tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Alpinestars Tech Air Race - kombinezon z poduszkami powietrznymi
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Alpinestars Tech Air Race - kombinezon z poduszkami powietrznymi

2010.05.04 Piotr Jędrzejak

Tech Air Race, czyli bezpieczeństwo na torze dzięki zaawansowanemu systemowi poduszek powietrznych od Alpinestars

Firma Alpinestars przeprowadziła ostatnio w swojej amerykańskiej siedzibie oficjalną prezentację nowego projektu skierowanego dla kierowców wyścigowych. Tech Air Race jest systemem poduszek powietrznych instalowanym w kombinezonach, mającemu zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo, nie ograniczając przy tym możliwości ruchu. Poduszki nie są nowością na rynku, jednak w tym przypadku, wszystko jest lekkie, kompaktowe i zaawansowane.

System sterowany jest za pomocą rozbudowanego technicznie komputera, umieszczonego w garbie na plecach. W kombinezonie zainstalowane są czujniki rejestrujące ruchy kierowcy, te z kolei sprawdzane są one przez skomplikowane algorytmy. Pięć poziomów bezpieczeństwa zapewnia brak możliwości odpalenia poduszek w momencie, gdy nie nastąpił żaden wypadek. Jak twierdzi producent, pod tym względem system jest bezpieczny w 99,9%, jednak nawet jeśli poduszki napompują się, nie będą stanowiły zagrożenia w kontrolowaniu motocykla.

Poduszki rozmieszczone są w okolicy ramion i barków, ponieważ to te rejony są najbardziej narażone na kontuzje. System orientuje się, że kierowca spadł z motocykla w 8 milisekund. Kolejne 50 milisekund zajmuje pełne napompowanie poduszek powietrznych, które utrzymują się w takim stanie przez 5 sekund. Po 25 sekundach ciśnienie całkowicie uchodzi. System zaopatrzony jest również w GPS, który pozwala zdefiniować między innymi dokładne miejsce wypadku.

Tech Air Race wyposażony jest w dwa oddzielne pojemniki z azotem. Dzięki temu, w minutę po pierwszym odpaleniu, system jest już w pełni uzbrojony do drugiego napełnienia poduszek powietrznych. Gwarantuje to taką samą ochronę, w przypadku, gdy zawodnik po upadku dalej bierze udział w wyścigu.

Alpinestars zapowiada, że poza wersjami torowymi, na rynku pojawią się również odmiany uliczne oraz offroadowe. Tech Air Race w sprzedaży dostępny będzie od czerwca 2011. Cena systemu to 2500 dolarów, którą dodać trzeba do wartości samego kombinezonu.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz również
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę