tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Automatyczne ograniczniki to śmierć! Ważna petycja organizacji branżowych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Automatyczne ograniczniki to śmierć! Ważna petycja organizacji branżowych

Autor: Raff 2019.03.25, 12:53 2 Drukuj

Nie dla automatycznych ograniczników prędkości w pojazdach - pod takim hasłem grupa organizacji związanych z branżą motoryzacyjną złożyła w Sejmie petycję, w której wzywa posłów do odrzucenia niebezpiecznych zapisów zaproponowanych przez unijne instytucje.

Przypomnijmy - Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu zarekomendowała Parlamentowi Europejskiemu przyjęcie uchwały wprowadzającej obowiązek stosowania systemu ISA (Intelligent Speed Assistance) w nowych pojazdach. Zgodnie z unijną dokumentacją system ISA może zostać wprowadzony w jednym z czterech wariantów - czwarty z nich przewiduje automatyczne, odbywające się poza kontrolą kierowcy, ograniczenie prędkości pojazdu, jeśli jego kierowca przekroczy dozwoloną na danym odcinku prędkość.

NAS Analytics TAG

Trzy organizacje związane z branżą motoryzacyjną - Bezpieczna Podróż, Anuluj-Mandat.pl i Fundacja Trucker przygotowały stanowczą petycję skierowaną do posłów, w której domagają się odrzucenia w całości "chorego prawa" dotyczącego automatycznych ograniczników, ostrzeżenia przed konsekwencjami wprowadzenia takiego rozwiązania innych krajów Wspólnoty oraz wprowadzenia zakazu wjazdu do Polski pojazdów wyposażonych w taki system.

Zdaniem autorów petycji, przerwanie manewru wyprzedzania poprzez automatyczne odcięcie mocy w pojeździe może doprowadzić do zderzenia czołowego z pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka i, w konsekwencji, śmierci wielu ludzi. Jak twierdzą sygnatariusze, po odcięciu możliwości przyspieszenia, kierowca nie będzie w stanie dokończyć manewru i zjechać na własny pas ruchu lub uciec przed jadącym z przeciwka pojazdem.

Autorzy wskazują także, że nie wystarczy zabronić stosowania takiego systemu w Polsce, skoro posiadacze pojazdów wyposażonych w automatyczny ogranicznik prędkości będą przyjeżdżać do naszego kraju z innych państw. Dlatego w petycji pojawiają się żądania zakazu wjazdu pojazdów wyposażonych w takie rozwiązanie.

Automatyczny ogranicznik prędkości testowany był jeszcze w 2006 roku przez brytyjski Departament Transportu. W rozwiązanie takie wyposażono motocykl Suzuki Bandit i testowano je na specjalnie wyznaczonych odcinkach dróg. Wnioski ekspertów były jednoznaczne - potencjalne korzyści, jakie może zaoferować taki system są niewspółmierne do zagrożenia, jakie niesie brak pełnej kontroli nad prędkością na drodze.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę