tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Automatyczne ograniczniki to śmierć! Ważna petycja organizacji branżowych

Automatyczne ograniczniki to śmierć! Ważna petycja organizacji branżowych

Autor: Raff 2019.03.25, 12:53 2 Drukuj

Nie dla automatycznych ograniczników prędkości w pojazdach - pod takim hasłem grupa organizacji związanych z branżą motoryzacyjną złożyła w Sejmie petycję, w której wzywa posłów do odrzucenia niebezpiecznych zapisów zaproponowanych przez unijne instytucje.

Przypomnijmy - Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu zarekomendowała Parlamentowi Europejskiemu przyjęcie uchwały wprowadzającej obowiązek stosowania systemu ISA (Intelligent Speed Assistance) w nowych pojazdach. Zgodnie z unijną dokumentacją system ISA może zostać wprowadzony w jednym z czterech wariantów - czwarty z nich przewiduje automatyczne, odbywające się poza kontrolą kierowcy, ograniczenie prędkości pojazdu, jeśli jego kierowca przekroczy dozwoloną na danym odcinku prędkość.

Trzy organizacje związane z branżą motoryzacyjną - Bezpieczna Podróż, Anuluj-Mandat.pl i Fundacja Trucker przygotowały stanowczą petycję skierowaną do posłów, w której domagają się odrzucenia w całości "chorego prawa" dotyczącego automatycznych ograniczników, ostrzeżenia przed konsekwencjami wprowadzenia takiego rozwiązania innych krajów Wspólnoty oraz wprowadzenia zakazu wjazdu do Polski pojazdów wyposażonych w taki system.

Zdaniem autorów petycji, przerwanie manewru wyprzedzania poprzez automatyczne odcięcie mocy w pojeździe może doprowadzić do zderzenia czołowego z pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka i, w konsekwencji, śmierci wielu ludzi. Jak twierdzą sygnatariusze, po odcięciu możliwości przyspieszenia, kierowca nie będzie w stanie dokończyć manewru i zjechać na własny pas ruchu lub uciec przed jadącym z przeciwka pojazdem.

Autorzy wskazują także, że nie wystarczy zabronić stosowania takiego systemu w Polsce, skoro posiadacze pojazdów wyposażonych w automatyczny ogranicznik prędkości będą przyjeżdżać do naszego kraju z innych państw. Dlatego w petycji pojawiają się żądania zakazu wjazdu pojazdów wyposażonych w takie rozwiązanie.

Automatyczny ogranicznik prędkości testowany był jeszcze w 2006 roku przez brytyjski Departament Transportu. W rozwiązanie takie wyposażono motocykl Suzuki Bandit i testowano je na specjalnie wyznaczonych odcinkach dróg. Wnioski ekspertów były jednoznaczne - potencjalne korzyści, jakie może zaoferować taki system są niewspółmierne do zagrożenia, jakie niesie brak pełnej kontroli nad prędkością na drodze.

 

Zdjęcia
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę