tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Limity prdkoci 2021 oraz mandaty i punkty karne za ich przekroczenie w roku 2021
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Limity prdkoci 2021 oraz mandaty i punkty karne za ich przekroczenie w roku 2021

Autor: Alonzo 2021.02.28, 10:04 Drukuj

Sezon motocyklowy rozpędza się coraz bardziej wraz z kolejnymi kroplami wody, spływającymi z topniejącego śniegu. Motocykliści już uruchomili swoje motocykle i każdy ciepły dzień sprawia, że coraz więcej jednośladów pojawia się na drogach. Przy tej okazji warto przypomnieć o dopuszczalnych prędkościach, jakie obowiązują motocyklistów w roku 2021 oraz o karach, jakie można otrzymać za nieprzestrzeganie tychże ograniczeń.

Limit prędkości w terenie zabudowanym 2021 - co się zmieni?

W roku 2021 zmienia się dopuszczalna prędkość maksymalna w nocy. Chodzi o limit prędkości w terenie zabudowanym w godzinach od 23:00 do 5:00 rano. Dotychczas w godzinach nocnych w terenie zabudowanym można było jeździć z prędkością 60 km/h. Teraz prędkość ta zostanie obniżona do 50 km/h. Czyli limit prędkości w terenie zabudowanych w godzinach nocnych będzie dokładnie taki sam, jak w ciągu dnia. Dotyczy to sytuacji, gdy limit prędkości nie został określony znakami drogowymi. Znaki drogowe mogą zarówno podnosić dopuszczalną prędkość (dzieje się tak często na jezdniach wielopasmowych w miastach, gdzie limit prędkości jest często podnoszony do 70 km/h lub 80 km/h), jak również ją ograniczać poniżej 50 km/h (zazwyczaj spotyka się ograniczenia do 30 km/h).

NAS Analytics TAG

Limity prędkości poza terenem zabudowanym 2021

Poza terenem zabudowanym limity prędkości dla motocykli i dla samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony na drogach w Polsce wynoszą:

Na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej

90 km/h

Na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku

100 km/h

Na drodze ekspresowej, jednojezdniowej

100 km/h

Na drodze ekspresowej, dwujezdniowej

120 km/h

Na autostradzie

140 km/h

 

Inne limity obowiązują dla, na przykład, pojazdów ciężarowych i autobusów. Poza terenem zabudowanym mogą się poruszać z prędkością 70 km/h, a na autostradach, na drogach dwujezdniowych z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz na drogach ekspresowych limit ich prędkości wynosi 80 km/h. Podobne limity są dla samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami.

 

Jaki mandat i ile punktów karnych za prędkość?

Jeżeli zdarzy się wam przekroczyć dozwoloną prędkość, a funkcjonariusze w jakiś sposób odnotują ten fakt, to zostaniecie ukarani grzywną oraz ewentualnie punktami karnymi. Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości wygląda w roku 2021 następująco:

Przekroczenie prędkości

Wysokość mandatu

Liczba punktów karnych

Do 10 km/h

Mandat 50 zł

0

Od 11 km/h do 20 km/h

Od 50 do 100 zł

2

Od 21 km/h do 30 km/h

Od 100 zl do 200 zł

4

Od 31 km/h do 40 km/h

Od 200 zł do 300 zł

6

Od 41 km/h do 50 km/h

Od 300 zł do 400 zł

8

Powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym

Od 400 zł do 500 zł

10

Powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące

 

Limity prędkości i mandaty 2021 - Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wspomnieć o tym, że obniżenie prędkości maksymalnej w terenie zabudowanym w nocy nastąpi w trakcie roku 2021. Wyznaczony termin wejścia w życie tych zmian to obecnie 1 lipca 2021. Na razie dopuszczalny limit wynosi 60 km/h, a jego obniżenie w godzinach nocnych jest zawarte w dopiero wchodzących w życie 1 lipca 2021 przepisach. Istnieje wiele szczegółowych uregulowań, dotyczących limitu prędkości w specyficznych sytuacjach. I tak w strefach zamieszkania, które są oznaczone specjalnymi odpowiednimi znakami drogowymi, limit prędkości wynosi jedynie 20 km/h. Inny przykład, to autobusy, dysponujące odpowiednim wyposażeniem technicznym, które na autostradach mogą jechać o 10 km/h szybciej niż inne autobusy, to jest z prędkością nie 70, a 80 km/h.

Warto też pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków. Chociaż limit prędkości może być większy, są sytuacje, w których sami powinniśmy sobie tę prędkość ograniczyć. Musimy brać pod uwagę panujące na drodze warunki, stan jezdni, ukształtowanie terenu, pogodę, widoczność, natężenie ruchu i tak dopierać prędkość, aby móc cały czas panować nad pojazdem. W razie wypadku niedostosowanie prędkości do warunków może być obciążającym nas czynnikiem nawet, jeżeli jechaliśmy zgodnie z wyznaczonymi limitami.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr