tr?id=1223146534440221&ev=PageView&noscript=1

Alpinestars Tech Air Race - kombinezon z poduszkami powietrznymi

2010.05.04 Piotr Jędrzejak

Tech Air Race, czyli bezpieczeństwo na torze dzięki zaawansowanemu systemowi poduszek powietrznych od Alpinestars

Firma Alpinestars przeprowadziła ostatnio w swojej amerykańskiej siedzibie oficjalną prezentację nowego projektu skierowanego dla kierowców wyścigowych. Tech Air Race jest systemem poduszek powietrznych instalowanym w kombinezonach, mającemu zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo, nie ograniczając przy tym możliwości ruchu. Poduszki nie są nowością na rynku, jednak w tym przypadku, wszystko jest lekkie, kompaktowe i zaawansowane.

System sterowany jest za pomocą rozbudowanego technicznie komputera, umieszczonego w garbie na plecach. W kombinezonie zainstalowane są czujniki rejestrujące ruchy kierowcy, te z kolei sprawdzane są one przez skomplikowane algorytmy. Pięć poziomów bezpieczeństwa zapewnia brak możliwości odpalenia poduszek w momencie, gdy nie nastąpił żaden wypadek. Jak twierdzi producent, pod tym względem system jest bezpieczny w 99,9%, jednak nawet jeśli poduszki napompują się, nie będą stanowiły zagrożenia w kontrolowaniu motocykla.

Poduszki rozmieszczone są w okolicy ramion i barków, ponieważ to te rejony są najbardziej narażone na kontuzje. System orientuje się, że kierowca spadł z motocykla w 8 milisekund. Kolejne 50 milisekund zajmuje pełne napompowanie poduszek powietrznych, które utrzymują się w takim stanie przez 5 sekund. Po 25 sekundach ciśnienie całkowicie uchodzi. System zaopatrzony jest również w GPS, który pozwala zdefiniować między innymi dokładne miejsce wypadku.

Tech Air Race wyposażony jest w dwa oddzielne pojemniki z azotem. Dzięki temu, w minutę po pierwszym odpaleniu, system jest już w pełni uzbrojony do drugiego napełnienia poduszek powietrznych. Gwarantuje to taką samą ochronę, w przypadku, gdy zawodnik po upadku dalej bierze udział w wyścigu.

Alpinestars zapowiada, że poza wersjami torowymi, na rynku pojawią się również odmiany uliczne oraz offroadowe. Tech Air Race w sprzedaży dostępny będzie od czerwca 2011. Cena systemu to 2500 dolarów, którą dodać trzeba do wartości samego kombinezonu.

Zdjęcia
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę