tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Destrukt z remontów dróg zostanie ponownie wykorzystany. Minister Klimatu i ¦rodowiska podpisa³ rozporz±dzenie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Destrukt z remontów dróg zostanie ponownie wykorzystany. Minister Klimatu i ¦rodowiska podpisa³ rozporz±dzenie

Autor: Andrzej Sitek 2021.11.03, 10:47 Drukuj

Wymiana nawierzchni na odcinku zaledwie 5 km autostrady oznacza pozyskanie ok. 11 tys. ton wartościowego destruktu. To 500 ciężarówek materiału! Dotychczas blisko połowa trafiała na śmietnik. Teraz to się zmieni.  

Trudne rozmowy dotyczące możliwości zastosowania w budowie nowych dróg destruktów starych nawierzchni trwały wiele miesięcy. Możliwość  ponownego użycia cennego materiału oznacza oszczędność pieniędzy, sił i środków, w tym transportu, a co za tym idzie, jest korzystne również dla środowiska.

NAS Analytics TAG

W perspektywie kilku lat oszczędności z tego tytułu mogą wynieść nawet 400 mln złotych! Ale walka o możliwość ponownego użycia materiału pochodzącego z rozbiórki dróg trwała aż dwa lata. Protestowali miedzy innymi ekolodzy.

Do tej pory pozyskany materiał betonowy lub asfaltowy traktowany był jako odpad pomimo faktu, że bez większych problemów mógł zostać ponownie wykorzystany. Efektem frezowania nawierzchni są tysiące ton materiału (tylko w latach 2018-2019 ok. 160 tys. ton), który w niemal 95 proc. składa się z kruszywa.

Tego typu destrukt można użyć do budowy nowej drogi, jej podbudowy, utwardzenia pobocza, dojazdów i zjazdów, ale zabraniały tego dotychczas obowiązujące przepisy. GDDKiA już wcześniej chciała zmienić trudną sytuację występując do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska o uznanie destruktów dróg, jako produktu ubocznego budowy dróg.

Niestety żaden z wniosków nie został rozpatrzony pozytywnie, podobne problemy spotkały Główną Dyrekcję Dróg i Autostrad po rozmowach z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska.

Ministerstwo Środowiska wskazywało na orzeczenie Naczelnego Sadu Administracyjnego, które precyzuje pojęcie odpadu włączając do niego również materiały podlegające powtórnemu wykorzystaniu, po poddaniu ich procesowi odzysku.

Mówiąc prościej, skoro pozyskanego materiał nie można wykorzystać bezpośrednio, jest zwykłym odpadem. Jednocześnie destruktu nie można uznać za produkt uboczny, bo remont drogi nie jest… procesem produkcyjnym.

Ale GDDKiA przedstawiła ministerialnym urzędnikom analizy, które dowodzą, że jedynie w przypadku dwóch obecnie realizowanych programów budowy, w tym Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, oszczędności przy wykorzystaniu destruktu mogłyby wynieść niemal 400 mln zł.

Dodatkowo pomniejszony zostanie koszt dostarczenia materiału na place budowy, co gwarantuje państwu dalsze 40 mln oszczędności.

Ostatecznie Minister Klimatu i Środowiska wreszcie podpisał rozporządzenie w sprawie destruktu pozyskanego z dróg asfaltowych. Oznacza to, cenny materiał zdobyty w wyniku frezowania nawierzchni istniejących dróg nie będzie już odpadem i zostanie wykorzystany do budowy nowych dróg. Lepijej późno niż wcale. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê