tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jaka kara za brak OC? Znowu podwyka, ale to przez zmian stawki pacy minimalnej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jaka kara za brak OC? Znowu podwyka, ale to przez zmian stawki pacy minimalnej

Autor: Andrzej Sitek 2023.07.03, 10:30 Drukuj

Początek lipca oznacza dla zmotoryzowanych wzrost kary za brak OC. Wysokość tej kwoty jest uzależniona od płacy minimalnej.  

Od soboty (01.07) minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło z 3490 zł do 3600 zł brutto. To już druga podwyżka płacy minimalnej w bieżącym roku, natomiast dla zmotoryzowanych jest istotna również z tego względu, że wpływa na wysokość kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia. To na podstawie płacy minimalnej obliczana jest kara za brak OC.

NAS Analytics TAG

Jak kształtuje się cennik kar w przypadku motocykli? Za trzy dni zwłoki motocykliści zapłacą 240 zł, za 4 do 14 nowa stawka wyniesie 600 zł, natomiast powyżej 14 dni trzeba liczyć, że kara wyniesie aż 1200 zł.

Jeśli chodzi o pojazdy samochodowe, nieopłacenie ubezpieczenia przez okres dłuższy niż pół miesiąca (14 dni) oznacza, że właściciel pojazdu zostanie ukarany opłatą w wysokości aż 7200 zł! To dwukrotność płacy minimalnej. Ale nawet krótszy okres od 4 do 14 dni generuje opłatę dodatkową w wysokości 3600 zł. Za trzy dni bez OC kara wyniesie 1440 zł.

Oczywiście nie wszystkie przypadki braku opłaty są zamierzone, ale UFG tego nie bada, tylko nakłada grzywnę. W jakich okolicznościach kierowcy nie płacą OC?

Na przykład w sytuacji zakupu używanego motocykla z aktualnym ubezpieczeniem sprzedawcy. Kupujący nie pamiętają lub nie wiedzą, że taka umowa wygasa automatycznie i nie dopełniają obowiązku podpisana nowej polisy. UFG szacuje, że takich przypadków jest blisko 40 proc.

Inne powody to brak… pieniędzy oraz mylne przekonanie, że OC dla pojazdu nieużywanego, uszkodzonego i niesprawnego jest niepotrzebne. Problemy bywają też w przypadku podzielenia płatności na raty — kierowcy po prostu zapominają o zapłaceniu drugiej części kwoty.

Czy można nie płacić ubezpieczenia? Aktualnie to się zwyczajnie nie opłaca, bo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada zaawansowany system wyszukiwania niepłaconych polis. Oczywiście dochodzi także ewentualność kontroli drogowej przez policję, nie wspominając o ryzyku, jakie niesie jazda bez OC i poważnych konsekwencji czekających kierowcę w razie wypadku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr