tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mandaty za przekraczanie prędkości będą rosły co 10 km/h? Posłowie zagłosują już w najbliższy piątek
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mandaty za przekraczanie prędkości będą rosły co 10 km/h? Posłowie zagłosują już w najbliższy piątek

Autor: Andrzej Sitek 2021.10.28, 09:18 Drukuj

Prace nad nowelizacją przepisów dotyczących kar dla kierowców nieprzestrzegających przepisów dotarły do etapu głosowania w Sejmie. Wczoraj Komisja Infrastruktury zaaprobowała sprawozdanie specjalnej podkomisji analizującej rządowy projekt zmian.

Oznacza to, że kwota najwyższego mandatu wystawionego przez policję wyniesie 5 tys. zł, zaś nałożona przez sąd aż 30 tys. zł. Stawka OC będzie natomiast uzależniona od punktów karnych.

NAS Analytics TAG

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zmieniła się kwota za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Zamiast dotychczasowych 1500 zł, będzie to 800 zł. Kary mają rosnąć co każde 10 km/h powyżej prędkości obowiązującej na drodze, natomiast nie wiadomo jeszcze, jakiej kwoty mandatu trzeba spodziewać się za jazdę o 40 km/h, 50 km/h i więcej, od widocznej na znakach drogowych.

Potwierdzono również wyższy wymiar kary dla kierowców przyłapanych na podobnym przewinieniu w ciągu dwóch lat od pierwszego. Recedywa ma być karana znacznie srożej, co oznacza, że np. za wyprzedzenia na zakazie w przypadku kierujących, którzy w ciągu ostatnich 24 miesięcy popełnili to wykroczenie, mandat wyniesie nie mniej niż 2 tys. złotych.

Komisja Infrastruktury nie miała także obiekcji względem pomysłu zabierania uprawnień kierowcom ciężarówek, którzy dopuszczają się machinacji przy tachografach.

Nowe stawki będą znacznie wyższe niż dotychczasowe. Na przykład za przekroczenie prędkości o 30 km/h od obowiązującej na drodze, kierowcy płacą aktualnie od 200 do 300 złotych, a nowy taryfikator przewiduje wspomniane 800 zł. Dwa razy więcej, z 500 zł do minimum 1000 zł, będzie trzeba wyłożyć za jazdę bez uprawnień do kierowania pojazdem.

Sejmowe głosowanie nad zmianami odbędzie się już 29 października i wygląda na to, że propozycja nowelizacji kar dla kierowców zostanie przegłosowana. Przemawia za tym fakt szerokiego poparcia rządowego pomysłu, który akceptuje zarówno Zjednoczona Prawica, Lewica, jak i Koalicja Obywatelska.  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę