tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kawasaki ZX-10R - Ninja w bia³ych rêkawiczkach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Kawasaki ZX-10R - Ninja w bia³ych rêkawiczkach

Autor: Lovtza 2010.05.11, 11:19 12 Drukuj

Duża Ninja nigdy nie narzekała na słabego kopa, otwartym pytanie pozostawało natomiast, czy jej kierowca ma odwagę odkręcać gaz do końca.

Pierwsze wcielenie ZX10-R miało być triumfalnym powrotem Kawasaki do klasy Superbike. Mocny silnik, agresywna charakterystyka oddawania mocy, niska masa i mały rozstaw osi zapewnić miały panowanie na torze wyścigowym i dominację na ulicach. Szybko okazało się, że zielony „litr" jest tak mocny i agresywny, że większość kierowców ma poważne problemy nie tylko z panowaniem nad jego mocą, ale także nad własną fizjologią. O tym, że nie zawsze do otwierania drzwi trzeba używać granatnika RPG, Kawasaki boleśnie przekonało się w klasach Superbike, zarówno w seriach krajowych, jak i w WSBK, gdzie ZX nie zagroził pozycji pozostałym japońskim markom.

Koncern z Akashi wyciągnął z tej lekcji właściwe wnioski. Drugie wcielenie zielonej wyścigówki zaoferowało klientom zdecydowanie przyjaźniejszą charakterystykę jednostki napędowej oraz bardziej stonowaną stylizację. Trzon konstrukcji pozostał jednak ten sam. Wielu twierdziło, że niewystarczająco sztywna rama poprowadzona nowatorsko ponad silnikiem, a także oporne w regulacji zawieszenia Kayaba nie pozwoliły „Dziesiątce" przebić się do czuba stawki. Potem był rok 2008, gdzie duży ZX otrzymał zupełnie nowe oblicze i mocno przekonstruowane wnętrze. Nowy silnik, nowe podwozie, nowa stylistyka. Na ten rok maszynie przypudrowano nosek, pozostawiając stronę techniczną praktycznie bez zmian.

NAS Analytics TAG

Poszukiwanie formy

Ostatnie zmiany stylistyczne wyszły Kawie na dobre. Motocykl z kluska, jakim był poprzedni model stal się zgrabny, zadziorny i optycznie lżejszy. Ostre linie i zdecydowane cięcia mogą się podobać, w maszynie zachowano bardzo ładne proporcje. Sympatycznie łypiąca przed siebie facjata motocykla dodaje ZXowi uroku. Jest też kilka detali wyraźnie przekombinowanych. Tłumik wygląda jak karabin maszynowy Maxima. Doczepienie kierunkowskazów do wysięgników lusterek dla jednych będzie miłym urozmaiceniem, dla innych będzie wiało prowizorką.

Co ważne, jeśli chodzi o formę, motocykl jest bardzo przyjazny kierowcy. Na „10" można bez problemu zająć dobrą pozycję, pewnie zaprzeć się za bak i skupić na sterowaniu. Podnóżki, siodło oraz uchwyty kierowcy rozmieszczone idealnie dla kierowcy o wzroście 180-185cm. Bardzo dobre wyprofilowanie oparcia za siodłem kierowcy pozwala mu wygodnie się o nie zaprzeć w czasie agresywnego przyspieszania, przez co mniej obciążone są ręce, co z kolei zbawiennie wpływa na jakość sterowania. Lusterka, choć zza kierownicy wyglądają nieciekawie, dają niezły wgląd w to, co dzieje się z tyłu. Radę daje sobie zestaw wskaźników, będący mariażem analogowego obrotomierza i cyfrowego prędkościomierza. Lekkie kliknięcie przy wbiciu pierwszego biegu i Kawasaki łagodnie rusza z miejsca...

200 KM

Tą monumentalną wartością spece od marketingu z Kawasaki mamią miłośników maszyn klasy 1000. To oczywiście wartość wirtualna, mierzona na wale, z pełnym doładowaniem dynamicznym. Jeśli odcedzimy od tego straty mocy na przeniesienie napędu i zmierzymy moc na kole, hamownia wypluje wynik w okolicach 165-170 KM. Tak czy inaczej, to bardzo, bardzo dużo. Czy moc o tej wartości rzeczywiście poraża? Czy czuć ją od pierwszego metra pokonanego za sterami maszyny? Nie. Motocykl jest wręcz łagodniejszy, niż jego poprzednik. Aby dokopać się to tego potężnego impulsu mocy, należy przebrnąć przez pierwsze dwa biegi, gdzie elektronika w trosce o kierowcę wyraźnie tonuje zapędy rzędowego czterocylindrowca. Nie zrozumcie jednak tego opatrznie. Cały czas mówimy o łagodności w odniesieniu do maszyn klasy jednego litra. Spuszczone ze smyczy Kawasaki rwie do przodu aż do czwartego biegu ledwo utrzymując przednie koło przy asfalcie. To co dzieje się po przekroczeniu 7000 obr/min trudno opisać słowami nadającymi się do publikacji. Dziesiątka na pierwszym biegu osiąga 160 km/h, na drugim ponad 190, na trzecim 220. Maksymalnie ZXa udaje się rozpędzić do licznikowych 299, co odpowiada zmierzonej prędkości na poziomie 292 km/h.

Moc, mocą, ale w nowej „10" bardzo dobrze spisuje się układ przeniesienia napędu. Biegi przełączają się cicho i lekko, sterowane linką sprzęgło działa precyzyjnie. W układzie przeniesienia napędu nie ma nadmiernego luzu. Motocykl jeździ płynnie, a duży moment obrotowy generowany przez silnik w niskim zakresie obrotów umożliwia bardzo spokojne, bezproblemowe przetaczanie się z małymi prędkościami, np. przy manewrowaniu po mieście.

User friendly

W nowym zielonym przecinaku to nie silnik jest jednak najważniejszy. To przyjazność użytkownikowi jest gwoździem programu. Wspomniałem już o bardzo fajnej, komfortowej pozycji do jazdy. To dopiero początek. Ciągła modernizacja zawieszeń wydaje się przynosić oczekiwane skutki. Maszyna jest zaskakująco stabilna, a jednocześnie zwrotna. Dziesiątka bardzo chętnie zmienia kierunek, szczególnie jeśli operator podklei zawieszenie hamulcem. Na tym polu widać duży postęp. Zakres regulacji zawieszenia pozwala bez problemu podstroić motocykl pod szybszą jazdę po torze. Nad górną półką zainstalowany jest amor skrętu Ohlinsa, ale w czasie naszego flirtu z ZXem był ustawiony na minimalne tłumienie i motocykl nie szalał od ryfli do ryfli. To dobrze świadczy o geometrii zawieszenia.

Widelec daje dobrą informację zwrotną o tym, co dzieje się w miejscu, gdzie fabrycznie montowana Diablo Corsa III spotyka się z nawierzchnią. Dzięki temu szybko dowiecie się, że gumy Pirelli świetnie sprawdzają się na ulicy, na torze natomiast lepiej zastosować coś bardziej dedykowanego pod tego typu użytkowanie. Tylna jednostka resorująco-tłumiąca radzi sobie w warunkach torowych bardzo przyzwoicie. Maszyna wychodzi z zakrętów pewnie, nie stresuje pompowaniem tylnego zawieszenia, precyzyjnie trzyma zadaną trajektorię.

Modele 2008-2009 oraz najnowsze wcielenie mają wyraźnie lepsze hamulce od poprzedników. Nie chodzi tylko o skuteczność hamowania, ale przede wszystkim o dozowalność i odporność na przegrzanie. Model 2007 w czasie naszego testu zagotowaliśmy do tego stopnia, że klamka opierała się o rollgaz. W przypadku najnowszej Ninji niczego takiego nie zaobserwowaliśmy.

Osobiście uważam, że kierunek modernizacji ZXa jest jak najbardziej sensowny. W tej chwili osiągi motocykli w klasie 1000 są tak wyśrubowane, że problemem na tle konkurencji staje się nie tyle niedostatek mocy, co jej nadmiar, tudzież zbyt agresywna jej charakterystyka. Duża Ninja nigdy zresztą nie narzekała na słabego kopa, otwartym pytanie pozostawało natomiast, czy jej kierowca ma odwagę odkręcać gaz do końca. Właśnie dlatego we flagowych wyścigówkach wszystkich producentów spodziewać się możemy coraz dalej posuniętej ingerencji elektroniki. Mówiąc krótko, współczesne litry mają już tyle mocy, że ich właściciele często nie bardzo wiedzą co z nią robić. Na potwierdzenie tego warto przytoczyć przykład BMW, które upychając porażającą moc w swoje S1000RR zdecydowało się na wprowadzenie kontroli trakcji połączonej z ABSem.

ZX-10R w Polsce

Rzućmy okiem w cenniki. Znakomite BMW S1000RR w wersji bez kontroli trakcji uszczupli portfel swego nabywcy o 70000zł. Najdroższa dotychczas Yamaha R1 to wydatek na poziomie 65900zł. Honda CBR1000RR w podstawowej wersji, czyli bez C-ABS kosztuje 63900zł. Suzuki GSX-R1000 w tym zestawieniu to prawdziwa okazja, kosztuje bowiem 56000zł. Co ciekawe podobnie jest z ZX-10R, za którego również należy wysupłać 56000zł. Kawasaki jest zatem atrakcyjne cenowo, ale nie jest już najtańsze, jakby podkreślając, że w nie odstaje od reszty stawki.

W ubiegłym roku, w czasie kryzysu, Kawasaki na tle innych japońskich producentów motocykli radziło sobie na świecie zaskakująco dobrze, notując niewielki spadek sprzedaży i chociażby w Polsce wyprzedzając inne marki, jeśli chodzi o jej poziom. Oczywiście złożyło się na to wiele czynników, niemniej jednak posiadanie w ofercie takich maszyn jak ZX-10R to jedna z zasadniczych składowych tego sukcesu.

Dane techniczne:

Model Kawasaki ZX-10R 2010
Napęd  
Typ silnika Czterosuwowy, czterocylindrowy w układzie rzędowym, chłodzony cieczą
Moc maksymalna 138.3 kW (188 KM) / 12,500 obr/min
Moc maksymalna z doładowaniem dynamicznym - RAM Air 147.1 kW (200 PS) / 12,500 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 113 N.m (11.5 kgm) / 8,700 obr/min
Pojemność silnika 998 cm³
Średnica x skok tłoka 76.0 x 55.0 mm
Stopień sprężania 12.9:1
Układ rozrządu/ilość zaworów DOHC, 16 zaworów
Układ zasilania Wtrysk paliwa: ø43 mm x 4 (Keihin) z owalnymi przepustnicami pomocniczymi, podwójny wtrysk
Zapłon Elektroniczny
Rozrusznik Elektryczny
Smarowanie Smarowanie wymuszone, miska mokra z chłodnicą oleju
Przeniesienie napędu  
Skrzynia biegów 6-biegowa
Przełożenie napędu Łańcuch o-ring
Przełożenie podstawowe 1.611 (87/54)
Przełożenie biegu 1 2.600 (39/15)
Przełożenie biegu 2 2.053 (39/19)
Przełożenie biegu 3 1.737 (33/19)
Przełożenie biegu 4 1.550 (31/20)
Przełożenie biegu 5 1.400 (28/20)
Przełożenie biegu 6 1.304 (30/23)
Przełożenie całkowite 2.412 (41/17)
Sprzęgło Mokre, wielotarczowe, manualne
Podwozie  
Typ ramy Podwójna rura aluminiowa (Kompozytowy odlew ciśnieniowy)
Kąt pochylenia główki ramy / Wyprzedzenie 25.5˚ / 110 mm
Skok przedniego zawieszenia 120 mm
Skok tylnego zawieszenia 125 mm
Opony, przód 120/70ZR17M/C (58W)
Opony, tył 190/55ZR17M/C (75W)
Kąt skrętu, lewy / prawy 27˚ / 27˚
Przednie zawieszenie Widelec odwrócony 43 mm z powłoką DLC, tłumienie odbicia i dobicia, regulacja napięcia wstępnego sprężyny i sprężyny top-out
Tylne zawieszenie Bottom-Link Uni-Trak z amortyzatorem gazowym i sprężyną top-out
Tłumienie dobicia Bezstopniowe, dwuzakresowe (prędkość duża/mała)
Tłumienie odbicia Bezstopniowe
Napięcie wstępne sprężyny W pełni regulowane
Hamulce przednie Podwójna tarcza pół-pływająca 310 mm o obrysie falistym, z 10 punktami mocowania do aluminiowego wspornika, podwójny zacisk montowany radialnie o czterech tłoczkach aluminiowych
Hamulce tylne Pojedyncza tarcza 220 mm o obrysie falistym, zacisk z tłoczkami aluminiowymi
Wymiary i masy  
Wymiary (D x S x W) 2,110 mm x 710 mm x 1,135 mm
Rozstaw osi 1,415 mm
Prześwit 125 mm
Wysokość siedzenia 830 mm
Pojemność zbiornika paliwa 17 litrów
Masa pojazdu gotowego do użytku 208 kg
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia

Podczas testów je¼dzimy na paliwach BP Ultimate

ultimate helios

NAS Analytics TAG
zlozenie na torze zx10r kawasaki test a mg 0394
wyjscie z zakretu zx10r kawasaki test b mg 0391
zlozenie do zakretu zx10r kawasaki test b mg 0148
scigacz zx10r kawasaki test b mg 0538
kolano zx10r kawasaki test b mg 0092
mocne pochylenie zx10r kawasaki test b mg 0433
szybka jazda zx10r kawasaki test b mg 0385
tor zx10r kawasaki test b mg 0097
wyjazd z dolu zx10r kawasaki test b mg 0511
lewa owiewka zx10r kawasaki test c mg 0111
motocykl zx10r kawasaki test a mg 0477
prawa owiewka zx10r kawasaki test c mg 0079
motor zx10r kawasaki test a mg 0496
strona prawa zx10r kawasaki test c mg 0106
prawa strona zx10r kawasaki test c mg 0083
strona lewa zx10r kawasaki test c mg 0113
przednia lampa z lusterkiem zx10r kawasaki test c mg 0142
swiatlo stop zx10r kawasaki test a mg 0482
zegary zx10r kawasaki test a mg 0474
manetka gazu zx10r kawasaki test a mg 0484
owiewka przod zx10r kawasaki test a mg 0502
przedni hamulec zx10r kawasaki test c mg 0124
Komentarze 12
Poka¿ wszystkie komentarze
Autor:Diabelna 08/07/2012 15:04

co to za nuta????

Odpowiedz
Autor:Diabelna 08/07/2012 15:04

do to za nuta????

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê