tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Interkom Cellular Line - nasz test
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Interkom Cellular Line - nasz test

Autor: Lovtza 2008.06.19, 13:15 Drukuj

Interkom Cellular Line - nasz test

2008.06.19 Lovtza

Kontakt z pasażerem, łączność telefoniczna i obgadywanie dziewczyn na czerwonym świetle

Planujesz dłuższy wyjazd motocyklem w większej grupie? A może codziennie dojeżdżasz do pracy ze swoją pasażerką? Niezależnie od tego, na pewno przydałoby się mieć możliwość odebrania telefonu, gdy akurat siedzisz za sterami motocykla. Okazuje się, że nowoczesne technologie umożliwiają łatwą komunikację nawet wtedy, gdy prowadzisz motocykl.

Sam pomysł interkomów dla motocyklistów jest stary jak świat. W praktycznie każdym większym sklepie motocyklowym od wielu lat znaleźć, lub zamówić można było zestawy pozwalające na komunikację między kierowcą lub pasażerem, a także na porozumiewanie się motocyklistów między sobą. Czemu zatem tak przydatny wynalazek nie znalazł szerokiego grona odbiorców? Czemu każdy motocyklowy kask nie jest zaopatrzony w interkom? Powodów takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim klasyczne, radiowe systemy opierały się na przewodach elektrycznych. Oznaczało to, że były skomplikowane, niewygodne w użyciu i wymagały sporo uwagi, aby nic nie urwać. Przy tym dotychczasowe zestawy do komunikacji pokładowej były także drogie, co przesądziło o ich ledwie zauważalnej pozycji na rynku.

Przełom przyszedł wraz z pojawieniem się nowych technologii. Ta, która najbardziej nas teraz interesuje, to technologia Bluetooth® pozwalająca na bezprzewodowy przesył danych. Nadajniki i odbiorniki pracujące w tej technologii są małe, wydajne i wygodne w użyciu. Ucieleśnieniem wszystkich tych zalet jest bohater naszego dzisiejszego testu - interkom Cellular Line.

Co my tu mamy?

System komunikacji bezprzewodowej Cellular Line wygląda bardzo prosto, ale na jego sprawne funkcjonowanie składa się wiele funkcji i kilka kluczowych komponentów. Krótka charakterystyka techniczna urządzenia wygląda następująco:

Model: Cellular Line
Producent: Cellular Italia S.p.A.

- technologia Bluetooth®
- radio interference-free
- bateria Litowa
- całkowite ładowanie w 60/90 minut
- wielofunkcyjna dioda LED
- mikrofon redukujący szumy
- ultra cienki głośnik wewnątrz kasku
- przycisk wielofunkcyjny
- 110/220 V napięcie ładowania
- cfull-duplex komunikacja z filtrem DSP
- automatyczna regulacja głośności wraz ze zmianą szumu tła
- głosowa aktywacja funkcji telefonu
- odbieranie rozmów głosowe lub przyciskiem
- funkcja interkomu (niezbędne dwa zestawy)
- zasięg do 500m w otwartym polu (pomiędzy dwoma zestawami)*
- nakładka na mikrofon chroniąca przed deszczem i wiatrem
- dobra jakość dźwięku nawet do 180 Km/h
- wodoszczelny
- pasuje do wszystkich rodzajów kasków
- szybko wyjmowany moduł Bluetooth®
*w terenie zabudowanym zmniejsza się zasięg

Zasięg
- do 10 metrów przy połączeniu z telefonem
- do 500 metrów w otwartym polu, przy użyciu jako interkom *
*w terenie zabudowanym zmniejsza się zasięg

Żywotność baterii
- do 7 godzin ciągłej rozmowy
- do 700 godzin czuwania

Zawartość zestawu:
- moduł Bluetooth®
- zestaw do kasku z mikrofonem na pałąku oraz ze słuchawką
- mocowanie modułu Bluetooth®
- mocowanie modułu Bluetooth®
- podkładka
- 110-220V ładowarka
- mocowanie głośnika
- śrubokręt
- zestaw mocujący moduł Bluetooth®

Przygotowanie do użytkowania

Jako, że urządzenie pracuje w oparciu o technologię Bluetooth®, może ono współpracować z najróżniejszymi urządzeniami pracującymi także  w tej technologii. Zestaw Cellular Line połączyć możemy z innym zestawem, telefonem komórkowym, CB-radiem lub zestawem nawigacji satelitarnej. Wszystko to da się zrobić przy wykorzystaniu jednego, małego urządzenia. Rozpoczęcie pracy wymaga sparowania urządzeń, które mają ze sobą się komunikować. W naszym przypadku sprawdzane były to dwa warianty pracy. Pierwszy to praca między dwoma zestawami pracującymi na oddzielnych motocyklach (komunikacja pomiędzy kierowcami motocykli) oraz drugi, to współpraca z telefonem komórkowym. Instrukcja przygotowania urządzeń do pracy jest prosta i klarowna, przez co szybko w słuchawce usłyszeliśmy czysty sygnał.

Ergonomia

Gdy zestawy są już sparowane pozostaje zainstalować je na kasku. Pamiętacie plątaninę kabli w systemach poprzedniej generacji? Tutaj jest zupełnie inaczej. Moduł systemu mocowany może być do kasku na dwa sposoby. Pierwszy, klasyczny, to mocowanie przy wykorzystaniu klamry przykręcanej na śruby. Drugi, znacznie wygodniejszy, to przyklejenie mocowania do kasku za pomocą specjalnej taśmy dwustronnej. Do wspomnianego mocowania przypina się moduł. Mały mikrofon i cienki głośnik połączone są jednym przewodem z modułem. Całość zajmuje bardzo mało miejsca i poprawnie zamocowane w kasku nie utrudnia jego zakładania, czy też zdejmowania.

Dużym zaskoczeniem była dla mnie osobiście trudna do wyczucia obecność zestawu w kasku. Spodziewałem się przynajmniej minimalnego uwierania, tymczasem de facto o obecności Cellular Line można najnormalniej w świecie zapomnieć. Spodziewałem się także utrudnionego korzystania z przycisków funkcyjnych na module. Tymczasem operowanie nimi okazało się łatwiejsze, niż operowanie przełącznikami wentylacji kasku...

W akcji

Ja to wygląda w czasie jazdy? Zdumiewa jakość dźwięku. Głos w małym, niepozornym głośniku jest bardzo wyraźny, szumy zredukowane są do nieistotnego minimum. Zestaw pozwala na bardzo przyjemną konwersację w czasie jazdy. Wszystko to bez krzyczenia do mikrofonu i wsłuchiwania się w szumy dobiegające do ucha. Podobnie jest z prowadzeniem rozmowy telefonicznej. Przy prędkościach poniżej 100 km/h nasz rozmówca siedzący za biurkiem ma małe szanse na zorientowanie się, że właśnie składamy się w zakręt za sterami motocykla.

Deklarowany zasięg działania urządzeń wydaje się odpowiadać rzeczywistości. W miejskim zgiełku i w ciasnych uliczkach traciłem chwilami rozmówcę dosiadającego innego motocykla z oczu, co nie przeszkadzało utrzymywać z nim kontaktu głosowego. Pełny czad! Co ciekawe, zestaw może pracować w wielu trybach pracy jednocześnie. Możemy zatem odbierać telefony i rozmawiać z pasażerem, lub z towarzyszem wycieczki na innymi motocyklu.

Co więcej, Cellular Line znakomicie sprawdza się nawet w przypadku sportowego zastosowania. W czasie krótkiego jeździeckiego treningu, jaki miałem okazję odbyć z moich współrozmówcą, zestaw do komunikacji bezprzewodowej pozwalał na efektywną wymianę uwag, dawanie wskazówek i analizę błędów bez zdejmowania kasków, bez krzyczenia na siebie i wybijania się z rytmu. Piękna sprawa.

Choć zestaw może być wykorzystywany przy dowolnych prędkościach, to jego efektywność zdecydowanie spada powyżej prędkości 120 km/h. Nie jest to bynajmniej winą samego zestawu, ale szumów jakie towarzyszą jeździe. Ja miałem okazję testować ten system w typowym , głośnym integralnym kasku sportowym. Zastosowanie bardziej turystycznie zorientowanej skorupy najprawdopodobniej podwyższyłoby możliwości wykorzystania Cellular Line do 130, może 140 km/h.

Nasze wnioski

Zestaw Cellular Line to nie tylko świetny gadżet, ale także bardzo funkcjonalne i pomocne urządzenie. Choć naturalną grupą odbiorców wydają się być motocyklowi podróżnicy, to życie znajduje dla tego zestawu wiele zastosowań. Począwszy od codziennych dojazdów do pracy, gdzie potrzebujemy kontaktu z pasażerem i łączności telefonicznej, przez trening i szkolenie, aż po obgadywanie dziewczyn na czerwonym świetle.

Sporym ograniczeniem będzie tutaj zapewne cena zestawu. 699 pln to kwota spora. Niemniej jednak, jeśli tylko wasz budżet jest w stanie zaakceptować taką sumę, to Cellular Line będzie trafioną inwestycją. Warto o tym pomyśleć przed zbliżającymi się wakacyjnymi wyjazdami.

Wady / Zalety

Zalety:
- wysoka jakość wykonania
- łatwość obsługi
- znakomita ergonomia
- bardzo dobra jakość dźwięku
- żywotna bateria
- duży zasięg działania
- wielofunkcyjność

Wady:
- ograniczenie efektywności głosu przy dużych prędkościach
-cena

Importer: http://www.motocombo.pl/

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę