tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dakar 2018 - znamy szczegóły 40-stej edycji rajdu NAS Analytics TAG
2019 12 02 KTM Power Shopping billboard
NAS Analytics TAG

Dakar 2018 - znamy szczegóły 40-stej edycji rajdu

Autor: Informacja prasowa 2017.05.17, 16:03 Drukuj

Z okazji czterdziestej edycji, a także dziesiątej wizyty w Ameryce Południowej, Rajd Dakar wraca na wybrzeże Oceanu Spokojnego i przede wszystkim w peruwiańskie wydmy, którym zawodnicy na dwóch i czterech kołach stawią czoła po spędzeniu kilku dni w Limie, stolicy kraju. Następnie rajd przeniesie się do Boliwii, gdzie zaplanowano dzień odpoczynku w pełnym energii mieście La Paz. Pod względem entuzjazmu i pozytywnego nastawienia argentyńscy fani dorównują swoim sąsiadom, zwłaszcza ci z Córdoby, która po raz pierwszy będzie gościć metę Rajdu Dakar.

PERU

NAS Analytics TAG

Peru, centrum kolonialnej potęgi Hiszpanii i jej ekspansji w XVI wieku, mimo oddzielenia się w 1825 roku od Boliwii (dawniej zwanej Górnym Peru) pozostaje trzecim co do wielkości państwem na kontynencie południowoamerykańskim. Niewielka ilość opadów sprawia, że w Peru jest wiele całkowicie pustynnych obszarów, które Rajd Dakar zaczął eksplorować w 2012 i 2013 roku. Gdy rajd finiszował w Peru, tylko naprawdę najwięksi śmiałkowie wśród zawodników na  dwóch i czterech kołach dostąpili zaszczytu stanięcia na podium w Limie. Rok później peruwiańscy kibice przeżyli prawdziwe święto, gdy jeden z ich rodaków, Ignacio Flores, wygrał w klasyfikacji quadów pierwszy etap, w Pisco. Z okazji powrotu na dakarową mapę Peru wystawi liczniejszy skład, wzmocniony Nicolasem Fuchsem, który w swoim debiucie w poprzedniej edycji zajął 12. miejsce w klasyfikacji sa00mochodów.

LIMA

Stolica Peru jest piątym co do wielkości miastem w Ameryce Łacińskiej. Wyróżnia się przede wszystkim zabudowaniami historycznego centrum, które widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W "Mieście Królów" zawodnicy, którzy ukończyli Rajd Dakar w 2012 roku, zostali zauroczeni przez Plaza de Armas, na którym zgromadził się milion kibiców. Fani licznie zjawili się także w nadmorskiej dzielnicy Magdalena, gdzie w 2013 roku przeprowadzono badanie kontrolne przed rajdem, a także przy rampie startowej w dzielnicy Chorillos. Teraz czekają już niecierpliwie na swoje kolejne spotkanie z Dakarem.

BOLIWIA

W 2014 roku Boliwia po raz pierwszy powitała uczestników Rajdu Dakar podczas krótkiej wizyty, dzięki której motocykliści i kierowcy quadów odkryli solnisko Salar de Uyuni, największą pustynię solną świata. W 2015 roku także załogi samochodów zasmakowały wyjątkowego powitania przez Boliwijczyków, a w 2016 roku cały biwak zagościł na Uyuni. W 2017 roku miejscowi fani zostali nagrodzeni za wytrwałe kibicowanie w mieście Tupiza, gdy etapowe zwycięstwo odniósł ich rodak, startujący na quadzie regularny uczestnik rajdu Walter Nosiglia. Pobyt na płaskowyżu Altiplano, urozmaicany wyjątkowymi warunkami atmosferycznymi, mocno przerzedza stawkę uczestników Rajdu Dakar. W 2018 roku zawodnicy będą znow poznawać przybraną ojczyznę Simona Bolivara, wyzwoliciela kontynentu.

LA PAZ

Władza administracyjna w państwie jest podzielona między dwie stolice. W Sucre mieści się najwyższa władza sądownicza. La Paz szczyci się tytułem najwyżej położonej stolicy świata: leży na wysokości 3600 metrów nad poziomem morza. W takich warunkach woda wrze już w temperaturze 87°C, a zawartość tlenu w rozrzedzonym powietrzu jest bardzo niska. Uczestnicy Rajdu Dakar są zawsze pod wielkim wrażeniem energii i entuzjazmu mieszkańców La Paz, który okazują podczas dnia przerwy.

ARGENTYNA

Argentyńczycy mieli już wiele powodów do radości dzięki reprezentującym ich w rajdzie zawodnikom. Klan Patronellich sprawił im radość pięcioma trofeami w kategorii quadów, zdobytymi przez braci Marcosa i Alejandro w latach 2010-2016. Błękitno-białych barw tego państwa dumnie broni wśrod samochodów Orlando Terranova, ktory regularnie liczy się w walce o podium i w poprzedniej edycji zmagań zajął szóste miejsce. Wszechstronna Argentyna może także pochwalić się młodymi motocyklistami, takimi jak Kevin Benavides (4. w 2016) i Franco Caimi (8. w 2017). Federico Villagra z powodzeniem przeniósł się do kategorii ciężarówek, finiszując na trzecim miejscu w 2016 roku i na czwartym w 2017 roku, a teraz celuje w zwycięstwo...

CÓRDOBA

Drugie pod względem wielkości miasto Argentyny to jednocześnie jedno z centrów życia intelektualnego i kulturalnego. Swoją dynamikę zawdzięcza po części mieszkającym tam studentom, którzy stanowią 12% populacji - to jeden z najwyższych wskaźników na świecie. Dla miłośników rajdów drogowych jest to gospodarz jednego z najbardziej prestiżowych przystanków w kalendarzu mistrzostw świata. Carlos Sainz pozostawił niezatarte wspomnienia w sercach kibiców, a dla Sebastiena Loeba była to jedna z jego ulubionych rund WRC (odniósł tu osiem zwycięstw z rzędu, w latach 2005-2013!). Niestety, właśnie tu stracił szanse na triumf podczas przedostatniego etapu Rajdu Dakar w 2017 roku.

Wspaniały powrót

Rajd Dakar to przede wszystkim okazja do spotkania dla zawodników, którzy ulegają urokowi tej imprezy i odkrywają kraje, przez które prowadzi jej trasa. Dotychczasowe spotkania z Peru pozostawiły niezatarte wspomnienia pełne zachwytu i emocji. Majestatyczne wydmy na pustyni wokół miasteczka Ica, gorące przyjęcie przez kibiców w Limie oraz innych miejscach czy świeży smak narodowego koktajlu pisco sour zapadły w pamięć uczestników rajdu. Pięć lat po naszej ostatniej wizycie w krainie Inków radość z powrotu zdaje się czekać na każdym kroku. Idea odkrywania i zwiedzania świata to ważna część filozofii Rajdu Dakar. Czterdziesta edycja pozwoli odkryć w styczniu 2018 roku nowe krajobrazy. Po spotkaniu z wodami Pacyfiku i pierwszych odcinkach w piaszczystym terenie, uczestnicy stawią czoła andyjskiej trylogii o wielu twarzach. Boliwijska część rajdu pozostanie w rejonie jeziora Titicaca. Po dniu odpoczynku w La Paz zaplanowano etapy o zupełnie innych charakterze - przeprawę przez płaskowyż Altiplano. Wiodąca na południe trasa przyniesie decydujące fragmenty Rajdu Dakar 2018 w trzeciej części imprezy, na rozległych i zróżnicowanych terenach Argentyny. Wielu uczestników już dziś zaczyna marzyć o dotarciu do mety w Cordobie. Podium Rajdu Dakar to o wiele większe wyzwanie.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę