tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Co z kursami reedukacyjnymi? Czy ju mona z nich korzysta? Na jakiej zasadzie dziaaj?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Co z kursami reedukacyjnymi? Czy ju mona z nich korzysta? Na jakiej zasadzie dziaaj?

Autor: Andrzej Sitek 2023.01.27, 10:07 Drukuj

Kursy reedukacyjne umożliwiające skasowanie 6 punktów karnych przeszły do historii 17 września 2022 roku z chwilą wejścia w życie zaostrzonych przepisów. Czy nowa formuła już działa? Jakie są zasady aktualnych kursów reedukacyjnych?

Rzeczywiście odpowiednie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 grudnia 2022 r. w sprawie kursów reedukacyjnych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw już 9 grudnia 2022 r. Zgodnie z prawem rozporządzenie wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacje ministra cyfryzacji. Ale komunikatu wciąż nie ma, bo brakuje niezbędnej funkcjonalności systemu CEPiK.

NAS Analytics TAG

Chodzi o to, że w CEPiK nie ma obecnie rozwiązania technicznego umożliwiającego obsługę procesu kierowania kierowców na szkolenia. Mówiąc krótko, wszystko jest gotowe, ale nic nie jest gotowe. Wybaczcie ten żart.

Na razie czekamy, ale przypomnijmy jeszcze, na jakich zasadach będą funkcjonować nowe kursy reedukacyjne. Przede wszystkim zostaną na skierowane osoby, które przekroczyły limit 24 punktów karnych. Dla kierowców z rocznym stażem granica wynosi 20 punktów. Kurs jest płatny i kosztuje 500 złotych. To się opłaci, bo po odbyciu szkolenia kierowca nie będzie musiał ponownie zdawać egzaminu państwowego. Wystarczy samo ukończenie kursu.

Jedna uwaga. Mająca za sobą kurs reedukacyjny, trzeba uważać. Jeśli kierowca w ciągu 5 lat ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych, definitywnie utrafi uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi i będzie traktowany jak osoba, która nigdy ich nie posiadała. To oznacza konieczność odbycia całego kursu na prawo jazdy i ponownego zdania egzaminu państwowego.

Czego będzie dotyczył program kursu? Podczas trzech dni szkoleń (28 godzin) kierowcy zapoznają się z przyczynami i skutkami wypadków oraz niebezpiecznych zachowań, które do nich prowadzą. W programie zajęć przewidziano temat jazdy po alkoholu oraz innych substancji wypływających na postrzeganie i kondycję psychofizyczną kierowcy. Nie zabraknie oczywiście wykładów prezentujących przykładowe, tragiczne wypadki z opisem okoliczności, które doprowadziły do katastrofy i ofiar śmiertelnych.

I jeszcze jedno. Odmowa wzięcia udziału w kursie oznacza utratę prawa jazdy. Zastanawiam się tylko, czy zamiana poprzedniego programu za 350 zł na nowy za 500 złotych nie oznacza w gruncie rzeczy tego samego. Podwyżki i pewnego źródła dochodów dla WORD-ów.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr