Chodzi o zamknięty katalog, który jednocześnie uniemożliwiłby karanie kierowców wielotysięcznymi grzywnami za pomniejsze przewinienia.

Ale wiceminister Weber wskazał także, że wśród poprawek rządkowego projektu, znalazła się jedna zmiana w kierunku zaostrzenia kar dla kierowców. Chodzi o recydywę w przypadku kierowców jeżdżących na podwójnym gazie, którzy w chwili ponownego zatrzymania byli karani dwukrotnością stawki przyjętej za pierwsze wykroczenie tego typu.

Ostatnia sprawa, na której skupili się członkowie podkomisji, to stawki za jazdę bez wymaganych prawem uprawnień. Nowa propozycja to 1500 zł, zamiast dotychczasowego podwyższenia do 1000 złotych. Chodzi o wywarcie silniejszej presji na osoby, które ignorują konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji, zanim wsiądą za kierownicę.

Na koniec wiceminister Weber odniósł się do terminów wprowadzenia powyższych przepisów. Komisji zarekomendowała, aby zamiast 1 grudnia 2021, nowe przepisy i stawki mandatów zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.   

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę